Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi alapján találták ki, hogy...

Mi alapján találták ki, hogy a "guggol" legyen ennyi "g", amikor senki se mondja így? Vagy pl a bodza is érdekelne.

Figyelt kérdés

Előre is nagyon köszönöm a segítségeket.


Mert az "árboc"-ot ilyen formában még meg tudhatták annak idején indokolni csak-csak, holott senki se mondta úgy, hogy árboc; és tehát voltak mondott szavak,és azokat kellett leírni, és nagyon örvendtem az ötletnek, mikor -talán 2-3 éve(?) -behozták ezt, hogy okés, most már az árbócot lehet hosszú ó-val írni. :):)


De szal pl a guggol-nál mi volt az elv? Vagy pl mondjátok ki a bodzát rövid "dz"-vel. Mert ha azt pl valaki elnevezte boddzának hosszú "dz"-vel, minek nevezték át?

De egyébként szóval szeretném ezt a kettő szót, hogy bodza, és guggol különválasztani; mert hátha más-más ok miatt találták ki, hogy legyen ez így.


Tehát előre is nagyon köszönöm, az sem probléma, hogyha valaki saját elméleteket ír, találgatásokat, tippeket is szívesen olvasok, azokra is, bármilyen gondolatra ezzel kapcsolatosan kíváncsi vagyok meglehetősen. :)



2020. jan. 21. 18:23
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

gömböc-gömbőc is érdekelne. És hogy ti hogy mondanátok csak így reflexből. És pl a gombócnak a magasmagánhangzós-verziója? Csak még tehát ehhez is írhattok gondolatokat, ha valakinek eszébe jut valami. Egyébként szal én kicsi koromban nem nagyon használtam ezt a szót, hogy gömböc/gömbőc; csak úgy mostanában leírtam párszor, 1X-2X ezt a szót, de egyébként anno mikor a bátyámtól hallottam ezt a szót, akkor nagyon tetszett; és direkt amúgy ilyen viccesen mondta, és azt hittem, hogy a gömböc-ben a 2. ö-betűt csak poénból mondja röviden. Öcsémre mondta egyszer viccesen , mikor még kicsi volt, de nem rossz szándékkal, hanem aranyosan, és őneki is tetszett ez a szó szerintem, szal ő is mosolygott asszem, úgy emlékszem. :) Ja és pl tehát a kisgömböc meg gömbőcnek hangzik jobban; de egyébként szal kicsit most kellemetlen nekem, hogy a gömbőcöt aláhúzza a helyesírás-ellenőrző. :) Juj, majdnem azt írtam le, hogy "helyesírás-ellenző" XDD

:) Tehát ezzel kapcsolatban is várnék kérlek gondolatokat, akinek van kedve, és eszébe jut ide valami.

2020. jan. 21. 18:30
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Azt ne kérdezd, mi az a gugg, de a "guggon ülő" kifejezést olvastam már, nem futós babbal kapcsolatban is. A többi kérdésedre nem tudom a választ, sajnos.

2020. jan. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
A "kisebb" szót is például még érthetőnek találom, hogy miért úgy írjuk , ahogy, és nem feltétlen teljesen kiejtés szerint; de a szőlőnél tök rosszul esett, amikor anno megtudtam az iskolában, első-második osztályban, hogy az nem is szöllő, hanem szőlő. Ezt már talán senki nem fogja nekem megmondani, de érdekelne az ősmagyar kiejtése. Arra gondolok,hogy azt pl gondolom, hogy lehet onnan jött a neve,hogy "őszölő", "őszelő", hogy amikor "őszel" a természet, tehát pl ezzel a gyümölccsel jelzi, hogy őszbe fordult az idő. Tehát ez a gyümölcs őszel (hasonlóan telel szóhoz, de nem pont olyan értelemben, de hasonló). De szóval tehát érdekelne, hogy régen úgy ejtették -e , hogy szőlő, vagy pl tájegységenként változó, mert ez nekem pl nagyon sziven ütött anno. De ha viszont szőlő az eredeti kiejtés, akkor minek erőltetjük ezt a "szőlő"-írásmódot. Mert azóta, mióta tudom, hogy ezt így írják, én is el kezdtem ezt így kiejteni, de mi van, ha ez is csak egy ilyen változtatás, meg belemagyarázás, hogy ez így van jól, és a szöllő volt az eredeti neve ennek a gyümölcsnek?
2020. jan. 21. 18:36
 4/14 A kérdező kommentje:
O, jaj, közben jött egy válasz, köszönöm, mindjárt meg is nézem.
2020. jan. 21. 18:36
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm # 2, eddig ment a zöld, ez jó komment nagyon. Akinek még eszébe jut valami, kérem , írja.
2020. jan. 21. 18:38
 6/14 anonim ***** válasza:
81%

Szóelemzés elve. Egyszerűen ez van, és kész. :D Meg a szavak eredetét is vizsgáld meg.


[link]

2020. jan. 21. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
77%

Most így kapásból az lenne a tippem hogy azért ejtik ki a szavakat hosszabban, mert élőbeszédben az a pár tizedmásodperc kell a következő gondolat megfogalmazásához.

De ha megfordítjuk az egészet akkor az a valószínűbb hogy az írás rövidíti le a feleslegesnek ítélt hangokat.

2020. jan. 21. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
köszönöm, mentek a zöldek ezekre is
2020. jan. 21. 18:52
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Ezek részben tájnyelvi különbségek, sokfelé úgy ejtik, ahogy szerinted nem. Pl. felénk a guggol így hangzik, középen hosszú g-vel, ugyanígy az árbocot sem mondja senki másként.
2020. jan. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Kieg. #9-hez: az "árbóc" már hosszú ó-val írandó a 12. szabályzat szerint (11.-ben még árboc volt).
2020. jan. 21. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!