Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Aljasok vagy aljasak?

Aljasok vagy aljasak?

Figyelt kérdés
"A legprecízebb tervek mindig aljasok/aljasak"

2018. jan. 14. 20:13
 1/8 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem mindkettő helyes.
2018. jan. 14. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Miss Endzsi ***** válasza:
41%
Mindkettő. Mély hangrendűhöz, mély toldalék.
2018. jan. 14. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ti melyiket használnátok a példamondatban?
2018. jan. 14. 20:47
 4/8 Miss Endzsi ***** válasza:
54%
A fenti mondatban nekem az aljasak jobban tetszik.
2018. jan. 14. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
76%

Ezek a magyar nyelv finom árnyalatai, amiket nem lehet pusztán a leírt szabályok alapján megítélni.


A példamondatban szerintem az "aljasak".

Az "aljasok" személyeket jelöl, az "aljasak" tárgyakat/ fogalmakat.

"A banda tagjai aljasok..."

"A taposó aknák aljasak..."


De ez tényleg csak olyan finomsága a nyelvnek, amit sokan nem is érzékelnek.

2018. jan. 14. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

tl;dr: utolsó két bekezdés


Először vegyük a használatban lévő ragokat: -ak -ek -ok -ök (most csak a mássalhangzó végű szavakról lesz szó).


Hosszú magánhangzós, valamint -ik, -uk, -ük ragok nem jellemzőek. Előbbinek valami hangtani oka lehet, utóbbi meg talán a birtokragokkal való ütközések miatt nem használjuk, de ez most lényegtelen.


Hangrend alapján kap magas, vagy mély ragot. Ha a vegyes szórend esetleg jobban érdekel, akkor fusd át ezt a czikket (érdekes):

[link]


Vegyük azt, hogy -ek és -ok az alap kötőhangos párunk magas- és mély tagja. Vegyes szórendnél elófordulhat ingadozás (pl. 'fotelek' és a ritkább 'fotelok').


'Ö/ő' és 'a/á' végű szavaknál is előfordulnak ettől eltérések (-ak -ök rag, vagy ingadozó ragozás). Amik ingadoznak, azok sejtésem szerint a melléknevek és a belőlük képzett főnevek lesznek. Pl. aljasak/aljasok, gonoszak/gonoszok, vörösek/vörösök. Előbbit (-ak -ek) inkább a melléknevek többesszámaként használjuk, utóbbit (-ak -ök) pedig a főnevesült változat többesszámaként.


Ezek azért ingadozóak, mert nyelvhasználatban nehéz bármelyiket is "helyesnek" ítélni, hiszen minta szerint mindkettő logikus választás lenne. Ha nagyon bizonytalan vagy, akkor használj ilyen esetekben Googel-módszert (beírod mindkét szavat* a gugelbe idézőjelek közt).

"Aljasok": 17,7k találat, inkább megszólításként, főnévként használják.

"Aljasak" 3k találat, inkább melléknévként használják.



*szót

2018. jan. 15. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Melléknévként, úgy gondolom, egyértelműen "aljasak". Az ebből főnevesült használat hagyományosan "aljasok", de itt azért jelentős ingadozást figyelhetünk meg – lehet, hogy egy idő múlva itt is az "aljasak" lesz az általános alak.


De a képbe akár még az ún. nyitótő is bezavarhat, mely bizonyos ragokban -o- helyett -a- kötőhangot eredményez egyes szavaknál, pl.: cár-cárok, kár-károk, DE: vár-várak, gyár-gyárak.


Másik példa, ami jól mutatja a "tanácstalanságunkat":


A gyerekei nyolcadikasok.

A gyerekei nyolcadikasak.


A nyolcadikosok elbúcsúztak.

A nyolcadikosak elbúcsúztak.

A nyolcadikasok elbúcsúztak.

A nyolcadikasak elbúcsúztak.


Én már mindegyiket hallottam, bár magamtól nem mindegyiket mondanám...

2018. jan. 15. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, főleg az utolsónak. Érdekes volt :]
2018. jan. 18. 11:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!