Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Abban kérnék segítséget, hogy...

Gallits Gábor Csaba kérdése:

Abban kérnék segítséget, hogy konkrétan mit jelentenek azok a kifejezések, hogy folyamatos múlt idő, befejezett múlt idő és úgymond társaik, tehát hogy hogyan gondoljam ezeket?

Figyelt kérdés
Nekem úgy tanították,hogy a folyamatos múlt idő az,amikor a cselekvés a múltban kezdődött,de még tart a jelenben is,míg a befejezett múlt időben kifejezett cselekvés a múltban kezdődött el és a múltban már be is fejeződött,valaki példákkal eltudná magyarázni ezeket nekem?Egyébként csak a múlt időben vannak ilyen különbségek?
2014. márc. 30. 22:14
 1/8 A kérdező kommentje:
Csak most jutott eszembe az amit elfelejtettem írni,hogy hogyan tudom ezeket a fajta ige időket használni,minden segítséget előre is köszönök szépen.
2014. márc. 30. 22:16
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem írtad, milyen nyelv, de tegyük fel, hogy angol. Ha jól gondolom, a past continuous és a past perfect / present perfect valamelyikére gondolsz.


"folyamatos múlt idő az,amikor a cselekvés a múltban kezdődött,de még tart a jelenben is"

Nem igazán, az inkább a present perfect continuous. A folyamatos múlt (past continuous) ilyen értelemben nem kötődik a jelenhez, inkább a múlt egy időpontjához, vagy egy párhuzamos múltbeli eseményhez, stb. Kb. olyasmit jelent, hogy egy adott időben a cselekvés folyamatban volt, tehát hasonló a folyamatos jelenhez (ami a jelen pillanathoz kötődik), csak itt egy múltbeli időponthoz tartozik.


A sok jó leírás közül egy:

[link]


A másikra kérlek írj egy példát, mert nem tiszta, mire gondolsz.

2014. márc. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Próbáltam keresni pár ábrát az igeidőkhöz.


[link]

A kis emberke feje felett a felhő az, amiről éppen szó van, az X meg valamilyen esemény.

Ebben mondjuk nincs a perfect continuous. (Progressive = continuous)


[link]

Ez kimondottan a continuous (folyamatos) igeidőket magyarázza. A folyamatos múlt fentről a második. A lényeg, hogy valami esemény közben megtörténik egy másik. (Vagy párhuzamosan folynak.) Hogy a jelenben is tartanak-e, az lényegtelen.

A harmadik a present perfect continuous ("befejezett" folyamatos jelen), ahol már valóban a jelenben is tart egy esemény. A múlt ugyanez, csak a jelen helyett egy múltbeli időpontról van szó.

2014. márc. 31. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ez is egy jó kis rajzos táblázat az igeidőkről:

[link]

2014. márc. 31. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ezeket a segítségeket,de én nem feltétlen csak az angol nyelvre gondoltam,hanem úgy általában a beszélt/írott nyelvek összességére,sajnos néha a magyar nyelvvel se vagyok teljesen tisztába,pedig elméletileg az anya nyelvem.
2014. ápr. 1. 12:19
 6/8 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy pl. a "befejezett" elég megtévesztő, mert kicsit mást jelent a magyarban és az angolban. A magyarban ami befejezett, az az angolban a passzív, amit meg az angolban befejezettnek mondanak, az valójában "perfect", ami nem ugyanazt jelenti.

Szóval attól függ, épp milyen nyelvről van szó. :)

2014. ápr. 1. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Esetleg ez még hátha segít.

[link]

2014. ápr. 1. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Bocsánatot kérek a két éves késésért,szeretném megköszönni az összes segítséget :-).


Ja egyébként a befejezett múlt időre azt írnám magyarul példának,hogy egy évvel ezelőtt sokat ittam,majd kórházba kerültem,de következő nap már haza is jöttem.Tehát az első cselekvésem is és a második is a múltban történt.


Bocsánatot kérek azért,hogy ilyen hülyén fogalmazok.

2016. okt. 31. 16:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!