Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért tartod Esterházy-t...

Miért tartod Esterházy-t jobbnak Petőfi Sándornál?

Figyelt kérdés

Az előző topikomban az irodalmár hozzászólónak egy kihívást ajánlottam (9. komment):


https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__muveszet..


De végül is, úgy döntöttem, hogy nyitok egy külön topikot a témáról.


A neten egyetlen, verset sem találtam ettől az embertől, csak olyan idézeket, amik nekem kifacsartnak tűnnek, és még vitathatóak is:


"Ha vesztünk, nem az a baj, hogy kisebbek leszünk a világ szemében, hanem a magunkéban leszünk kisebbek."


Kíváncsi lennék, hogy Puskásék is így életék-e ezt meg, amikor világbajnoki ezüstéremmel a nyakukban nem mertek hazajönni...


Na, mindegy, akkor várom azokat a verseket, amik jobbak, mint Petőfi költeményei.


2019. máj. 29. 10:56
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Senki sem állította, hogy jobb versei voltak.

Egy nem létező dolgot kérsz számon másokon.

Ez elég beteges...

2019. máj. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Az irodalmár jobbnak tartja, ott van a linkben, nézd meg a szemeddel.


Ezért írtam ki a kérdést, hogy ezt tisztázzuk.

2019. máj. 29. 11:45
 3/15 anonim ***** válasza:
91%
Mondtam volna, hogy előbb tisztázni kellene, hogy Péterről, Pálról, vagy a tortáról van szó, mert akarmit is irtak, én utóbbira szavazok. Egy finom torta műremek, költemény. De az idezetből látom, hogy Péterre gondoltál, dehát ő nem annyira költő. Az meg hogy Petőfihez képest mennyire, biztos azon is múlik, hogy mit gondolnak róla 200 év múlva. Nem azért mert most nem lehetne megmondani szakmailag milyen, szakmailag sokan lehetnek jók. Petőfi sokkal jobb is lehetett volna, látszott rajta a fejlődés, de közben meghalt, vagy eltűnt, vagy mindkettő. Esterházy Pétert meg nem tolták az arcunkba általános iskolás korunktól, és nem kötelező eleme az ünnepségeknek. Később szokott kiderülni milyen jelentőségű volt amit csinált, mekkora nyomot hagyott, kikre milyen hatást gyakorolt, hányan merítkeztek belőle. Ez is hozzá tartozik egy író/költő megítéléséhez, nem csak a szakmai dolgok. Igaziból azok a legkevesbé fontos dolgok, dehát valakinek ezt is muszáj tanítani, szóval fontosak az irodalmárok. A véleményük nem annyira.
2019. máj. 29. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Az irodalmárnak egy kihívást ajánlottam. A linkben felsoroltam Petőfi néhány versét, és arra kértem, hogy mutasson Esterházy-tól egyetlen olyan verset, ami szerinte azoknál jobb. Ha Esterházy valóban felülmúlta Petőfit, akkor erre képesnek kell lennie.
2019. máj. 29. 12:15
 5/15 A kérdező kommentje:
Te sem a kérdésre reagáltál igazán, mirőlszól. Még mindig nem láttam egyet sem Esterházy-tól.
2019. máj. 29. 12:25
 6/15 tgt ***** válasza:
Esterházy prózát írt, Petőfi pedig verset.
2019. máj. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 tgt ***** válasza:

Amúgy pedig a kérdés értelmetlen.

Olyan, mintha azt kérdeznéd, ki a nagyobb: Petőfi vagy Arany? József Attila, vagy Radnóti? Kosztolányi, vagy Ady? Pilinszky vagy Nemes Nagy Ágnes? Jókai, vagy Gárdonyi?

Mindannyian nagyok, nem lehet a nagyságukat összehasonlítani, de lehetnek személyes kedvencek, akikről úgy érezzük, a mostani életszakaszunkban kifejezetten hozzánk szólnak. Későbbi életszakaszunkban lehet, hogy másoktól olvasunk többet, mert akkor meg ők szólnak jobban hozzánk.

2019. máj. 29. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Tehát véleményed szerint Esterházy Petőfivel Arannyal meg a többi klasszikus költővel sorolható egy kategóriába?


Hihetetlen, hogy mennyire imádjátok, de egy rohadt művet nem tudtok tőle idézni. Nem tudom, mi miatt lettetek a rajongói.

2019. máj. 29. 13:28
 9/15 anonim ***** válasza:

Mit szeretnél, mit mondjak? Szerintem ez nem verseny, nincsenek jobbak és legjobbak. Petőfi verseinek jó nagy részét nem szeretem, mondjuk úgy 10%-ára mondanám azt, hogy megérte. Mégis azokkal rakták tele az iskolás könyveinket, amik nem ebbe tartoznak, csak mert még egy alsós is megérti. Mert ettől jó lesz? Ja nem. Hanem mert tudott jókat is, de azt meg nem biztos hogy mindenki érti. De most attól a nem olyan jó jobb lesz, és ha írt jókat is, akkor a kevésbé jókat feltétlenül meg kell ismernünk? Nem, szerintem nem. Ezzel szemben Esterházyt nem is ismerem, azt sem tudom mi a posztmodern, de legalábbis ha őt annak nevezik, akkor nem igazán értem mitől. Gondolom 200 év múlva tudnám, onnan már mindenki jobban lát mindent.

De hogy a te kérésedre válaszoljak, szerintem Esterházy Péter nem írt verseket. Vagy írt? És ha írt volna, akkor kiválasztaná valaki a szerinte legjobbat, és összemérnénk Petőfi Anyám tyúkjával? Vagy te megmondod melyik a legjobb Petőfi vers, és keressünk annál jobbat? Vagy hogy gondoltad tényleg...

2019. máj. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
63%

Hehe, most látom csak a kérdésed. :)

Én vagyok a kérdésben idézett irodalmár. Ott is elmondtam, de akkor még egyszer: Esterházy NEM költő, nem verset ír, hanem prózát (tudod, az a szöveg, ami általában kiér a lap széléig). Ahhoz, hogy verset tudjunk tőle mutatni, fel kéne támasztani, és megkérni, hogy írjon már egyet, legyen szíves, mert egy gyakoris fazon nem fér a bőrébe.


Az összehasonlításról pedig itt is elmondták neked, hogy nem lehet. Mégis mi alapján?

2019. máj. 29. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!