Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Jelenleg tart még a szerbhorvá...

Jelenleg tart még a szerbhorvát nyelv mesterséges szétválasztása?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom, a Horvátországban, Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában és Montenegróban beszélt nyelv nagyjából megegyezik, nem véletlenül nevezték a jugoszláv időkben egységesen szerbhorvát nyelvnek.

Azt olvastam viszont, hogy Jugoszlávia szétverése után a nacionalizmus miatt mesterségesen megpróbálták szétválasztani ezt a nyelvet, hogy minden ország el tudja mondani, hogy náluk horvátul/szerbül/bosnyákul/montenegróiul beszélnek. Még mindig tart még ez a nacionalizmus által átitatott folyamat vagy azóta már kicsit észhez tértek?



2020. aug. 8. 18:29
 1/2 A kérdező kommentje:

A kérdés ezért fogalmazódott meg bennem:

[link]


Szerintem ez mindenképpen üdvözlendő kezdeményezés, kérdésem, hogy ez a mozgalom mennyire talált partnerre a horvát, szerb, bosnyák, montenegrói állam személyében.

2020. aug. 8. 18:37
 2/2 anonim ***** válasza:
66%

Részben horvátként, erre a kérdésre úgy válaszolnék, hogy

"Jelenleg tart még a szerbhorvát nyelv mesterséges összemosása?"

Hm.


Minden nyelvnek, főleg nyelvcsaldáon belül (szláv, germán, újlatin) egykor szinte teljesen közös őse, nyelve, vagy formája volt. A szlávok esetében ez a folyamat, alcsoportokon belül (nyugati, déli, keleti) jobban érzékelhető, és később kezdődött meg a különválásuk.

No meg pont, hogy a 19. századi NACIONALIZMUS (illérizmus) hatására kezdték még jobban összehangolni, MESTERSÉGESEN ezen nyeleket, főleg az átmeneti nyelvjárásokra alapozva.


Szóval ez a duma engem nem érdekel.

2020. aug. 8. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!