Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A kopogás az ajtón honnan...

A kopogás az ajtón honnan származik?

Figyelt kérdés
Valami ősi kelta szokás? Szerintem ókori.

2017. aug. 1. 06:12
 1/7 anonim ***** válasza:
52%
A kopogás az ajtón a dörömbölésből származik.
2017. aug. 1. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
80%
Görög eredetű, Blaszfemikudész találta ki, amikor sietett a adóhivatalba látogatóba, akkor kopogott először.
2017. aug. 1. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
73%
a dörömbölés kisunokája
2017. aug. 1. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
88%

Valami olyasmit olvastam egyszr, hogy a kopogás azt jelentette, hogy a belépni kívánó békés szándékkal jön. Nem akarja rátörni a bentlevőkre az ajtót, mint a gyilkosok stb.

Ez aztán később a nemeseknél, majd a köznépnél is udvariassági formává változott: jelzem, hogy be szeretnék menni, ugyanakkor nem akarom váratlanul megzavarni a bentieket.

Egy idő után az aristzokratáknál ezt megszüntették, mondván, hogy a szolgák nem találhatják őket zavarbahozó helyzetben, mert ők "feddhetetlenek", de a többieknél megmaradt, sőt kötelező.

Az angol (vagy valamlyik másik) királyi udvarban ma sem kopognak az inasok/szobalányok, ha hívták őket.

Hogy ez a magyarázat mennyire felel meg az igazságnak, azt nem tudom, de tény, hogy ilyesmit olvastam erről.

2017. aug. 1. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
6%

Vallási eredetű, egészen III. Amenhotep fáraóig visszavezethető szokás.


[link]


Amúgy könnyen belátható, hogy felsőbb erő(k) haragjának kivívása ellen találták ki a vallásos emberek még az ókorban. Nem alakult volna ki a szokás, ha csupán ember-ember relációról lett volna. Ennyire nem voltak tekintettel egymásra, mint manapság. Akkoriban az emberélet sem volt drága, mai szemmel apró dolgokért öltek meg embereket. Tehát a kopogás nem a másik ember lelki világának megóvására alakult ki, mert akkoriban ilyen szempontok nem léteztek. Az emberiség történetében a humanizmus és az empátia csak a felvilágosodással jött el, néhány száz éve.

2017. aug. 1. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
én úgy tudom ez csecsen vagy ingus szokásból alakult, akárcsak a karácsonyfa
2018. máj. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

4 - nálunk megmaradt a családban- ha be van csukva az ajtó, kopogunk, szólunk is vissza "gyere"- mielőtt bemennénk, a gyerekhez is, ez így természetes. Nem kerül semmibe és nyugi van.

"királyi udvarban ma sem kopognak az inasok/szobalányok, ha hívták őket. "

Hát, ha hívták, akkor természetes, hogy nem kopognak, mennek. Mint a tűzoltók - ők sem kopogtatnak udvariasan, ha hívják őket, mert lángokban áll a ház. :)

2018. máj. 10. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!