Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Én világ életemben azt hittem...

Én világ életemben azt hittem létezik egy olyan szó, hogy adekvált, ami azt jelenti lényeges az adott helyzetben. De rosszul tudtam a szó írását és még a jelentését is?

Figyelt kérdés
[link]

#adekvált
2017. ápr. 11. 16:58
 1/10 anonim ***** válasza:
89%
Igen, rosszul tudtad!
2017. ápr. 11. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Az nem egy értelmes mondat, hogy "Az az adekvált ebben a helyzetben, hogy ...", vagy simán adekvált ebben a helyzetben.
2017. ápr. 11. 17:09
 3/10 anonim ***** válasza:
78%
Nem értem mi a problémád, az általad linkelt oldalon is ott van, hogy helyesen "adekvát", ami természetesen egy létező szó.
2017. ápr. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
igen, csak én esküdni mernék, hogy hallottam azt a kifejezést többször életemben, hogy "adekvált ebben a helyzetben", és én 35 éve így ismerem a jelentését
2017. ápr. 11. 20:43
 5/10 anonim ***** válasza:
75%
Nemcsak te, hanem sok más ember is rosszul mondja és rossz értelemben használja
2017. ápr. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
és ez honnan jön? Akkor nyilván valamivel összetéveszthető. Vagy csak egyszer valaki rosszul mondta és mindenki eltanulta?
2017. ápr. 11. 21:03
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Sok másik szó van, ami -lt-re végződik: művelt, tanult, kulturált, perforált, így nem meglepő, hogy sokaknak úgy tűnik, hogy *adekvált is van - mintha lenne olyan ige, hogy *adekvál, de nincs... Ez a latin adaequatus szóból ered.

Olyan értelemben szoktuk használni, hogy 'megfelelő, elvárt, illő' pl. viselkedés/reakció egy adott helyzetben.


Persze a szavaknak kialakulhat új jelentésük. Ha elég sokan kezdik használni, akkor megélhet egymás mellett a két jelentés, vagy az új akár ki is szoríthatja a régit, így elképzelhető, hogy a 'lényeges' jelentésű adekvát is elterjed, de az is lehet, hogy csak te érted félre a környezeted, és ők is a fenti jelentésben használják.

2017. ápr. 12. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
33%
Én is sok mindent hallok, például azt, hogy "ez miatt" (ami miatt néha szívesen pofán csapnám az illetőt), mégse csodálkozok rajta ennyit :)
2017. ápr. 12. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Adekvát kb. = megfelelő.


Az adott helyzetben/szempontból/kérdésben fontos, lényeges, odatartozó, odavágó kifejezésére szolgáló szó pedig a releváns.

2017. ápr. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

A kutyapárt elnőke is használta ezt a szót:

https://www.youtube.com/watch?v=_pRSEcGgQZY

12:00-nál!

Őszintén szólva, ha adekvát a helyes, én még soha senkitől nem hallottam, de adekváltat igen.

2017. máj. 25. 16:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!