Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A hindiben (vagy urduban)...

A hindiben (vagy urduban) hogy képezik a jelen időt?

Figyelt kérdés

A kérdésem az alany váltásra is kiterjed.

Pl. Eszem, eszel, eszik, eszünk.. Stb. Hogy mi változik az igében ezekben az esetekben.

Próbáltam rá jönni de látszólag nincs kapcsolat😌😂

Meg sokszor teszik hozzá az igéhez hogy "rahe" "रहे" ez mit jelent? Mikor használják?



2021. jan. 30. 13:49
 1/2 anonim ***** válasza:

Na, egy nekem való kérdés :)


Szóval, a hindí igei szerkezet kicsit máshogy néz ki, és logikáját tekintve az angolhoz áll közelebb. Vegyük először az egyszerű jelen időt.


मैं खाता/खाती हूँ = eszem (én-evő-vagyok) ("khátá" ha a beszélő férfi, és "khátí" ha a beszélő nő)

तू खाता/खाती है = eszel (ez a klasszik második személy, de elég ritkán használják)

यह/वह खाता/खाती है = eszik (यह, ha az illető itt van, वह ha távolabb vagy nincs jelen)

हम खाते/खाती हैं = eszünk

तुम खाते/खाती हो = esztek/eszel (ez az alap tegeződő alak is)

ये/वे/आप खाते/खाती हैं = esznek/Önök esznek (az आप itt a magázódó esetben használt névmás, csak többes száma van)(ये = ők itt, वे = ők ott)


Tehát fogsz egy személyes névmást, utána teszed a megfelelő alakú folyamatos melléknévi igenevet, majd pedig a létigét. Persze ennél jóval bonyolultabb igei szerkezetek is vannak.


Amit említettél, a "रहे" az a folyamatos jelen időnél van.

मैं खा रहा/रही हूँ = (épp most) eszem

तू खा रहा/रही है = (épp most) eszel

यह/वह खा रहा/रही है

हम खा रहे/रही हैं

तुम खा रहे/रही हो

ये/वे आप खा रहे/रही हैं

2021. febr. 12. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm🤗🤗🤗
2021. febr. 12. 15:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!