Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szoktunk, szoktatok igéket...

A szoktunk, szoktatok igéket hogyan kell múlt időbe tenni?

Figyelt kérdés
Úgy értem amikor ezek nem múltidőre vonatkoznak (tehát nem leszoktunk a cigiről, vagy rászoktatok a piára), hanem a múltban egy rendszeres cselekedetre (pl. régen sokat jártunk a nagymamához, csak ezt szoktunk igével, vagy pár éve mindig gyorsétteremben ettetek, csak szoktatok igével). Ezeket hogyan kell múlt időbe tenni?

2018. nov. 18. 22:56
 1/8 anonim ***** válasza:
40%
Régebben sokat szoktunk járni a mamához, de mostanában már nem.
2018. nov. 18. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

*Egyébként nem is kell feltétlenül a szokik.


Régebben sokat jártunk a mamához.

2018. nov. 18. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
51%
Nincs neki ilyen dupla múlt ideje... Ha nagyon muszáj, akkor azt mondhatjuk, szoktunk volt, ami valószínűleg nem szabályos, de ha szükség van rá, akkor csinálok én ennél vadabbakat is (pl. nekem KELL múlt idejű felszólítás, így azt használom a párommal. Nincs ilyen a magyar nyelvben, ezért is nem használom másokkal, de attól még általában könnyű képezni. Amit viszont felháborítónak tartok, az az, hogy egyes igéknek nincs felszólító alakja, pedig gyakran kellene. Pl. siklik).
2018. nov. 18. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
34%

Ez egy érdekes kérdés, több változat is van, amit használnak.


- szokok jelen idő, szoktam múlt

- szoktam jelen idő, szoktam volt múlt

- szoktam jelen idő, múlt nincs

2018. nov. 18. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg szokott volt, de ebben nem vagyok biztos. A mai fülnek az a legtermészetesebb, ha kihagyod a szót. Például:

Szoktam evés előtt imádkozni. ==> Régen (mindig/gyakran/általában) imádkoztam evés előtt.

2018. nov. 18. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Régebbi magyar nyelvben még használtak ra kifejézesek. Manapság mar nagyon furának hatnak az olyanok. (Szoktunk volt)
2018. nov. 19. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 dq ***** válasza:
53%

Az első is jó.

Nem kell az igét múlt időbe rakni, mert bele lehet rakni a mondatba, hogy mikor történt.

2018. nov. 19. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Kapitány_úr ***** válasza:

A "szoktam" már alapból múltidőből van képezve. Egy imperfekt ige egyébként a magyarban. Régiesen a "szoktam volt" igeidőd használják, ha perfektet szeretnének kifejezni vele, de egyébként körülírják inkább.

Pl.:

Szoktunk járni a mamához - régen is, most is. Ez egy szokás.

Szoktunk volt járni a mamához - már nem járunk, de régebben jártunk.

Régebben (rendszeresen) jártunk a mamához - ez ugyanaz.

2018. nov. 25. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!