Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Kik vannak többen szerintetek?

Kik vannak többen szerintetek?

Figyelt kérdés

Cigány vagyok félig. Odavagyok a szokásokért hagyományokért, a zenékért meg őrülök!:D De sajnos engem nem a cigány származású szülőm nevelt fel, de ismerem az összes rokonomat tőle a szüleivel és tesóival (mama,papa,nagy néni,nagy bátyj) rendszeresen találkozom. Imádom őket. Én hófehér vagyok, így sokan azt hiszik, hogy a barátnője vagyok pl. az unokabátyámnak, ha éppen vele vagyok.:D Ha megszólalok, na akkor már egész tiszta, hogy van bennem, mert kegyetlenül cigány "akcentusom" van. Persze tudom ezt fékezni, de mindig társaságtól függ. De sajnos engem nem tanítottak cigány nyelven éppen hogy megértem amit mondanak és 1-2 szavas választ tudok adni:) Az óvodás kishúgom (féltesóm, de őt is elhagyta a közös szülőnk, mint engem) teljesen cigány és ők borzasztóan hagyományosak, így már most jobban eltud beszélgetni bárkivel cigányul akár több ideig.Cigányul táncolni is gyengén tudok, de nem érdekel senkit ez hála istennek!:D

1. Az lenne a kérdésem, hogy nálatok még milyen hagyományok élnek? Nálunk a piros szalag mikor új baba születik, a leánykéretés, ha éppen meghal valaki akkor a virrasztás és a tükör letakarás, A hajviselet leányoknál-asszonyoknál, az új babát nem szabad megdicsérni. Ennyi jutott hirtelen eszembe. Persze rám csak pár vonatkozik, mert a szülőm aki nevel nem cigány.

2. Kiket tanítottak cigányul és mikortól? Hallottam olyat már, hogy csak pár éves kortól, ami fura volt..:D Sőt hallottam már, hogy középfokú nyelvvizsgát tett le valaki cigányból:D



2020. aug. 2. 03:27
 1/4 anonim ***** válasza:
87%

Kedves Kérdező!

Szerintem jó lenne tisztázni, hogy nem a Ti hagyományőrző habitusotok a jellemző a cigányság körében. Errefelé (É-NY Magyarország-Budapest) környékén nemhogy a lovári nyelvet nem beszélik (a magyart is alig amúgy), ellenben a legtöbben azt sem tudják, honnan származnak. Mindenféle olasz keresztnevet magukra aggatnak, mert azt hiszik, onnan gyökerezik a kultúrájuk... Döbbenetesen ostobák és mellőznek mindenféle hagyományt, kulturális örökséget.

2020. aug. 2. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Annyit közbeékelnék még, hogy az egyszerű szókincs miatt sokan a nyelvvizsga követelményt kívánják a lovári nyelvvel pótolni, mivel könnyen tanulható (legalábbis jóval könnyebben, mint egy angol/német pl.), de erős szórás figyelhető meg a lakosságban. Színmagyarok ugyanúgy ékes példái ennek, mint bármilyen más népcsoporthoz tartozó állampolgár.
2020. aug. 2. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én nem csak félig vagyok cigány, apám cérhári, anyám csurári cigány származású. Egy szabolcs megyei kis faluban élek.

Itt is vannak különböző hagyományok: pl. nálunk is megvan a lánykéretés (aminek külön ceremóniája van, amit imádok, ha gondolod mesélhetek róla).

Aztán nálunk - mármint a családunkban - mindenki beszél cigányul, így nem kellett tanítania senkinek, magunkba szívtuk a magyarral együtt, szóval kétanyanyelvűek vagyunk.

Az idősebb asszonyokon mindig szoknya van, a fejkendő szinte állandó viselet az idős asszonyoknál.

Nálunk még szokás a "krisi" is. Ez azt jelenti, hogy amikor valamilyen vita, nézeteltérés van a cigányok között, akkor összeülnek az idős cigányok, és megtárgyalják, és megpróbálnak igazságot szolgáltatni, persze a cigány törvények alapján, amelyek csak szóhagyományban élnek. Természetesen nálunk is él a cigánytánc hagyománya (bár én nem igazán tudok xd), az idősek még táncolják a botolós cigánytáncot is. Mi is szoktunk virrasztani 3 napig, a tükröt nem szoktuk letakarni. Virrasztáskor általában a halott házánál (mert ugye ott zajlik) tüzet rakunk az udvaron, s azt körülálljuk.

Szokás még pl. a lagziba bekötni a menyasszony fejét, ezzel jelképezve, hogy ő már nem lány, hanem asszony. Ilyenkor a lány piros ruhát visel, és a kendő is piros, általában a keresztanyja, vagy nőrokonai kötik be a fejét.

Az udvarlás kérésére is külön ceremónia van, mi ezt úgy hívjuk, hogy "kéretés", vagyis az udvarolni kívánó fiú az apjával, keresztapjával, férfi rokonnal elmegy a lány házához, és a fiú apja "kikéri" a lányt apjától, pontosabban engedélyt kérnek a lány apjától az udvarlásra.

Van még olyan is, hogy szöktetés, gondolom ezt nem kell magyarázzam. :D

Hirtelen ennyi jutott eszembe, ha eszembe jut még, akkor leírom.

2020. aug. 2. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
3-as: Köszönöm, hogy válaszoltál. Én személyszerint nem látom nagy értelmét a botolós táncnak. :D Lehet egyedül vagyok evvel, de szerintem ez már úgy "trash". De nyilván nem sérteni akarom ezt. :)
2020. aug. 2. 17:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!