Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hát-tal nem kezdünk mondatot,...

Hát-tal nem kezdünk mondatot, ezt tanultuk kiskorunkban. Akkor mondaton belül hol legális a "hát" használata?

Figyelt kérdés

2015. dec. 15. 20:03
 1/10 anonim ***** válasza:
33%

Azt hát!


Amúgy sehol nem szép, és legtöbbször mondatkezdő.

2015. dec. 15. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%
Miért ne kezdenénk?
2015. dec. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
hát nem is tudom...
2015. dec. 15. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
78%
A "hát" egy tipikus töltelékszó. Legtöbbször teljesen felesleges. Ha az ember valasztekosan szeretne magat kifejezni, akkor egy szot sem szabad tul sokat emlegetni, igy a "hat" kifejezest sem. A kisebb gyerekek pedig hajlamosak a szoismetlesre, ezert probalja a tanar tiltani nekik az ilymodon valo mondatkezdest. Azert az baj, ha minden masodik mondat igy kezdodik mar. Azzal szerintem, ha csak neha kezdi a mondandojat "hat"tal az ember, az nem gond, de alapvetoen akkor kell minden szot hasznalni, ha arra tenyleg szukseg van...
2015. dec. 15. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt találsz jónéhány példát:

[link]

2015. dec. 16. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Az a "gyönyörű" ebben, hogy aki ráförmed a gyerekre, hogy "'Hát'-tal nem kezdünk mondatot", az épp egy "hát"-tal kezdődő mondatot mondott…


Az amúgy nem igaz, hogy csak töltelékszó és simán khagyható lenne minden mondatból. Egész más jelentésárnyalata van annak, hogy


– Bedugtad a konnektorba?

– Be. = 'igen, bedugtam'


mint annak, hogy


– Bedugtad a konnektorba?

– Be hát. = 'ne nézz hülyének, persze, hogy bedugtam!'

2015. dec. 17. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Are You Scorpio ***** válasza:
0%
pl. "Fáj a hátam."
2015. dec. 19. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 szalaiga.bor válasza:
81%
Hátfájásom van.
2015. dec. 20. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
93%

Bárhol "legális", úgy használod, ahogy jólesik.

Nyelvész vagyok, és nagyon zavarnak ezek a tévhitek, amivel a félművelt pedagógusok nyomasztják a diákokat (hát, deviszont és társaik).


Mint minden szónak, ennek is megvan a maga szerepe. Módosítja a jelentést, kifejezhet

- nyomatékosíthat (előttem is írta valaki: "Be, hát!") - bizonytalanságot (Hááát, azt hiszem, bezártam.)

- érzelmi többletet ("Hát, itt vagyunk!", "Hát mégis eljöttél?!")

...stb.


Sőt, egész mondatot, gondolatot is helyettesíthet:

- Picur, megvárhatlak?

-Háááát...

(PomPom)


Szerintem a magyar anyanyelvű beszélők mindenféle szabályozás nélkül,"ösztönösen" is el tudják dönteni, hol és milyen értelemben használják a "hát"-ot.

2015. dec. 21. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Bizonyára sokan beszéltek idegen nyelveket. Hát, mindenki gondolkodjon csak egy kicsit....!
2015. dec. 22. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!