Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A Skandináv országokban miért...

A Skandináv országokban miért van ennyire megszigorítva az alkohol fogyasztás/beszerzés?

Figyelt kérdés
Pl. a boltokban csak sört lehet kapni, hétvégén nem is adják ki, nagyon drága, stb.?
2013. ápr. 21. 08:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Valszeg genetikai okai vannak. Tény, hogy egy skandináv ember jobben berúg egy bizonyos italmennyiségtől, mint egy nem-skandináv. Ezért már többszáz évvel ezelőtt beindult egy, az egyház által vezetett "önmegtatóztató mozgalom" (norvégul avholdningsbevegelse). Norvég múzeumban dolgoztam sokáig, olvasgattam az egyházkerületek régi, alkoholellenes válaszmányának heti gyűlésein írt jegyzőkönyveit.

Ezek "öröksége" a visszafogott alkoholárusítás, igaz, az EU-rendelkezések már ezt is "felülírják", hiszen egy svéd akármennyit hozhat Dániából vagy Németországból. Viszont egy norvég állásinterjún ma is megkérdik: Milyen viszonyod van az alkohol ivásához ? (norvégból fordítva, szabadon).

2013. ápr. 21. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Életvédelmi okokból.

A rettenetes hideg ellen szokott védekezés az alkoholfogyasztás.

Utána jön az elalvás jégen, hóban. Ébredés nincs.

===

Oroszországban akkor miért csak Gorbacsovnak jutott eszébe a szesztilalom?

Az önkényuralmi hagyományok miatt.

Az alkohol segít elviselni az elnyomást, és az életösztönt elnyomni az emberanyag túlzott bősége miatt

pusztuló közkatonákban.

2013. ápr. 21. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Azért, mert a hosszú tél, a sok sötétség, a fény hiánya kedvezőtlenül hat a szervezetre, az emberek mentális állapotára. A skandináv országokban van a legtöbb depressziós és alkoholista ember és a részleges alkoholtilalommal/korlátozással próbálják visszaszorítani az alkoholizmust.
2013. ápr. 22. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Finnországban élek, igaz az nem Skandináv, de hasonló rendszerben működik itt is.

Az, hogy drága az relatív, lényegében itt minden drága. Itt is azért van olcsóbb, pl. Lidlben van olcsó sör, illetve lehet venni észt alkoholt is az is olcsóbb. A többi meg márkás vagy hazai ezért kell megfizetni. Egyértelmű, hogy a bor drága ha kénytelenek mindent Franciaországbol, Olaszországból behozni.

Nem tudom miért árulják külön boltban, de lényegében majdnem minden ilyen bolt nyitva van mondjuk egy átlag bolt 7-21 van nyitva hétköznap, az alkoholbolt 9-19 ig. Itt nincs hétvégi korlátozás, viszont reggel 9 előtt nem lehet alkoholt venni. Plusz minden 30! alattinak kinézőtől elvileg kérik a személyit vásárláskor.


Fent már leírták az alkohol problémákat a többiek. Sajnos a legnagyobb gond, hogy itt nincs hátára az ivásnak. Pl. ha vezetsz lehet egy bizonyos mennyiségű alkohol a szervezetedben. Vagy munkaidőben gyakran isznak egy sört ebédhez. Ha valamit ünnepelnek egyből alkoholt is isznak. Az emberek többsége Észtországba vedelni jár és így jön haza: [link] A leges leges legdurvább pedig az volt, hogy amikor a suliban tanultam szoc. munkásként akkor tanultunk törvényeket és pl. kórházban, elvonón ha a beteg igényeli az alkoholt akkor lehet neki adni (természetesen ha nem szed bizonyos gyógyszereket). Bizonyos szociális helyeken pedig lehet is fogyasztani alkoholt (pl. hajléktalanszálló). Elfogadják, hogy ez van nem erőltetik a leszokást. De pl. a cigivel is így vannak, voltam terheseket segítő helyen, ahol a legfontosabb, hogy ne drogozzanak a cigi és alkohol már másodlagos..

Ugymond hiányzik a szégyen, hogy vedelek és részeg vagyok dolog. Az állam meg próbál korlátozni, de tény sok sikerük nincs benne.

2013. ápr. 22. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!