Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik szláv nyelvben van a...

Melyik szláv nyelvben van a legtöbb lágyítás? Melyik szláv nyelv hangzása a leglágyabb?

Figyelt kérdés

2023. máj. 20. 20:59
A kérdező szavazást indított:
orosz
ukrán
lengyel
cseh
szlovák
szlovén
szerb
horvát
bolgár
egyéb, éspedig
8 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
79%
és ezt a nyelvészeti kérdést egy anonim fórum nyilvános szavazása hivatott eldönteni?
2023. máj. 20. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem, de a tapasztalat is lehet mérvadó.
2023. máj. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
A chatGPT-nek is feltettem a kérdést, szerinte a lengyel az. :) Én laikusként a szlovákot vagy az oroszt mondanám (pusztán a saját fülemre hagyatkozva).
2023. máj. 21. 09:48
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Én is szoktam a ChatGPT-nek szubjektív meg félszubjektív kérdéseket feltenni, sőt, egyéb fajta szubjektív dolgokkal is sokat nyúztam, pl. olyanokkal, hogy ha a magyar terén születéstől fogva, egyéb nyelvek terén meg némi szibériai nyelvek felületes elvi vagy kezdő passzív ismeretével rendelkezem (poliszintetikus, meg ragozós nyelvek), akkor érdemes-e olyan elvont mesterséges nyelvekbe is belevágnom mint az Ithkuil.


Vagy hogy közepes latin és nagyon pici kezdő finn háttérrel érdemes-e a Quenya nevű Tolkien-fiktívnyelv-akotással ismerkedni (állítólag nyelvészetileg elég szépen meg lett alkotva, Tolkien jó nyelvész volt a szakmában, és a Quenyát épp a latinból és a finnből (is) inspirálta össze). Meg hogy a török és a baszk nyelv tényleg rendelkezik-e azzal a fajta szabályossággal, amit mondanak róla. Meg hogy a Lojban tényleg ad e annyit amennyit elvárna tőle az ember.


Mindenesetre nekünk magyaroknak talán tényleg a szlovák a legbennfentesebb szláv nyelvünk, engem is gyerekkorom óta izgat, - jó persze részben családi okok miatt is, - hogy jó lenne tanulni az orosz mellé, én is ,,lágynak'' szoktam nevezni, anélkül hogy ehhez valaha is konkrét jelentést kapcsoltam volna. Családunk miatt is a szovák meg a német az ilyen kicsit mindig is valamiféle meghittnek, barátságosnak számító számított.


Paulina ingyenes videói úgyis nagyjából eldöntik ezt a kérdést, elég fájdalommentesen mutat elég sokat a szlovák nyelvből, akár már csak a laza mesélős módszer miatt is hamar megszereti őket az ember,


https://www.youtube.com/watch?v=t15HAAYRO7Y


meg újabban sok mesét is bemutat, jók mind. Talán legjobban Irene élő latinságú videóihoz mérhetőek (más nyelv, hasonló megelevenítő szellemiséggel).


https://www.youtube.com/@SaturaLanx


Oroszból a régi hazai gyátású Fortocskát lenne jó megszerezni gyerekkorunk 80-as éveiből, sajnos semmit nem találtam meg belőle. Viszont valószínűleg merő véletlenségből vagy egy szintén Fortocska nevű gyerekeknek szóló sorozat, gondolom teljesen függetlenül, de azért tetszik, teljesen jó lesz valamiféle nyelvi karbantartásra


https://www.youtube.com/watch?v=Ty1vKF_tCAs

2023. máj. 21. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, szerintem te félre érted, hogy mit jelent a "lágyítás" a szláv nyelveknél. Mert ott a J-sülést jelenti, szóval nagyjából mint például a magyar n-ny, t-ty meg társai, csak a szláv nyelvekben durvább mennyiségben.
2023. júl. 18. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!