Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Japánul szeretnék auditakta...

Japánul szeretnék auditakta módon megtanulni. Tudnátok anyagokat, tipoeket javasolni hozzá?

Figyelt kérdés
Lehet ez youtube anyag, weboldal, stb stb...

2020. nov. 11. 16:09
 1/3 anonim ***** válasza:
36%

Gyermekmesék (Ghibli rajzfilmek!!) akár animék


Sajnos komoly anyagot nem tudok, de ezek remek kiegészítések :)

2020. nov. 11. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
40%

Animéket annyira nem ajánlanám, mert sokmindent nem úgy fejeznek ki bennük, mint a rendes japán élő beszédben.


Minna no nihongo és a genki tankönyveket viszont ajánlom, szerintem otthoni tanulásra is beválhatnak, de az az igazi, ha emellé kerésnél tanárt is (akár online) :)

2020. nov. 11. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
75%

#2

A japán az japán. Csak érteni kell, hogy az anime-japán miben különbözik a valós japántól. Egyébként ez úgy általában a szórakoztató ipar egészére érvényes és minden nyelv esetében. Filmekből angolul is csak elég természetellenes, teátrális módon tud megtanulni az ember, mégis fejlesztik a nyelvtudást.



*** Szóval a válasz ***


1. Tanuld meg a katakanát és hiraganát. Ez, ha nem igyekszel, akkor is 1-2 hét alatt megvan. A Kakugo app telefonra erre például teljesen jó. Kanjira nem ajánlanám.


2. Fogyassz médiatermékeket japánul, lehetőleg felirat nélkül. Az emberi agy egy mintakereső-dekódoló gép. Ismétlődő szavakat és kifejezéseket kontextus alapján fel fog ismerni és el fog raktározni még ha nem is érted meg a szó szoros értelmében, mit jelent. Ez borzasztóan fel tudja gyorsítani a tanulást. De hogy igazán hatékonyan működjön tényleg fontos, hogy NE hagyatkozz a megértésben már ismert nyelvre. Nagyon fontos input, a gyerekek is így tanulják az anyanyelvüket. A tananyag rendszerű tanulás közben rengeteg minden be fog ugrani, hogy "igen, ezt már hallottam" és "ó, szóval ez pontosan ezt jelenti", "aha, ezt így írják". Így sokkal könnyebben rögzülnek majd a dolgok.


A That Japanese Man Yuta youtube csatorna több animekarakter beszédstílusát feldolgozza, hogyan tér el a hétköznapi japán nyelvtől:

[link]

Kiegészítőnek tökéletes ezek mellé.


3. Amilyen hamar csak lehet, tanulj kanjit. Sajnos univerzálisan működő jó megoldást nem tudok. A legtöbb módszer vagy sima seggelést javasol, vagy emlékeztető mondatokat. Előbbi szerintem azért rossz, mert nem ad kontextust, utóbbi pedig azért, mert az emlékeztetőket sokszor nehezebb megjegyezni, mint magát a kanjit. Több száz kanji esetében pedig nem fogsz az emlékeztetőre sem emlékezni.


Nekem a szókinccsel együt tanulás jött be a legjobban. Ez használható anyanyelvi kontextust ad olvasásmódra és a kanji megjegyzésére is, és erre korrekt kiinduló alap a wanikani is. [link]

Az első három szint ingyenes. De nyilván ez akkor működik, ha angolból van egy erős alapod.


Ha már kicsit beleástad magad, akkor visszatérhetsz a korábban ajánlott Kakugo appra gyakorolni a leírásukat, ha van rá igényed. Gépelésnél és beszédnél nem számít, de ha kézzel is meg akarsz tanulni japánul írni, akkor írni kell.


4. Nyelvtanra szerintem egy egész tűrhető forrás a Learn Japanese Frm Zero! youtube csatorna:

[link]

Egy Japánban felnőtt amerikai csatornája, de szerintem pont nem a legjobb kiindulópont nulláról, tényleg csak nyelvtanra használnám, az írásmódokat nem onnan tanulnám. Szintén belépő a használatához egy erős alap angolból.


5. Használd a nyelvet. Csak így fog fejlődni és az egyetlen módja, hogy organikusan fejlődnön. Kereshetsz levelezőtársat, folytathatod a médiafogyasztást, Az NHK-nak van külön egyszerűsített híroldala is: [link]

2021. jan. 31. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!