Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a véleményetek erről?

Mi a véleményetek erről?

Figyelt kérdés

Én és a családom is ízesen beszélünk, vagyis tájszólásunk van.

Unokatestvéremmel beszélek, aki 5 éves és egyszer csak azt mondja, hogy parasztosan beszélsz/ beszéltek.

Megkérdeztem tőle, hogy ezt honnan hallottad, ki mondta ezt neked? Erre azt válaszolta, hogy az anyjától.

Meg lehet nézni, hogy a parasztos szónak mik a szinonímái...."modortalan, durva, alpári, pallérozatlan, udvariatlan, egyszerű, vulgáris, csiszolatlan, bárdolatlan, népi, pórias, tuskó, nyers, falusi, közönséges, neveletlen, kulturálatlan, műveletlen, faragatlan, otromba....." Egyáltalán nem gondolom magam pl udvariatlannak vagy alpárinak, mert ízesen beszélek.

Azzal nem lenne semmi gond, ha a gyereknek pl azt mondaná, hogy tudod kicsim sok féle ember létezik a világon és sokféleképpen fejezik ki magukat. Elmagyarázná neki, hogy tájszólásnak nevezik, de ő úgy fejezte ki, hogy parasztos beszéd, amivel a lenézését fejezi ki azok felé, akik tájszólással beszélnek, mivel ez egy pejoratív jelző szerintem. Kérlek szépen benneteket, hogy a komment szekcióban kulturáltan fogalmazzátok meg a véleményetek, mert ez engem nagyon érzékenyen érint most perpill.


2023. máj. 26. 18:18
 1/4 anonim ***** válasza:
83%

Tehát ez inkább egy család témájú kérdés, ha jól értem, hiszen a bajod a nénikéddel van.


Szerintem parasztosan elküldheted a jó k anyjába őt, hogy ilyeneket tanít a gyereknek.

2023. máj. 26. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
54%
Az, hogy nem kell mindenre kényesen reagálni. Attól, hogy valakinek van egy véleménye, még nem következik, hogy igaz is.
2023. máj. 26. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon csúnya dolognak tartom, ha valaki a másik embert leszólja amiatt, hogy az milyen nyelvváltozatot használ.

Sokan nincsenek is tudatában, mennyire megbántják vele a másikat, ha negatívan minősítik a kiejtését, szóhasználatát. Talán ez a nagynénéd esete is, ha amúgy iskolázott ember és nem vagytok rossz viszonyban.

Senkinek sem szabad szégyellnie azt a nyelvjárást, amit beszél.

2023. máj. 26. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
54%

Az az érdekes, hogy aháyszor hallgatok meg valamit az osztrák tévéből, akár híreket, akár valamiféle életképeket, riportokat, mindig úgy hallom, hogy szinte minden egyes ember egy kicsit másképp beszél. Sokan eleve bajorul beszélnek a riportokban, de még aki valamiféle szabványosnak vagy hivatalosnak tűnő beszédet is használ, még ott is egyénenként rendre mindenki kicsit másképp beszél, mindenki kicsit másképp súúlyoz be valamiféle köztes beszédet. És úgy látom hogy nekik ez annyira természetes, hogy észre sem veszik, legalábbis nem nagyon láttam még tanulmányt, ami erről olyan igazán részletesen szólna.


A nyelvjárások meg a háztartásonként, vagy akár egyénenként eltérő bezédek természetesek egy egészséges ország életében. Magyarországon sajnos még fingani is csak a pesti szabvány nyelvezetén szabad, és még az online fórumokon is leszólják a szabványtól akár egyetlen hangyányival eltérő hozzászólokat. Természetesen ez az álszentség már betegesnek tekinthető, higszen a szabvány elvileg csak az életbevágó infrastruktúrák (repülőzés, mentők) egységes működésére lenne való, nem az emberek magánéletébe kötelező való betolakodásra.


De amúgy a konkrát esetben szerintem nem érdemes a ,,parasztos'' szó szótári jelentéséből kiindulni: nem feltéltelnül használja sem a gyerek, sem a néni sértő értelemben. Én is sokszor ,,paraszt'' néven utalok saját közegemre, népemre, főleg amikor az urakkal szembeállítok valamit az életemből. Sok ember számára teljesen tárgyilaagos vagy akár pozitív is e szó.

2023. máj. 27. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!