Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan alakult ki, hogy néha...

Hogyan alakult ki, hogy néha "az összes" helyett azt mondják, hogy "valamennyi"?

Figyelt kérdés

Vagy "mindenki" helyett "valamennyien" ?

Kiskoromban, amíg meg nem szoktam, addig furcsa volt, de igazából ma rájöttem, hogy még most is furcsa. Mert akkor amikor még nem hallottam ezt így; akkor nem értettem, hogy "valamennyi", tehát nem az összes (vagy nem tuti, hogy az összes/ nem az összes) ; csak közülük valahány, bizonytalan, hogy mennyi. "De egyelőre nem tűnik úgy, mintha az összes." PL mondjuk egy film végén "Valamennyien hazamehetünk", vagy "Valamennyi házat felújítjuk", "Valamennyi almát leszedjük, és megesszük", meg ilyesmik.


Előre is köszönöm.



2020. máj. 7. 00:08
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Hogy hogyan alakult ki hogy a valamennyi jelentheti az összeset vagy egy keveset is, az jó kérdés. De érdekes, mennyire kontextusfüggő a jelentése. Az almás példád továbbgondolva egész mást jelent, hogy

- valamennyi almát leszedjük

- valamennyi almát leszedünk

2020. máj. 7. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

igen, ez nekem is eszembe jutott; most csak gyorsan odaírtam valamiket, de tetszik, hogy leírtad, mert ez is lehet fontos. :)

Köszönöm az eddigi választ, akinek eszébe jut még ezekkel kapcsolatban valami, kérem, írja. :) Eddigire ment a zöld

2020. máj. 7. 00:20
 3/5 BringaManó ***** válasza:
100%

pont ugyanez a két dolgog jutott nekem is eszembe a kérdés közben :-) vagyis:


1) ez a kétféleség valóban létezik (és sok galibát is okozhat, pl. ha egy matekfeladat emiatt kétféleképpen is érthető) – de hogy miért alakult így?... Vagy legalább azt, hogy milyen "lépcsőkben" jutottunk ide?... Ezt valóban érdekes lenne tudni. :-)


2) Nem mindig kétértelmű, a szövegkörnyezetből valóban sokszor kiderül, ahogy már elhangzott: ha ez a tárgya egy igének, akkor abból kiderül(het!), hogy határozott ('összes') vagy határozatlan ('egy része'):

"Valamennyi házat felújítjuk."

"Valamennyi házat felújítunk."

"Valamennyi almát leszedjük és megesszük."

"Valamennyi almát leszedünk és megesszünk."


Ráadásul a határozatlan ('rész') jelentés is lehet 'összes', mert ha pl. matekfeladatban van, akkor fontos, hogy a "valamennyi almát kivettünk a kosárból" mondat jelentheti az összeset is...

Rosszabb esetben nullát is, bár az már kicsit perverz. :-)

[És még rosszabb esetben még 'az összesnél többet' is jelenthet... :-) Gondoljunk csak az olyan tréfás feladatokra, mint hogy "Három ember utazik a buszon. A következő leszállnak öten. Hány embernek kell felszállni, hogy senki ne legyen a buszon?" ;-) Na ilyesmit lehetne alkotni "valamennyi"-vel is.]


Még annyit tudnék hozzátenni (hogy ne írjak tök fölöslegesen :-), hogy beszédben fontos a hangsúly, pl.:

"Valamennyien hazamehetünk."

Ha a mondat simán ereszkedő dallammal van, akkor azt jelenti, hogy mindenki.

De próbáld meg úgy mondani, hogy a másikat jelentse! Ilyenkor ugye a "valamennyien" dallama felfelé megy, és a "hazamehetünk" eleje kap egy hangsúlyt. És a szövegkörnyzet is egyértelműsíthet persze, pl. ilyenkor lehet utána valami olyan, hogy "Valamennyien hazamehetünk. De legalább három ember maradjon itt őrködni." (Vagy akár előtte is lehet olyan, ami egyértelműsíti: "Most már nem kell MINDEN szervezőnek itt maradni, a rendezvény nehezén már túl vagyunk. Valamennyien hazamehetünk.")

Szóval általában nem érthető félre, de néha igen, különösen írásban.

(Ez persze a nyelvnek nem gond, számtalan ilyen van, amit nem vet ki magából, mert a helyzetből legtöbbször kiderül, hogy miről van szó.)

2020. máj. 7. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, erre is ment a zöld. Asszem tegnap mondtak valami ilyet az ATV-híradóban este. Amiben ez a szó volt. :) És ott csak meglepődtem, hogy miért nem valami más szót használtak helyette; már nem tudom , mi volt a mondat; de pl mindegyik, mindannyian, az összes, minden; szal valami ilyet pakoltam volna be a helyére; de nagyon jó volt úgyis, de megütötte a fülemet. :)
2020. máj. 7. 16:46
 5/5 A kérdező kommentje:
Még annyit írnék ide, hogy ma találtam egy nem rossz példát erre; azt mondta valaki, hogy; hogy "Átnéztem valamennyi dokumentumot". Azt hiszem, ez volt, és akkor erre gondoltam, hogy akár lehetett volna; átnéztem az összes/ minden/mindegyik dokumentumot. Még csak ennyit, hogy lehet, hogy nem nagyon hoztam föl jó példákat az elején, de ez például egy nagyonklassz talán.
2020. máj. 21. 19:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!