Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan mondják latinul a...

Hogyan mondják latinul a személyes névmásokat: én, te, ő hímnemben, ő nőnemben, ő semlegesnemben, mi, ti, ők hímnemben, ők nőnemben, ők semlegesnemben?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy ego=én. A többit viszont nem találtam sem a Wikipédián, sem a lexikonban. Pedig része az alapműveltségnek ezek ismerete.

2020. szept. 8. 10:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nem sikerült kitennem a hosszúságjeleket a magánhangzókra, de egy nyelvtankönyvben biztosan megtalálod a helyes kiejtésüket, mint ahogy a ragozott formákat is! Szóval csak az alanyesetet írom le:


Singularis nominativus:


1.: ego

2.: tu

3.: is (hn.), ea (nn.), id (seml.), esetleg lehet ille (hn.), illa (nn.), illud (seml.) - ez utóbbi eredetileg mutató névmás, de egyre inkább ezt használták a népies, nem annyira klasszikus és a kései latinságban is, (ebből fejlődött aztán ki több újlatin nyelv harmadik személyű névmása).


Pluralis nominativus:


1.: nos

2.: vos

3.: ii / ei (hn.), eae (nn.), ea (seml.) vagy illi (hn.), illae (nn.), illa (seml.)

2020. szept. 8. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes választ. A többi eset nem is kell, elég az alapforma, az alanyeset.
2020. szept. 8. 12:01
 3/5 anonim ***** válasza:
79%
Mennyire hasonlít a spanyolra))
2020. szept. 26. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Hát nem véletlenül... :) Ugyanezen okból természetesen hasonlít az olaszra, franciára, portugálra, románra, és az összes többi újlatin nyelvre...
2020. szept. 26. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
63%

Csak a spanyolt èrtem és meglepett)

Nekem ez érdekes ez nagyon)

2020. szept. 26. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!