Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "leszólít" szónak már nincs...

A "leszólít" szónak már nincs negatív értelme?

Figyelt kérdés

Régebben volt; ha valakit az utcán -nőt- leszólítottak, az nem ugyanaz volt, mint ha megszólították.

Ahogy az igekötő is mutatja, a leszólítás nagyon különbözött a megszólítástól.

Mintha manapság csak LEszólítanánk.(Legalábbis ahogy itt a megismerkedésről beszélünk.)



2015. dec. 17. 16:53
 1/6 anonim válasza:
66%

Angolul to accost jelentése leszólít megszólít

Németül anquatschen jelentése leszólít megszólít

csak itthon ilyen változatos a nyelv és ha leszólít valaki nem keverendő avval hogy leszól valakit.

Nincs negatív értelme.

2015. dec. 17. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

De, szerintem van... Leszólít... lenéz...

a helyes: megszólít

2015. dec. 17. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Akinek még van, kérdezze meg a nagymamáját, hogy "rendes nő leszólítással nem ismerkedik". Vagy , hogy ő mindig úgy viselkedett, hogy ne adjon alapot leszólításra.

Persze, ki tudja, hogy pontosan mit értett alatta.

2015. dec. 17. 17:51
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A leszólít számomra azt jelenti, hogy kinéz valakit a tömegből, vagy csak találomra kiválaszt, és próbálkozik nála. Vagy olyan, mintha állna a sarkon, és aki arra jár, annál bepróbálkozik, és a nagy számok törvénye alapján vár a sikerre. A le- igekötő nekem azt jelenti, mint a "polcról leemelni" egyet a sok közül.

Megszólítani valakit szerintem egyedibb, személyhez kötöttebb. De lehet, hogy csak én gondolom így. :)

2015. dec. 17. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

22.45.

Igen, én is így gondolom. Csak nehéz megfogalmazni.

2015. dec. 17. 23:58
 6/6 anonim ***** válasza:

Férfi-nő kontextusban lehet negatív felhangja a leszólításnak, ahogyan a nagymamád is használja.


De beszédhelyzettől függően nem kell, hogy negatív legyen. Nekem ez a mozgással kapcsolatos: az utcán haladó embert leszólítom; a buszmegállóban várakozót vagy a kirakat előtt ácsorgó nézelődőt megszólítom.


Emellett az is igaz, hogy a megszólítás meghittebb, mint a leszólítás, de ez magából a szituációból fakad.


Egy álló embert megszólítani mégis intimebb kommunikáció (akár még meghitt beszélgetéssé is fajulhat), mint egy haladó embert megszólítani, aki a következő pillanatban máris halad tovább.

2015. dec. 18. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!