Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Nagyon fontos számomra ez a...

Nagyon fontos számomra ez a kérdés, szeretném, ha minél többen válaszolnának rá. Szóval: mindent összevéve melyik rendszerben éreztétek magatokat jobban: a kapitalizmusban vagy a szocializmusban?

Figyelt kérdés

Engem ez a témakör nagyon érdekel. Elmondom, miért:

alapvetően még az elfogulatlan tankönyvek is úgy állítják be a "régi rendszert", meg az egész Szovjetuniót, mint lehetetlen rendszert, amiben semmi nem működött, mert rossz volt az elmélet mögötte. És valószínűleg sok igazság is van benne, például úgy tudom, Magyarországot egyszer kinevezték az "acél országának", mert ilyen is kellett a Szovjetunióba, tekintet nélkül arra, hogy adottságaink alapján erre alkalmatlanok voltunk. Meg sokan mondják, hogy inkompetens emberek kerültek hatalomra, nem volt hatékony az élelmiszerellátás, nem lehetett kiemelkedni, stb. Biztos vagyok benne, hogy sokan ismerik ezeket az érveket.

Viszont, azt is sokszor hallom, hogy akkoriban több volt a kultúra. Pontosabban valahogy "emberibb" volt a világ. Voltak lelkesítő dalok, úttörőtáborok, közbiztonság.


Azért foglalkoztat ez, mert bizonyos mai dolgok elszomorítanak. Például az, hogy valahogy minden a pénz körül forog, mindent eladunk. Úgy tudom, hogy akkoriban Magyarország jó mezőgazdasági termelő volt, az egyszerű falusi földművelőnek volt munkája, volt igény a magyar gabonára, baromfira. Az hogy lehet, hogy ma ez már nincs így? Miért nem használjuk ki a remek környezeti adottságainkat? A másik, amit nagyon hiányolok: tudni kell, hogy én még 20 éves sem vagyok, ezért nem tudok nyilatkozni arról, hogy mi volt akkor. Viszont azt látom, hogy ma egyszerűen nincs, ami összefögja a fiatalokat. Nincs semmi, amiért együtt, közösen lelkesednének. Az államtól nem kapunk semmit, mindenki csak nő, mint a dudva. Alternatívaként meg ott van a kocsmázás és egyéb "érdekes bulik". Szerintetek nem rossz, hogy ez így van? Az állam szerintem sok tekintetben olyan, mint egy szülő. Neveli az embert, de vigyáz is rá. Az igaz, hogy jelenleg nem szab nekünk (fiataloknak) korlátokat, de mást sem kapunk tőle. Valahogy úgy érzem, "szülő" nélkül maradtunk.

És még valami, ami nagyon zavar: a magyarok magányos farkasnak nevelkednek. Nem tudom, régen mi volt, ami összetartotta az embereket, de ma már semmi ilyet nem érzek. A családnál valahogy nincs nagyobb egység. Sőt, gyakran még az sincs meg.



Szóval ezek az én meglátásaim. Kérem mindenkit, hogy ha lehet, csak erről a témáról beszéljünk, ne keverjük bele a mai politikai pártokat és sérelmeket!


És minél több választ várok, mindenkinek a véleménye érdekel!


2011. márc. 23. 17:59
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
81%

Szoci!!!

Nem voltak ennyire fizikailag és szellemileg kikészülve az emberek.

Nem volt ekkora szakadék a szegények és gazdagok között.

Volt munkahely. Előbb-utóbb lakás, autó.

2011. márc. 23. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 tetris ***** válasza:
60%

Akkoriban a lakás-kocsi-telek hármasa volt a gazdagság csúcs. Akinek volt egy lakótelepi (fürdőszobás!!!!) lakása, volt egy Trabantja, és egy 50 négyszögöles zártkertje Bivalypusztarotyogós határában, az volt ám a császár.

A különbség annyi volt, mint ami rongyszőnyeg és a perzsaszőnyeg között.

Vagy ami az Africana csokoládé és a Milka között.

Vagy mint a BKV és a Cadillac között.

2011. márc. 23. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
81%

A szoci rendszerben összetartottak az emberek, a munkatársak segítettek akár a házépítésnél is. A diákok pedig táborokban nyaraltak,vagy mentek szüretelni stb.

