Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan tudnánk legjobban...

Hogyan tudnánk legjobban megőrizni nyelvüket? Mit tehetnénk, hogy magyar nyelvünk - a mellett, hogy gazdaodik és változik a korral - ne vesszen el, ne tűnjön el belőle az az árnyaltság és gazdagság, ami annyira jellemzője?

Figyelt kérdés

Autóbbi 10-15 évben saját magamon és környezetemen érzem, mennyire kopik, és romlik a nyelv.

Pedig meg kellene őriznünk!

Csak például írom, de jól fejezi ki G. Bernard Shaw, (komoly energiát fordított a magyar nyelv tanulmányozására):


„A mi angol nyelvünk gazdag, nagy és praktikus, de viszonylag fiatal. Bátran kijelenthetem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lehetett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorosan pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az érzelmek rezdüléseit... Ehhez képest sokszor úgy érzem, hogy a mi angol nyelvünkön a legtöbbször képtelen vagyok a közlendőm belső lelkiismeretem szerinti pontos visszaadására...”


2009. máj. 13. 09:32
 1/4 anonim ***** válasza:

A közszereplők,politikusok,néha még a színészek is rosszul beszélik a nyelvünket.Régen a TV-bemondó is csak az lehetett,aki szépen beszélt magyarul.Az iskola sem tesz meg mindent,hogy a diákok helyesen beszéljenek ( az írásról már nem is beszélve),Elnézem az emaileket,elborzasztó az a nyelvezet,amit a fiatalok használnak.

Példamutatás lenne a legfontosabb.

2009. máj. 13. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
rengeteg szépirodalmi művet kellene olvasniuk az embereknek, hogy egyáltalán megszokják, milyen a szép magyar beszéd, de közben használni is kellene a mindennapokban, amire nem fogod rávenni a mai fiatalokat :( nem mintha én olyan öreg lennék, de csodabogárnak is számítottam a suliban, mert én nem szerettem, ha csúnyán beszélnek az osztálytársaim(pedig nekik se lett volna szabad drámatagozatos létükre)...még beszéd óránk is volt, és mondhatom, nem ért semmit :( aki nem akar, az nem fog szépen beszélni...
2009. máj. 13. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A magyart nem fenyegeti semmilyen veszély.


G. B. Shaw pedig egy idióta.

2009. jún. 1. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Fogy a szókincsem. Nyugatabbra költöztünk, itt eleve kisebb, és ettől függetlenül is azt vesszük észre, hogy egyre pontatlanabb, de gyakoribb szót választunk sokszor.

Nem csak én és a családom, a környezetem és a sajtó is.

Mit tegyek?

2009. jún. 10. 12:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!