Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbéség a sztenderd,...

Mi a különbéség a sztenderd, és a beszélt finn nyelv között?

Figyelt kérdés

2020. márc. 24. 22:11
 1/5 anonim válasza:
100%
Ebben a videóban Jenni elmagyarázza a különbségeket: https://www.youtube.com/watch?v=7c5ii_r4qdw - az angol felirat bekapcsolható.
2020. márc. 25. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
100%
En magyar-finn vagyok. Alapveto kulonbseg, hogy roviditenek,de ettol sokkal tobb. Nehez lenne egy mondatban korbeirni, viszont ha van konkret kerdesed,arra szivesen valaszolok.
2020. márc. 26. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ha boldogulni akorok Finnországban a finn nyelvvel, akkor kb. valójában két nyelvet kell megtanulnom?
2020. márc. 26. 12:45
 4/5 anonim válasza:
86%
2. vagyok, a magyar-finn: Nézd, nem egy alfaja letezik csak a beszelt nyelvnek, gyakorlatilag minden regioban mas nyelvet beszelnek, a kulfoldieknek elsosorban az irodalmi (standard) nyelvet kell megtanulniuk, a tobbi meg ragad majd rajuk ott ahol elnek. Mivel foglalkozol? Hova szeretnel koltozni es mikor? En is Finnorszagban elek.
2020. márc. 26. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 tralalalaal ***** válasza:
89%

Szia! Remélem még nézed a kérdést, vagy később másnak hasznos lehet a válaszom. Alapvetően a hivatalos/formális finn nyelvet senki sem beszéli, csak a hivatalos körökben, az mindenhol ugyanaz. Könyveket ilyen nyelven irják, híradó ilyen nyelven megy stb, el tudod képzelni.

Viszont a finn beszélt nyelv rendkívül változatos, és több nagy dialektusra is fel van osztva. Ezek a dialektusok különböznek mind kiejtésben (pl az s betűt ejtik többféleképpen az ország különböző területein), mind nyelvileg. A legszembeötlőbb különbség az töménytelen mennyiségű rövidítés (anteeksi -> anteeks, haluatko sinä -> haluuks stb), de ebbe viszonylag hamar bele lehet jönni. Viszont ami már kicsit trükkösebb, az a nyelvtan. A birtokos viszonyt másképp fejezi ki a hivatalos nyelv, például (autóm -> autoni (hiv.)/mun auto(besz.), de igazából ezekre is egy fél év ott élés után rá tudsz jönni. Itt egy példamondat, hogy ez hogyan hangzik irodalmi és beszélt nyelvben:


irodalmi: minä olen kurikkalainen, asun kerrostalossa ja haluan kavellä koirani kanssa tässä metsässä


beszélt: oon kurikkaanen, asun kerrostalos ja haluun kavellä mun koiran kans täs metsäs


magyar: kurikka nevű faluból való vagyok, társasházban lakom, és ki szeretnék menni a kutyámmal sétálni az erdőbe


Ezenkívül mint említettem sok rövidítés található a finn nyelvben, illetve a T/3 ragozást is teljesen elhagyják, és az E/3 ragozást használják helyette. A fiatalok között relatíve sok angolból átvett szó van, bár ez a magyarban is megvan (to check, csekkolni, tsekata) . Csak hogy mégjobban megspékeljük, ezek a rövidítések dialektusonként változnak, viszont ettől függetlenül megérthetőek.


Pár példa még (picit összeszedetlen a válasz, bocsánat)

Angol Finn irodalmi Finn beszélt

I am Minä olen (mä) oon

I have Minulla on Mul on

is it? Onko se? Onks?/Onx?

enough Tarpeeksi Tarpeeks

i don't know En tiedän En tiiä

TV television telkkari



Finnország nyugati részén sok svéd jövevényszó van (dohány-> tupakka, viszont azt használják helyette, hogy rökki), és azokat is előszeretettel használják a beszélt nyelvben. Az iskolában az oktatás általában beszélt finn nyelven folyik, mert a lakosság 99%-a azt használja. Nem vagyok anyanyelvi finn, csak éltem kint elég sokat és ott jártam középiskolába, szóval lehetnek benne pontatlanságok, de körülbelül ezek a külöbségek, a sok rövidítés, és a nyelvtani változtatások. Ha érdekel még a téma, vagy esetleg finnül tanulsz, akkor írd be google-ba, hogy suomen puhekieli és akkor rengeteg eredményt fog kidobni ami a különbségeket listázza.

2020. ápr. 21. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!