Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent az hogy nyustyu és...

Mit jelent az hogy nyustyu és milyen nyelv, milyen eredet?

Figyelt kérdés

#nyustyu
2022. jan. 23. 17:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
2022. jan. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

89 #1 köszi, idáig én is eljutottam.


A kérdés továbbra is fennáll.

2022. jan. 23. 17:44
 3/13 A kérdező kommentje:
Ugyanis nincs Google találat, magyarázat eredetre, nyelvre jelentésre.
2022. jan. 23. 17:47
 4/13 chtt ***** válasza:
100%

A fenyő se tudja, mi számít találatnak. Elkezdtem nézegetni, mit dobott ki a gugli.


Vass Albertnél:

- Nyustyu rumunestye - felelte a szikár vénember egykedvűen -, nem tudok románul.

S mivel később a DIA-n Tamási Áronnál ezt találtam:

- Nyustyu ungurestye – mondta Tilda.

– Majd megtanítlak.

... olybá vettem, hogy a "nem tudok románul" ennek a nyustyunak a jelentése, míg TÁ-nál "nem tudok magyarul" olvasható.


Tovább nézegetve a találatokat, találhatsz olyat, hogy katonáéknál "oláh"-ot jelent, míg a mosolyvirág-pont-hu oldalon ezt olvashatod: ...A szlovákok, akik idegyüttek, - mi csak „nyustyuk-nak” hívtuk őket- olyan emberek voltak...


Az eredetre pedig rögtön az első találat alatt (nyest-pont-hu)levő válaszra tippelnék:

<nyustyu> ’román’ ← román <nu ştiu> ’nem tudom’

2022. jan. 23. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Chtt köszönöm szépen hogy megnézted!


Akkor valószínűleg román és olyasmi, degradáló mód mint a "gyüttment".


Vagy nem tudom 🙂

2022. jan. 23. 18:28
 6/13 chtt ***** válasza:
100%

Igen, valószínű.

A szlovákoknál gondoltam - mivel nagyon nem oláhok :) -, hogy mivel "gyüttmentek" voltak, ahogy írtad is, és nyilván nem tudtak románul, és mindenre csak azt mondták, hogy "nyustu" (nem tudom), ezért ragadt rajtuk a név... mint a mi II. Ulászlónkon a Dobzse László. :)

2022. jan. 23. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Erdelyi ismerosom csaladneve Nyusti.
2022. jan. 24. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 nokid válasza:
A román nu stiu valtozata. Igy is ugy is azt jelenti nem tudom.
2022. jan. 24. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:

A nyolcasnak lehet igaza, bár nem tudok románul, fordítóra meg most nincs időm, mert rohanok...

Viszont ha Vass Albertnél a "Nyustyu rumunestye" azt jelenti,hogy nem tudok románul, akkor valószínűleg a rumunestye jelenti, hogy románul, a másik szó meg nem az egész mondatot jelenti, hanem csak azt hogy "nem tudok".

Egyszerű logika.

Tamási Áronnál meg a "Nyustyu ungurestye" esetén ugyanez, tehát az "ungurestye" lehet az, hogy magyarul, akkor a nyustyu megint csak az, hogy nem tudok, és nem az, hogy nem tudok magyarul, mivel az unguretye lehet az, hogy magyarul.

Furcsa, hogy erre senki nem jön rá, még az se, aki Tamási Áront és Vass Albertet olvas...

2022. jan. 28. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 chtt ***** válasza:
100%

Miből gondolod, hogy senki sem jött rá, kedves #9.?

Ugyanezt leírtam a négyes válaszban, azt is, amit a nyolcas írt (utolsó sor), csak nem írtam ki külön, hogy:

- nu ştiu = nem tudom

- nyustyu = nem tudom, nem tudok

- rumunestye = románul

- ungurestye = magyarul

Ki kellett volna? Anélkül nem volt egyértelmű, amit írtam? Akkor bocsánatot kérek, legközelebb erre is figyelek.

:)

2022. jan. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!