Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A cigányoknak milyen hagyomány...

A cigányoknak milyen hagyományaik vannak a párválasztásnál?

Figyelt kérdés
történt, hogy két cigány származású férfi kb első kérdése az volt hozzám, hogy szűz vagyok-e. gondolom ez is valamiféle tradíció, de kíváncsi vagyok, tudtok-e mondani még hasonlókat
2015. máj. 20. 22:42
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Becses ősi párválasztási tradíció? :D Így is lehet nevezni, de szerintem csak kanosak voltak...
2015. máj. 20. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Én nem tudom, hagyományosan hogy megy ez, de a városi cigányoknál tényleg elég primitív módon működik. (Mindenféle rasszizmus nélkül mondom ezt.)
2015. máj. 21. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
...Tisztelet a kivételnek persze. (#2 voltam.)
2015. máj. 21. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
37%

Hagyományosan kétféle módja volt az esküvőnek. A rendes esküvő amikor eredetileg a vajda adta össze a párokat, később ezt felváltotta az egyházi és a polgári esküvő.


Esküvő után lagzit tartottak, ahova minden rokont meg kellett hívni, nem lehet válogatni, hogy csak a közelebbi rokonokat hívják meg. Így esküvőt csak a gazdagok tartottak.


A fiú családja sokszor fizet a lány szüleinek, de ez a pénz is tulajdonképpen a lagzi költségeit fedezte.


Ha nem volt pénz esküvőre, vagy ha tiltották a szerelmeseket, akkor szöktetés volt, pár napra elszöktek a fiatalok. Pár napig nehezteltek a szülők, vagy úgy tettek, mintha neheztelnének, de utána visszajöttek a fiatalok. Nagyon gyakran a fiú költözött a lány családjához.


Ha tiltott szerelem volt, akkor tényleg haragot tartottak a szülők, de csak az első unoka megszületéséig, utána már nem.


A lányoknál valóban követelmény volt a szüzesség megőrzése a házasságig. A fiúknál ilyen követelmény nem volt, de értelemszerűen nem szűrhették össze a levet saját közösségen belül sem a hajadon lányokkal, sem férjes asszonyokkal. Sok országban ma is az a helyzet, hogy a tizenéves roma fiúknak nem cigány lány a barátnőjük, mert velük szexelhetnek, aztán amikor megnősülnek, akkor cigány lányt vesznek feleségül, aki addig őrizte a szüzességét.


Ahogy a magyaroknál, úgy cigányoknál is gyakori volt a megtervezett házasság, amikor a szülők döntöttek arról, hogy kivel házasodhatnak a gyerekek. Ennek ellenére a szöktetés lehetősége miatt több volt a szerelemházasság a cigányoknál mint a magyaroknál.


Másik különbség meg az volt, hogy a szülők nem csak kiválasztották a gyermekük élete párját, de már egész kisgyermek koruk óta alkalmat adtak arra, hogy megismerjék és megkedveljék egymást. A magyaroknál ez nem volt szokás.

2015. máj. 21. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
100%

Nincsenek,

Ránézésre, amelyik nőstény egyed Azonos időn bellűl több almot tud rakni,az a befutó.

2015. máj. 25. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Amelyik nőstény trágyábbul néz ki, vagy amelyik agyilag zokni.
2015. jún. 2. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nincs ilyen, hogy "cigányoknál". Vannak elmaradottabb cigányok, akiknél vannak mindenféle buta hagyományok, és vannak olyan, akiknél minden ugyanolyan, mint a többségi társadalomban.
2022. máj. 3. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!