Mindenkinek volt munkája,tudták a gyerekeket valóban ingyen iskoláztatni,5 6- év alatt tudtak lakást venni,vagy házat építeni. Autóra igaz,hogy éveket kellett várni,mert kiutalásra ment,de nagyon sokan tudtak venni azt is. Vidéken sok családnak volt hobbitelke,vagy esetleg üdülője is.

A vezetők jobban éltek,de nem volt ekkora jövedelem különbség. Sőt, a 80-as évek körül már nem egy jó szakmával rendelkező többet keresett,mint egy vállalat igazgató. Igaz,ehhez napi 16 órát dolgozott.

A kultúra is sokkal jobb volt.

Igaz,hogy voltak "vonalas" politikai tartalmú filmek. De

nagyon sok,valóban értékes színházi közvetítés,vagy egyéb előadás volt. Szinte minden dráma,vagy jelentős opera műsoron volt. (Főműsor időben). De a Ki mit tud vagy a Ki miben tudós is valóban a fiatalok tudását tesztelte.

Még sok mindent lehetne mondani az akkori időkről,de azt hiszem ennyi is elég.

A politikai kérdésekről nem írok,és az is igaz,hogy ez a rendszer nem piacgazdaság volt,hanem irányított gazdaság.

2011. márc. 23. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
91%
Ez a rendszer sem azért szűnt meg, mert a vezetők nagyon bölcsen belátták, hogy vannak benne etikátlan elemek is a sok-sok előnye mellett.
2011. márc. 23. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 hollófernyiges ***** válasza:
90%

Velejéig rohadt rendszer volt, nem csoda hogy ilyen simán szétesett. Volt hivatalos, kötelező ideológia amiben senki sem hitt, de mutatni nem volt szabad. Ugyanez az urambátyám világ volt mint most, csak pártvonalon. A gazdaságot csak a hitel tartotta fent, egy csomó gyár eladhatatlan termékeket csinált, rendszer volt hogy nyolc órát elvoltak a gyárban, aztán mentek pénzt keresni. Állami tulajdon lopása rendszeres volt.

Nem volt jó.

2011. márc. 23. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a kettő lözött lévő "skandináv szocializmus" a legszimpatikusabb. Érvényesülnek a szabadságjogok és a szabad verseny, viszont mégis az ember az első és nem a haszon. Látszik is azokon az országokon, hogy ez mennyire sikeres lehet.
2011. márc. 23. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
78%

Ha "átlagos" vágyaid voltak (biztonság, család, fedél a fejed felett, néha egy kis kikapcsolódás), azt valószínűleg az előző rendszerben könnyebb volt valóra váltani.

A gond igazából az volt, hogy a levegőben állt, nem volt "fedezete", gazdaságilag nem volt fenntartható - magyarul KAMU volt a létbiztonság, amit az emberek éreztek, és amit azóta is visszasírnak. Nosztalgiázni utána olyan, mint a Mikulás után áhítozni: teljesen érthető, de senki nem gondolhatja komolyan - nagyon gyanús lenne, ha valaki azzal kampányolna, hogy "legyen megint csoki a cipőkben".


A közösségépítéssel kapcsolatos dolgokban igazad van; fogalmam sincs, hogy ezt mivel lehetne pótolni. Esetleg elmehetnél cserkészkedni, bár annak nincs meg az a varázsa, hogy mindenki benne van, akit ismersz. Egyébként amennyire én tudom, a szocializmus idején is kb. úgy viszonyultak ezekhez a propaganda-programokhoz a diákok, mint ma egy átlagos egyházi iskolában a kötelező egyházi programokhoz: mindkettő kiváló céltábla a kamaszlázadás kiélésére. Ettől viszont a közösségépítő jellege ezeknek a programoknak csak még jobban ül: mindenki ugyanarra a céltáblára lő :).


Egy tanárom egyébként azt mondta, ő azért sajnálja a mai fiatalokat, mert a legtöbb kortárs könnyűzenei műfaj (főleg az elektronikus zene) totálisan alkalmatlan arra, hogy együtt énekeljék (üvöltsék) tábortűz, sör, hangszer stb. mellett.

