Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Aki tanult latint (vagy...

Aki tanult latint (vagy valamilyen újlatin nyelvet), számára mennyire érthetőek ezek a latin nyelvű hírek (Nuntii Latini)?

Figyelt kérdés

[link]


Az YLE finn rádiócsatorna 1989-től 2019-ig közvetített rövid híradásokat (Nuntii Latini) latin nyelven. Mennyire érthető azok számára, akik latinul vagy valamilyen újlatin nyelven tanultak?



2021. ápr. 19. 15:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Én tanultam valamennyi latint, részben mert kellett az egyetemen, részben önszorgalomból, de kétszer is meg kellett hallgatnom a híreket, mire megértettem a lényeget. És hát szótáraztam is hozzá. Abszolút nincs rutinom a hallott szövegértésben latinul (szerintem kevés embernek van a világon), de azt gondolom, hogy ha gyakorolnám, fel tudnám magam hozni erre a szintre.

Mivel több újlatin nyelvet is tanultam, az az érzésem, hogy ha valaki egyáltalán nem tanult latinul, csak olaszul, franciául vagy spanyolul stb., legfeljebb egyes szavakat tudna az ilyen szövegekből elkapni, mert az újlatin nyelveknek nagyon más lett a nyelvtana. Természetesen a témától is függ, ha pl. valamilyen nagyon ismert, aktuális hírről van szó, nyilván többet értene belőle az illető latintudás nélkül is.

Amúgy nem ismertem ezt a rádiócsatornát, nagyon tetszik, hogy latinul is közvetítettek híreket, kár, hogy abbahagyták... :( A Vatikánnak van latin hírműsora, de ezen kívül tudsz valamit ajánlani?

2021. ápr. 20. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, de jó csatorna! Köszönöm neked az infót. Egyébként, lévén latin szakos a végzettségem, elég sokat értettem belőle.

Kicsit szokatlan volt az archaikus kiejtést hallani, mi a régebben használatos hagyományos kiejtésmódot tanultuk.

De élvezhető így is a felolvasás. Tényleg kár, hogy nincs folytatása.

Youtube-on van fent egy izgalmas vetélkedő a latin nyelvből:

https://www.youtube.com/watch?v=C77anb2DJGk

2021. ápr. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A ,,Bremen Zwei''-nek is van (volt?) rendszeres latin nyelvű adása:


[link]


Nem tudok eléggé latinul ahhoz, hogy folyékonyan értsem, de a meglévő tudásom alapján annyit tudok mondani, hogy élvezhető a hallgatása (tehát töredékesen, de lejön az értelem szóványosan). Több tudással egész biztos lehetne folymatosan is érteni.


Kisebb latin tudással is érthető folyamatosan például a Satura Lanx:

[link]

https://www.youtube.com/channel/UCJCYCaXUERhY93xEWC8Cojw


Régebben volt egy teljes latin nyelvű híradó, talán poénból teljesen igazira csinálták, bemondónőkkel, szinkrontolmácsolt riportalanyokkal, mai témákról, klimaváltozás, menekültválság. Az sajnos teljesen eltűnt úgy tűnik.


A Micimackó meg a Harry Potter meg a Kis herceg c. könyv latin változata jó és élvezhető, és a magyar változat birtokában jól lehet tanulni belőlük.

2021. ápr. 21. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Meglett közben a TV-beli formára elkészített latin nyelvű híradóadás:


https://www.youtube.com/watch?v=ZCF3FuQTwz0

2021. ápr. 21. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!