Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért fordítják meg a magyar...

Miklós50 kérdése:

Miért fordítják meg a magyar neveket az angolszász szokás szerint utónév-vezetéknév formátumra? Miért nem kérjük ki, hogy mondják nyugodtan azt, hogy Kiss István ne pedig azt, hogy István Kiss.

Figyelt kérdés

Viktor Orbán, Peter Szijjarto.

ellenpélda: Kim Ir-sen, Kim Jong-il, Kim Jong-un ezeket a neveket miért nem fordítják a fejük tetejére?



2020. ápr. 3. 21:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%
Mert az emberiség jelentős része így használja a neveket. Mi a ritka kisebbség egyik példája vagyunk, akik a családnevet írják előre, így sokkal egyszerűbb és közérthetőbb a többség által használt sorrendet alkalmazni, minthogy minden egyes cikkhez amiben megemlítenek egy magyart, külön lábjegyzetet írni a magyar névsorrendről.
2020. ápr. 3. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
35%
Mert az emberek többsége azt hiszi, hogy a kütyüje csak úgy fog működni. Én mindig fordítva írom, és még senki sem szólt érte. Az pedig idegen hagy, hogy ők ezt fordítva csinálják.
2020. ápr. 3. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
79%

Tipikus önérzetes madjar ember :)

Vannak példák, amik téged cáfolnak.

Például a japán neveket az angolok (is) átfordítják István Kiss-módra. Lásd: Akira Kurosawa és bárki, aki japán.

2020. ápr. 3. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 chtt ***** válasza:
100%
Nekem sem szóltak érte, amikor egyszer nem figyeltem és sikerült magyar sorrendbe írnom, viszont elég furának éreztem, hogy onnantól "Hello Kovács" voltam baráti megszólításban, és "Dear Ms. Júlia" hivatalosan. :)
2020. ápr. 3. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mert amikor találkozom valakivel vagy leírom valakinek a nevem, szeretném ha a keresztnevemen szólítana magyarázkodás nélkül. És mivel angolul kommunikálok és jellemzően olyan emberekkel akik a Keresztnév Vezetéknév formához vannak szokva, engem meg nem érint érzékenyen a sorrend, az egyszerűbb megoldást választom és a közkeletű formában mutatkozom be.

Gondolom máshol is ez a megfontolás, az angol nyelven beszélő hírolvasó akkor fogja tudni azonnal értelmezni hogy Orbánnak melyik a keresztneve, ha ebben a formában látja.

2020. ápr. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
88%

Én mindig is a normál névsorrendet használtam idegen nyelven, legyen szó levélről, diplomamunkáról, vásárlásról stb. Sosem volt belőle problémám; aki nem tudja, hogyan használjuk a nevünket, azt készségesen felvilágosítom. Egy időben engem is nagyon zavart a pistakovácsozás, most már kevésbé – ettől függetlenül persze ma is a rendes sorrendet használom.


Még értetlenebbül állok az ékezetek elhagyása előtt: mi értelme? Ékezet nélkül talán könnyebben fogják kiejteni a magyar neveket? Felesleges identitásfeladásnak tartom. (Megjegyzem: természetesen nem azokra a felhasználónevekre gondolok, amelyeket az angol ábécéből kell összerakni.)


Azt a tévhitet pedig szeretném eloszlatni, hogy csodabogár törpe kisebbség vagyunk a vezetéknév-keresztnév formával. Ott van a közel másfél milliárdos Kína, plusz Japán, a két Korea, Vietnám, Kambodzsa, és a szintén közel másfél milliárdos India bizonyos részein is Kovács Pisták, és nem Pista Kovácsok élnek.


A japánok valóban általában megfordítják a nevüket idegen nyelven, de már húsz éve napirenden van a változás terve. A kezdeményezés egyik motorja, a nemzeti nyelvi tanács az új császár tavalyi trónra lépésére tűzte ki a régi-új rendszer bevezetését, azaz hogy meghagyják a névsorrendet az idegen nyelvű dokumentumokban. Nem tudom, végül bevezették-e.

2020. ápr. 4. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
2020. ápr. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
23%

Miert nem kered ki a Facebook-nak is?

Kovács Virág

Kovács liked your post.

2020. ápr. 5. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
69%

#8: A Facebookon speciel két kattintás beállítani, hogy milyen sorrendben írja aki a nevet... Szóval simán tudja azt, hogy:


Kovács Virág


Virág liked your post.

2020. ápr. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
#9, erdekes. Kulfoldon, angol nyelven beallitva a FB , ha Kovacs Virag a felhasznalo neved akkor Igen is Kovacs likes your post.
2020. ápr. 5. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!