Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Képzés hely szerinti részeges...

Képzés hely szerinti részeges hasonulás?

Figyelt kérdés
Ezt a fajtát nem nagyon értem a msh törvények közül. Ugye a példaszavak azonban, színpad. Ugye a képzés hely az más , de a zöngésség szerinti részleges hasonulásnál is van hogy más a képzés helye. A zöngés szerinti részleges hasonulásnál meg ugye zöngés és zöngétlen pár van egymás mellett ezért van. De a képzés helye szerintiben is van olyan szó hogy zöngés és zöngétken párok. Szóval nem értem hogy hogy ismerem fel a képzés helye szerintit. Vki tudna linkelni vmi oldalt erről v leirni?
2012. nov. 7. 17:34
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Annyi a lényeg, hogy a képzés helye szerinti részleges hasonulásnál máshol képzed az adott betűt. m-az ajkaddal, n-a nyelved és a szájpadlásod segítségével.


De azt, hogy pl. "népdal" (p-t b-nek ejtjük), ugyanott képezzük az ajkunkkal.

2012. nov. 7. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
azt értem de pl a dobta szónál is máshol képzem ajakhang és foghangal és az meg zöngésség szerinti .
2012. nov. 7. 18:16
 3/6 anonim ***** válasza:
96%

A képzés helye szerinti részleges hasonulás csak az N hangra vonatkozik. Ha az N hang után a szóban P és B áll, melyek elöl képzett ajakhangok, az N a könnyebb kiejtés érdekében "előrejön", és M lesz belőle: azonban --> azomban, színpad --> szímpad. Mindez fordítva történik, ha az N-t TY vagy GY követi. A GY és a TY szájpadláshangok, hátrébb képezzük őket, mint az N hangot (ami ugye ajakhang volt, az ajkak előrébb vannak, mint a szájpadlás). Ekkor gazdaságosabb izommunka, a könnyebb kiejthetőség érdekében az N "hátrahúzódik", és NY hang lesz belőle: konty --> konyty, gyöngy --> gyönygy.

Tehát azt jegyezd meg, hogy ha a szóban két msh. van és az egyik N, és mikor kiejted megváltozik M-re vagy NY-re, akkor az képzés helye szerinti részeges hasonulás.

2012. nov. 7. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
nagyon köszi!
2012. nov. 7. 18:55
 5/6 puku01 válasza:
Valaki példákat tudna írni?
2016. nov. 14. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Köszönet érte, hogy az előző hozzászóló olyan jól elmagyarázta. Kár, hogy a suliban ezt nem így tanítják. (Pedig holnap ebből lesz dolgozat a gyereknek. Remélem reggel lesz időm elmondani neki.) Csak a "színpad" szót írták példának a füzetbe, és a könyvben sem volt más példa. Most, hogy már értem, további példák is eszembe jutottak: ponty, pinty, azonban, ellenben, különben, hangya, varangy, angyal
2017. okt. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!