Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért mondják azt a pécsi...

Miért mondják azt a pécsi lakatos kerítésre, hogy a szerelmeseké?

Figyelt kérdés
Amikor én annak idején rátettem az én lakatomat, akkor még kb. 16-20 lakat lehetett rajta, és akkoriban még mindenki úgy tudta, hogy ez mindössze szerencsét hoz. Eszerint ha felraksz oda egy lakatot, kívánhatsz egyet, ami teljesülni fog. Viszont mindeki csak egyetlen egyet tehet fel. Nem értem, hogy hogyan alakult át ennyire a "legenda"... (Mellesleg nekem teljesült a kívánságom.)
2008. febr. 9. 11:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Én már úgy ismertem ezt a "legendát", hogy azok a szerelmesek, akik együtt teszik fel a lakatot a kerítésre, annak szerelme örökké fog tartani. Azaz, a zárás motívuma összekapcsolja a kettőjük szerelmét.
2008. febr. 9. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is így hallottam, ahogy a válaszoló írta. Megkérhetnék vkit, hogy írja le nekem, hol van ez a kapu vagy kerítés? köszi :)
2008. febr. 9. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen kapú nem csak´Pécsen van sok helyen a világban, és ott a szerelmesek kerítése, lehet hogy annak idején még szerencse kerítésnek indult, de mert a világban több helyen van, így az emberek át kereszteték.

Minden így van, valahol azt mondják a pók szerencsét hoz nem szabad bántani valahol meg elpusztítják mert elszalad a szerenecsével. Vagy valaki azt mondja fekete macska szerencse, valaki meg azt fekete macska szerencsétlenség.

2008. febr. 11. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Egy idő után gondolom azok voltak többen, akik szerelmespárként tették fel a lakatjukat, elkezdték terjeszteni, hogy ez milyen jópofa és ez így maradt meg a köztudatban. Végülis nem kötelező szerelmespárnak lenni, hogy valaki lakatot tegyen rá, viszont egy szép pécsi hagyomány, szokták tudni az emberek, hogy ez itt van Pécsett, és a városnak is fontos, mivel ilyen sok lakat máshol nem nagyon van, ezért lett pl. kicserélve a kerítés, amikor már majdnem összerogyott. Szóval én, mint pécsi, ezért vagyok rá büszke, és mindegy, milyen legenda szól róla, akkor is egyedi.
2008. febr. 18. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Ja, aki kérdezte, hogy hol van: Ha a Széchenyi térről elindulsz a Séta tér felé, abban az utcában van (az utca nevét sajnos nem tudom, pedig oda jártam iskolába, a Nagy Lajos gimnáziumba), két kis kerítés van, egy-egy ház kiszögellésében, a régebbi ki lett cserélve egyszer egy újra, azon volt több lakat, és már majd lerogyott, nagyon szép mind a kettő.
2008. febr. 18. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
ha ki lett cserélve,akkor mi lett a érig lakatokkal? vissza hegeszetették?
2008. dec. 29. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
A régi lakatokat rátették az új kerítésre.
2008. dec. 29. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
100%
Én ezt úgy tudtam, hogy a sikeren lediplomázó egyetemisták rakták eleinte a lakatot a kapura. Urban Legend szaga van a dolognak:)
2009. okt. 28. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 BeerHunter ***** válasza:
100%
Ilyen hagyomány nálunk, Tatán is van, azzal kiegészítve, hogy miután ráraktátok a lakatot, a kulcsot a tóba kell dobni.(Öreg-tó partján van ez a kerítésecske). Az itthoni is majd le szakad, nem sok fér már rá, viszont nagyon szép lakatokat lehet látni, érdekes formájút vagy gravírozottat pl.
2009. dec. 21. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
100%
Még talán annyi adalék az előzőekhez, hogy pécsiként a keritéssel kapcsolatban azt hallottam, hogy egy srác lakatolta oda a kerékpárját. Amikor visszament, vagy ellopták a kerékpárt, vagy csak simán ott hagyta a lakatot, így az Övé volt az első lakat. Aztán meglepetésére, mások rárakták az övére, így az végleg ott is maradt. Ez egy változat.
2010. máj. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!