Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért ennyire menő olyan...

Miért ennyire menő olyan rövidítéseket, (angolszerű) szlengeket, vagy elfeledett rétegnyelvet használni, amik ritkák vagy csak bennfentesek érthetnek?

Figyelt kérdés

Ez egy kommunikációs trükk? Hogy mutasd mennyit tudsz a másik meg kevésbé. Dominancia kérdés.


Pl. főleg a modern újságírásban látom, hogy nem a gondolat ami dominál,hanem hogy fura szavakkal tedd "érdekessé" a cikket.

Aztán vagy jól használja az újságíró, vagy speciális rájellemzően, ami után esélyed sincs megérteni mit is akarhatott a szerző gondolni a cikkben.


De látom az angolszász vállalatfelépítési táblán is tele vannak a posztnevek rövidítésekkel. Nyilván nincs idő kimondani és "mindenki" úgyis tudja mire gondolnak az ott dolgozók, kivéve ha épp nem vagy ott dolgozó.



2022. szept. 30. 10:24
 1/9 anonim ***** válasza:
90%

Szakterületeken, szubkultúrákban mindenhol kialakul specifikus szleng. Emögött nem menősködés van, hanem konkrét tudás, ami nem képezi az alapműveltség részét. Ha a kívülállót ez frusztrálja, az kizárólag az ő problémája. Amit akár meg is oldhat, ha elsajátítja azt a zsargont/szlenget.

Tágabb értelemben (amiről a kérdés szól) is egyfajta csoportképző hatása van ezeknek a szavaknak.

2022. szept. 30. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
konkrét példát írnál?
2022. szept. 30. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%

Ez minden területen így van, csak a legtöbb esetben nem is gondolsz rá, hogy rövidítések.

Én külföldön élek, és sokszor egész egyszerü kérdéseknél sem értek sok mindent a rövidítések miatt.

Csak néhány rövitítés (van, ami érthetö, van, ami nem)

OTP, OKJ, TAJ, Csed, Gyed, Gyes, Mák, csok, NAV, - hirtelen ezek jutottak most eszembe, de sok másik is van, amit majdnem mindenki használ.


Szakterületeken meg még több van, ez a szakmai nyelv része, semmiféle trükk nincs benne, egyszerüen ez a megszokott számukra

2022. szept. 30. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Rálelek akkor belinkelem, konkrétan valamilyen iskolapéldát rá.
2022. szept. 30. 11:41
 5/9 anonim ***** válasza:
76%

3: hát ez abszolút nem szleng, hanem egy bármilyen cég gazdasági ügyintézésében naponta használt fogalmak, intézmények nevei.


Nem tudom, milyen országban élsz, de ilyen rövidítéseket SOKKAL többet használnak pl. az EU-s környezetben is. Nem intézménynevek, hanem közhasználatú fogalmak.


[link]

2022. szept. 30. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
53%
3: tök értelmetlen lenne szakmai beszélgetésekben a hosszú elnevezéseket használni.... Mert mindenki tudja a rövidítések jelentését.
2022. szept. 30. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
77%

A 3-as vagyok:sehol nem írtam, hogy ne használjanak rövidítéseket, nem tudom, ezt honnan veszed!

A rövidítések jelentését meg nem mindenki tudja, csak akik használják.

Ahogy írtam, nem MO-on élek, ezért nekem a magyar rövidítések sokszor nem érthetöek. Az teljesen lényegtelen, hogy itt is vannak rövidítések, nem is kevés, de ezeket én értem, mert itt élek, más valaki akármilyen jó nyelvtudással elöször nem tud mit kezdeni ezekkel.

2022. szept. 30. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A rövidítés meg a mozaikszó nem ugyanaz.

A kérdezőt meg nem értem, hogy milyen angol vállalatok belsős levelezéseiről van szó.

2022. szept. 30. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

8. Nem pontosan tudom, hogy az Indokínában terjeszkedő mogulok miért használják amit kérdezel?

Hol írtam ezt?

2022. szept. 30. 15:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!