Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A hétköznapokban Németországba...

A hétköznapokban Németországban is olyan otromba, provinciális németet beszélnek, mint Ausztriában?

Figyelt kérdés

Először is szeretném leszögezni, hogy számomra a Hochdeutsch a világ egyik legszebb nyelve, szerintem csodálatos (tudom, kevesen vannak így ezzel).

Viszonylag kevésszer jártam Németországban, akkor is inkább nagyvárosokban (pl. Berlin és Nürnberg) és ott teljesen jól megértettem az embereket, mert mindenki a szép irodalmi nyelvet beszélte. (Nem tudom, ez azért volt -e, mert látták, hogy külföldi vagyok)

Nemrég viszont Ausztriába (Stájerországba) költöztem. Ausztriáról eddig is tudtam, hogy az itteni német valamennyire más, mint a szépséges Hochdeutsch, de a valóság teljesen letaglózott. Valamiféle provinciális, otromba hangzású, parasztos nyelv ez, amely a legkevésbé sem hasonlít a németre. Vannak persze, akik itt is szépen beszélnek, de elenyésző kisebbség. Ami számomra megdöbbentő, hogy még a tévében, sorozatokban is ez megy. Elkezdtem nézni a Rex felügyelőt németül (ez az egyetlen osztrák sorozat, amelyet ismerek), és néhány szereplő ugyan szépen beszél benne, de az átlagember ugyanolyan rondán, mint ahogyan én itt a mindennapokban hallom.

Németországi sorozatoknál ez sosem fordult még elő, ott én kizárólag gyönyörű Hochdeutsch-ul beszélő színészeket hallottam eddig.

A hétköznapokban Németországban is olyan meghatározó a dialektusok jelenléte, mint Ausztriában?

Láttam egy Easy German epizódot YouTube-on, amelyben osztrákokat kérdeztek arról, hogy mit gondolnak a németekről. Volt, aki azt mondta osztrák létére, hogy ők tudnak szépen beszélni. Hát igen... Ezek szerint akkor Németországban ténylegesen a szép irodalmi némettel találkozik az ember a hétköznapokban is?


2019. okt. 27. 11:40
 1/7 anonim ***** válasza:
48%
Csak annyira beszélnek otrombán, amennyire a neveltetésük, a személyiségük engedi. Otromba, buta német ember nem fog hochdeutsch-ot beszélni, nemcsak a hétköznapokon, de sátoros ünnepnapokon sem - ahogy szokták mondani. Éppúgy nem, ahogyan az otromba, buta, neveletlen, faragatlan magyar sem szépmagyart.
2019. okt. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 qkker1 ***** válasza:
100%

Különösen "ronda" tájszólások:


Sváb;

Bajor, ők ki is hangsúlyozzák, hogy Bajorok, nem Németek;

Szász;

2019. okt. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Az északnémetek viszont szépen beszélnek, nem? Azt olvastam az előbb, hogy ott szinte teljesen kihaltak a dialektusok.
2019. okt. 27. 13:14
 4/7 anonim ***** válasza:
62%
Senki nem beszél Hochdeutschot a hétköznapokban.
2019. okt. 27. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is bejön az irodalmi német hangzása, de a tájszólások egyenrangúak, én nem nézem le őket. Amit igazán nehéz érteni, az a svájci.
2019. okt. 27. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Német rokonaink néha viccelődni szoktak az osztrák kiejtésen.
2019. okt. 27. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Stájerországban élek. Elképesztő a "tájszólás", ez tény. Felsőfokú nyelvvizsgával egy szót nem értettem, amikor idekerültem. Ők itt viszont nagyon büszkék az ő "saját" nyelvükre. Idővel te is megtalálod benne a szépséget. Ma már, így 10 év után én is szerethetőnek tartom a nyelvjárást. Egyébként saját bevallásuk szerint is "ugatnak" - bellen tu ma -, de meg fogod látni idővel a szép oldalát. Én sem gondoltam volna.
2019. okt. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!