2011. márc. 23. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

"A közösségépítéssel kapcsolatos dolgokban igazad van; fogalmam sincs, hogy ezt mivel lehetne pótolni. Esetleg elmehetnél cserkészkedni, bár annak nincs meg az a varázsa, hogy mindenki benne van, akit ismersz. Egyébként amennyire én tudom, a szocializmus idején is kb. úgy viszonyultak ezekhez a propaganda-programokhoz a diákok, mint ma egy átlagos egyházi iskolában a kötelező egyházi programokhoz: mindkettő kiváló céltábla a kamaszlázadás kiélésére. Ettől viszont a közösségépítő jellege ezeknek a programoknak csak még jobban ül: mindenki ugyanarra a céltáblára lő :). "


Igen, ez a másik dolog, hogy ugye két dolog épít ki egy csapatot: a közös cél és a közös ellenség. Igazából ez csak az érmének a két oldala. Tehát mindegy, hogy azzal segítette a fiatalok fejlődését, hogy közvetlenül tartotta össze, vagy közvetve, azáltal, hogy alkalmat adott nekik lázadni, ígyis-úgyis létrejöttek csapatok. A mai magyar ember szerintem nem csapatember és ez nagy hiba. Lehet, hogy máshol a világon is így van, nem tudom. Fiatal korom ellenére volt lehetőségem jó sok helyen járni a világban, de szerintem ez a probléma valahogy a kapitalizmushoz kötődik. Olyan, mintha itt a pénzen túl nem lenne semmi. Mintha nem ismerne maga a rendszer olyan fogalmakat, mint "társadalom", meg "jó közérzet".

Nem hiszem, hogy a cserkészet megoldás lenne. Nem láttam még igazi cserkészeket, de van egy olyan érzésem, hogy nem az, mint ami mondjuk Karinthyék korában volt. Egyébként van egy eredeti cserkészkönyvem, elsárgult, ezer éves. Rengeteg jó kis dolog van benne, például történetek, hogy hogyan segítsünk másokon, hogyan legyünk kitartóak. Egy mondatra fejből is emlékszem belőle: "Mi akar lenni az igazi cserkész? -Jellem!". Ez az, amit ma valahogy nagyon hiányolok. Nem nevelődünk. Pedig azt hiszem, a magyarokban nagy potenciál van. Ha jobb lenne az oktatási rendszerünk, ki tudnánk használni a kreativitásunkat, és szerepünkhöz méltóan tudnánk találmányokat adni a világnak:D


Szerintem kéne valami kötelező jellegű llamilag szervezett dolog fiataloknak. Valami tábor, nem tudom. Bármi jobb lenne, mint a jelenlegi "csináljatok, amit akartok!" hozzáállás. Amúgy szerintem az is hülyeség, hogy megszűntették a sorkatonaságot. Azon kívül, hogy teljesen védtelenné tették Magyarországot, elvettek még valamit, ami férfivá érlelné a fiúkat. Minden primitív természeti törzsben van valami beavatás, ami során a fiúkból férfiak válnak. A modern civilizációban szerintem ennek a katonaság felelt meg, az is csapatokat teremtett. De annak is vége.

2011. márc. 24. 17:14
 9/18 anonim ***** válasza:
76%

Én mindössze 3 évet életem abban a rendszerben, és hát akkoriban még nem igazán foglalkoztam politikával :)

De a szüleim a 70-es, 80-as években voltak fiatalok, és szerették azt a világot. Nem voltak gazdagok, de ami kellett, megvolt. Nem volt 100 féle párizsi, de az az egy, ami volt, az legalább húsból készült. És a zöldségnek is zöldségíze volt. Erre még én is emlékszem a 90-es évek elejéről, és sajnos ahogy felnőttem, egyre rosszabb "műbb" ízűek lettek a bolti ételek.


A közösségi élettel kapcsolatban is igazad van, ma sokkal nehezebb a fiataloknak, nincs mi ellen lázadni. Hülyén hangzik, de ha majdnem mindent szabad, abban mi a buli, a kihívás?


Tény, hogy sok előnye is van a mai világnak (pl. külföldre utazás), de szerintem a régi is élhető volt, sőt...

2011. márc. 24. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Persze, utazhatsz kulfoldre, ha van mibol.
2011. márc. 26. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!