Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van értelme szabályozni a...

Van értelme szabályozni a helyesírást? Tényleg félreértéshez vezetne, ha nem írnánk helyesen?

Figyelt kérdés
2015. dec. 22. 16:21
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
99%

Van értelme a szabályzásnak, csak nehéz jól szabályozni. A szabályoknak követniük kell a nyelv állapotát, nem lehet ráerőltetni az emberekre olyan dolgokat, amiket nem akarnak használni. Viszont nem lehet azt sem mondani, hogy bedobjuk a gyeplőt a lovak közé, mindenki ír, ahogy akar, a lényeget úgyis értjük.

A szabályozatlansággal az a baj, hogy egy idő után az emberek nem nagyon értik meg egymást. Jó példa erre a szóelemzés és a kiejtés ellentéte: ha mindent úgy írunk le, ahogy kiejtünk, egy idő után a szavak értelmét sehogy sem tudjuk visszakeresni. A "kölcség" szónál például fogalmad sincs arról, miből alakulhatott ki, ugyanúgy, mint ahogy a "kúpalást" szót sem fogod tudni összerakni. Ha már korábban hallottad, láttad, elmagyarázták, akkor érted, hogy ez a hang- és betűsor arra a fogalomra utal, de ha először olvasod, nem bírod értelmezni. Míg ha helyesen "költség"-ként írod, akkor tudod, hogy ez egy olyan valami, ami költés útján keletkezik. A "kúppalást" szóból is tudod, hogy ez a kúp palástja, el tudod képzelni. Nem "kébzelni", mert annak megint nincs értelme, pedig "há' aztat is ércsük, nem?".

Művelni kell a nyelvet, ez nem kérdés. Igenis erőltetni kell a helyes, szabatos írást, fogalmazást, mert ha elkezd széthullani, tönkremenni a nyelv, egyre kevesebb dologra lesz alkalmas. A tőszavakból (ragozni nem kell, az bonyolult), egyszerű hozzá-, mellé- és alárendelő szerkezetekből álló tőmondatok arra elegendőek, hogy megmutasd a Jóska gyereknek, melyik gombot kell megnyomni, hogy elindítsa a gépet és mit kell tenni, ha megáll. Ha hagyjuk, hogy csak ilyenek maradjanak a nyelvben, akkor ennél sokkal többre nem is lesz jó. Nem lehet majd rajta tudományos műveket alkotni, nem lesz befogadóképes közönsége a szépirodalomnak, butulni fog a nép.

2015. dec. 22. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem szabályozni kell, hanem rendszerezni, hogy ne mindenki úgy használja a nyelvet, ahogy jól esik, hanem egységesen. Ettől még alakulhat magától, csak ne ezer irányba.


A másik, amit már máshol kifejtettem, hogy a nyelv egy nemzeti kincs, és ápolni kell. Akár azt is kérdezhetné valaki, hogy miért ne színezhetné át bárki a magyar zászlót ízlés szerint, vagy miért nem egyenesítik ki a keresztet a koronán. (És most nem arra gondolok, hogy akkor letörne.)

2015. dec. 22. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Alapvetően egyetértek az előttem szólókkal.


Bár azt azért hozzá tenném, hogy más nyelveknél nem okoz gondot a fonetikus írás, ahol a "költség" az "kölcség". A délszláv nyelvek nem ismerik a szóelemző írásmódot, és ez nekik semmilyen szinten nem okoz fennakadást.


De a magyar rovásírás is fonetikus volt, nem szóelemző, legalábbis az a néhány szórványos emlék amit ismerünk a 10-18. századból. (Azt viszont nem tudom, hogy az újjáélesztett mai rovásírás milyen helyesírást követ.)

2015. dec. 22. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
49%
Ritkán okozna félreértést.
2015. dec. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Max. az első ilyen generációnál nem okozna súlyos gondokat - azért, mert te MÁR megtanultál egy bizonyos szintű nyelvtant.

De ha az utódod eleve ebbe a fél-nyelvtanba születik be, a hatás már katasztrófális lesz.

2015. dec. 22. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Németországban pl. annyiféle nyelvjárás van, hogy sokuknak komoly gondot okoz megérteni egy másik németet, ha elutazik 500 km-rel odébb. És nem csak a kiejtésben vannak különbségek, hanem a szavakban, a szórendben, a ragozásban is. Ez tipikusan annak köszönhető, hogy valamikor külön volt Bajorország, meg Elzász-Lotaringia, meg Vesztfália, meg Türingia, meg ilyesmik, amelyek ugyan mind németül beszéltek, de nem a későbbiekben egységesített németet (Hochdeutsch), hanem mindenki a maga kis nemzeti nyelvjárását.


Ha most Magyarországon eltörölnék a helyesírási szabályzatot, akkor 1-2 évszázadon belül külön nyelvjárás alakulna ki Pécs, Szeged, Győr, Debrecen meg Budapest környékén (meg jó sok másutt is), és lehet, hogy már meg se értené egymást egy debreceni egy pécsivel vagy egy győrivel, vagy csak nagy nehézségek árán. Hiába adnának ki egy rendeletet valamiről, az ország nagyobbik része nem is értené, külön magyar-magyar tolmács kéne minden régióba.

2015. dec. 23. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

# 6


"Ha most Magyarországon eltörölnék a helyesírási szabályzatot, akkor 1-2 évszázadon belül külön nyelvjárás alakulna ki Pécs, Szeged, Győr, Debrecen meg Budapest környékén (meg jó sok másutt is), és lehet, hogy már meg se értené egymást egy debreceni egy pécsivel vagy egy győrivel, vagy csak nagy nehézségek árán."


Ebben egyáltalán nincs igazad. A kötelező közoktatás bevezetéséig (1868) az emberek 90%-a analfabéta volt, mégsem alakultak annyira eltérő nyelvjárások, amely a kölcsönös érhetőség rovására ment volna.


Meg aztán itt van a Budapest-központú rádió és televízió, ami aztán ősellensége mindenféle nyelvjárásnak és tájnyelvi jelenségnek.

2015. dec. 23. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

#7: Mert a mai Magyarország olyan picike és összefüggő terület, hogy elég sokáig egyben maradna így is.

Ezzel együtt azért kár lenne a nyelvünkért.

2015. dec. 23. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Mindenkit felpontoztam, köszönöm.


A nyelvjárásos dologban nem értek egyet: németeknél valóban így van, de az, hogy nyelvjárások vannak, nem jelenti, hogy nem értjük egymást. Nyelvjárások jelen pillanatban is vannak. Engem most kifejezetten Magyarország érdekel.


Első: értem, amit mondasz, de felmerül a kérdés, hogy szükséges-e tudnom a kölcség (költség) szó eredetét.


Amit én el tudok képzelni: ha mindenki úgy ír, ahogy akar, nehezebb megtanulni olvasni.

2015. dec. 23. 20:19
 10/14 anonim ***** válasza:

# 4. "Ritkán okozna félreérteést"


Akkor magyarázd el, légyszíves, mit értesz ebből a mondatból:

"A királynét megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem."


Írója szerint meg kell ölni a királynőt, vagy nem?

(És itt csak a vesszők hiányoznak, a mondat egyébként helyes!)

2015. dec. 24. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!