Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Helyes avagy helytelen a...

Helyes avagy helytelen a magyar nyelvben az "az" használata olyankor, amikor személyről van szó? Rengetegszer előfordul, hogy úgy használják.

Figyelt kérdés

2022. jún. 19. 08:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%
Mármint a határozott névelő, pl. "szólok a Sándornak"? Természetesen helytelen. De természetesen sokan használjuk így. ;)
2022. jún. 19. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
(Nem erre gondoltam. Arról tudom, hogy helytelen.)
2022. jún. 19. 08:37
 3/11 anonim ***** válasza:
66%

1: Egy nyelvben mindig az a helyes, amit a többség használ, nem az, amit a nyelvvédők helyesnek tekintenek. A többség személynevek előtt használ határozott névelőt.

De Kérdező valószínűleg nem erre gondolt, hanem talán arra, hogy valaki mutató névmást használ személyes névmás helyett, pl. Az mondta, nem én. Ezt a többség nem így használja, hanem úgy, hogy Ő mondta, nem én.

2022. jún. 19. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Bocs, valóban félreértettem. (Első vagyok.) Ahogy írjátok, pl. "az kezdte", úgy helytelen, úgy viszont helyes, hogy "azok a gyerekek".
2022. jún. 19. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, helyes-e, de nem stílusos.
2022. jún. 19. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
58%

"A többség személynevek előtt használ határozott névelőt"

Pesten. az orszagban sehol mashol nem hallottam

2022. jún. 19. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
43%
6: Én nem pesti vagyok, de én is és a környezetemben szinte mindenki használ határozott névelőt nevek előtt. Messze nem pesti jelenség csak.
2022. jún. 19. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Pedig ez elterjedt hit, én is megismerkedtem egy miskolcival, aki azt tartotta, hogy csak Pesten használják így, bár kissé zavarba esett, mikor mondtam, hogy de én pécsi vagyok, aztán ott is így használják. :D
2022. jún. 19. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Mondhatjuk névelővel közvetlen beszédben a családtagok, barátok, ismerősök keresztnevét. Puszta keresztnév (utónév) előtt a névelőnek a rámutató-kijelölő szerepe is érvényesül, hiszen nagyon sok ugyanolyan keresztnevű ember van, de mi éppen arról a Laciról, Éviről beszélünk, akit beszélgetőtársunk is ismer. Némileg érvényes ez a puszta vezetéknévre is. Ha azt mondják: a Kovács, akkor a rengeteg ilyen nevű közül egy bizonyosra gondolnak, például a főnökre. A névelő bizalmasságot jelez. Teljes név elé, személyesen nem ismert ember neve elé nem teszünk névelőt. A „személyes” ismeretség ma néha egyoldalú. Előfordul, hogy csak a tévéből ismerünk valakit, mégis közvetlen ismerősünknek tekintjük. Például a Fábry, az biztosan Fábry Sándor.


Aki soha sem tesz névelőt személynév elé, az biztosan nem hibázik, de nagyon ne is hibáztassa azt, aki tesz.

2022. jún. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Írtam, hogy nem erre vonatkozik a kérdés.

Pl ilyesmire: "Ez meg ki?"

Most nem jut eszembe jobb, több példamondat.

2022. jún. 20. 15:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!