Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A csoda szarvas milyen nemű...

A csoda szarvas milyen nemű szarvas?

Figyelt kérdés

Akár mennyi képet találtam egyértelműen bika, Itt-ott utána néztem találtam olyan leírást ahol nem bikának tekintik. Vadászvizsgára készülök, és az irásbeli kérdések között az egyik, hogy

"Milyen állatot üldözött a magyarok eredetmondájában Hunor és Magor?"

Erre a válasz a könyv szerint hogy Szarvasünő, (nő ivarú)

Ha valaki tud segítsen ebben a kérdésben. Énszerintem bika a megoldás, lehet csak elírás?



2020. aug. 20. 10:03
 1/8 anonim ***** válasza:
2020. aug. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ménrótnak két fia született, Hunor és Magyar. Egy napon vadászni mentek, és egy gyönyörű nőstény szarvast kezdtek el hajszolni.

(Kézai Simon 13. századi krónikája alapján)


László Gyula szerint: "(...)mind az onogur-avar-magyar népnél, mind pedig Árpád magyarjainál kimutatható a szkíta hagyományréteg. Nekünk is szarvas volt az ősi istenasszonyunk, vezető állatunk, akárcsak a szkítáknak."[11] A mi csodaszarvasmondánkban egyfelől vezérlő állat, másfelől pedig termékenységszimbólum, hiszen az ő révén találja meg Hunor és Magor a királylányokat és népes kíséretüket, akiktől aztán a hunok és magyarok népes sokasága ered.

(Wiki)


A regösénekekben szereplő csodaszarvas mindig hím állat, csodafiúszarvasnak is nevezik.

(Wiki)


„Vad előttük vérbe fekszik,

Őz vagy szarvas nem menekszik;

Elejtették már a hímet -

Üldözik a szarvas-gímet.” (Arany János)


„Elejtették már a hímet –, / Üldözik a szarvas-gímet.” – Ebből bátran következtethetünk arra, hogy a szarvasgím ’nőstényszarvas’-t jelent, a gím pedig általánosságban ’nőstény’-t.

A Zaicz Gábor által szerkesztett Etimológiai szótár a gímszarvas szót tartalmazza 1860-as dátummal, ami tehát nagyjából egyidős Arany elbeszélő költeményével (ami 1863-ban jelent meg). A szótár szerint a gím szó jelentése a 18. századra fokozatosan elhalványult, később ’hím szarvas’ jelentésben is használták. Tehát jelentette a nőstény szarvast, és annak az „ellenkezőjét” is, azaz hím szarvast.

(Nyelv és Tudomány)


Ezeket találtam, és nem tudnék konkrét választ adni a kérdésedre.

2020. aug. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
53%
Ha a kérdés az, hogy milyen állatot üldözött, akkor a válasz az, hogy gímszarvast.
2020. aug. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"Elejtették már a hímet,

Üldözik a szarvasgímet"!

2020. aug. 20. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
2020. aug. 20. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2020. aug. 20. 19:43
 7/8 anonim ***** válasza:

Elvileg nőstény

Ez benne a különleges

Nőstény,de szarvas,és asszem 6 lába van,raadasul fehér :D

2020. szept. 18. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Menőcsajszi72 válasza:
Nőstény!
2022. nov. 13. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!