Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan tudnék -kiadható...

Hogyan tudnék -kiadható formában- megtanulni írni?

Figyelt kérdés
Lehet ezt egyáltalán tanulni? Vannak hozzá tankönyvek? Amennyiben vannak hozzá könyvek, tankönyvek, akkor melyek ezek és melyikeket ajánlanátok egy teljesen kezdő írni tanuló számára? (Főleg szépirodalmi írásban gondolkodnék: novella, regény, stb.)

2019. jún. 26. 08:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
22%
ha nem tudsz írni, akkor minek?
2019. jún. 26. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Olvass sok klasszikus könyvet és világszerte elismert, minőségi könyveket és azokból meríts.

Ezekből látod a szerkezetet, egy könyv felépítését és nem mellesleg megfelelő mennyiségű szókincset kapsz. Elemzd ki egy-egy részét, de nem úgy, hogy mi történt a szereplőkkel, hanem hogy mi tetszett írás technikailag.

Persze egy jó könyvhöz a legfontosabb mégis a kreativitás, a jó történet, esetleg egyediség. De a fentebb említettek sem elhanyagolhatóak.

2019. jún. 26. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha írónak születtél, akkor már hamar látszik - fogalmazóképesség, fantázia, alkotóképesség, kreativitás, nonkonformitás, versek írása korán stb. - annak ellenére, hogy a művészek közül az író érik utoljára, mert az íráshoz élettapasztalat is kell, enm elég jól fogalmazni és egy raktárnyi könyvet elolvasni.


Írni tanulni nem lehet senkitől, kivéve a legnagyobb mesterektől: maguktól az íróktól. Olvass sokat és kísérletezz a saját stílusoddal. Az nem árt, ha van olyan ember, aki segít a korai műveidenm kicsit csiszolni, vagy néhány jó tanáccsal ellát, de ahhoz is olyan ember kell, aki valóban író és művész, nem epdig a ma divatos pojáca-írócska.


Semmi mást ne keress. Se "Íróakadémiát", sem egyéb okoskodó könyveket. Ja: egy tipp: umberto Eco A Rózsa neve c. regénye evégén sokat ír arról, hogyan írta meg a regényt.


Ne hallgass másra, csak a Mesterekre, a nagy írókra és a belső hangodra. Ha megírtad és tidod, hogy jó, addig menj, amíg valaki ki nem adja. Ma már rengeteg variáció van, ne aggódj.

2019. jún. 26. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Sorry az elütésekért. Iszonyúan kimerült vagyok.
2019. jún. 26. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Csicsky ***** válasza:
100%

Az előző válaszokat én is megerősítem (#2, #3). Ami a sok olvasást illeti, Mikszáth Kálmán annak köszönhetően lett író, hogy sokat olvasott. Itt ír erről (Hogy lettem én író?):

[link]

Idézek részleteket belőle: „Én részemről még egy becsületes levelet sem tudtam ekkor megírni haza, a helyesírásról pedig körülbelül annyi fogalmam sem volt, mint most akármelyik elsőévesnek. Nagy trémák közt s dolgozat nélkül talált tehát a hetedik nap reggele.”

„Megedzettem akaratomat és föltettem magamban, hogy olvasgatni fogok irodalmi műveket.”

„Olvastam mindent összevissza, úgyhogy midőn egy negyedév múlva új irodalmi dolgozatra került a sor, annyi tündöklő szóvirág ülepedett le agyamra, hogy dolgozatomat, »Szent László király dicsőítését« úgy felsallangozhattam ékes szavakkal, miszerint Szeremley meg nem állhatta, hogy közbe ne szóljon.”

2019. jún. 26. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Én asszem, hogy olvass sokat; nézz sok komoly hangulatú, beszélgetős videót, és akkor fejlődhet a szókincsed, a kifejező-készséged. :)
2019. jún. 26. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
32%

le lehet pontozni, de ha nem tud írni, akkor minek akar írni?

5 millió szerző van, menjetek be egy könyvesboltba


ha meg szereted csinálni kérdező, akkor nem mindegy, milyen?

te élvezd, az a lényeg

2019. jún. 26. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Inkább kiadót csinálj. Utána meg már azt írsz amit akarsz, aztán simán kiadod.
2019. júl. 7. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
A régiek is egymástól tanultak írni. Ami most nagyon jó, az a Könyvmolyképző íróiskolája, és ők ki is adják az elsőkönyveseket. Keress rá arra, hogy Aranymosás.
2019. júl. 8. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Olvass sokat, légy kreatív, és ha elsőre nem tetszik, ne add fel, a második jobb lesz. Nagyjából ennyi. Egyébként azóta eltelt 4 és fél év: elkezdtél írni?

Én tudok írni, és szeretek is, de nagyon nehezen találok olyan témát, ami engem is érdekelne. Többször nekifogtam már ennek-annak, írtam verseket, csajozós tanácsadó könyvet reménytelen fiataloknak, gondolkodtam már nagyobb világ megalkotásán is, de azt végül türelem híján mindig elvetettem. Ha látnék anyagi jövőt az értékesítésben, szívesebben foglalkoznék vele főállásban is, de sajnos azt látom, egyre kevesebben olvasnak, többségben a videótaralmakra ugranak, az meg nem érdekel.

Nagyobb projekt keretében először a CSI sorozatok hatására egy nyomozós regénybe kezdtem, aztán mire eljutottam kb a negyedéig, és elolvastattam ismerőssel, rájöttem, hogy jelentős szakmai ismeretek híján egy viccregény lett belőle :D Szeretem magamat kihívás elé állítani, hogy adott sztoriból mit lehet kihozni, és ha beugrik egy egyszerű történet, már csak azért is elkezdek írni, hogy tudjam, mi lesz a vége. De ez így nem jó, muszáj, hogy legyen egy terv.

Második nagyobb nekifutásom során elhatároztam, hogy tervet készítek, felépítek egy komolyabb cselekményt, előre meghatározom a végét, és csak írom, amit látok a fejemben. Ezzel az lett a probléma, hogy amit a regény fő mondanivalójának szántam, arról nem tudtam elegendő mennyiségűt írni, és ami az elején még izgalmasnak tűnt, és megoldható csavarnak, az az 1. rész végére, 200 oldal után átcsapott egy logikátlan túlmagyarázásba. Pedig az elején még nagyon jól nézett ki (fejben) :D

Ilyenkor lenne jobb, ha tudnék valakihez társulni, aki csak kitalálna pár mondatban egy történetet, és azt írnám meg.

Többször gondolkodtam már paródiákban is, sok ötletem is lenne, viszont az meg idiótán néz ki könyvben. Nem írható le például egy Csupasz pisztoly-féle film, mert nem lesz vicces, vagy nem úgy.

jan. 9. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!