Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Cigányul bsszélni?

Cigányul bsszélni?

Figyelt kérdés
Új munkahelyem van, sokan beszélnek cigányul szeretném érteni mit beszélnek. A történethez hozzá tartozik, hogy én is cigány vagyok de nem tudok cigányul beszelni. A segítséget értelmes válaszokat előre is köszönöm.

2018. dec. 28. 22:25
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
55%

Azt legalább értetted mit írtál??

Szolj nekik, hogy tanítgassanak, engem is haver tanított pár mondatra. Így nem igazán lehet sokat segíteni. Cigányon belül, hogy beszélnek?? Ha jól tudom azon belül is van több változat. Ezt minden rasszizmus nélkül mondom, jó azért ha tudsz cigányul. Bárhova mész egy dolog biztos, cigány az lesz. Az angolt nem mindenki érti főleg társalgási szinten, németet sem és az oroszt sem. De még a legtöbb putris cigány is beszél cigányul, nem hogy még a műveltebje.

Pár ismerősöm járt úgy külföldön, magyart nem találtak (pedig az is van mindenfele) ők nem beszéltek jól angolul, de próbálkoztak. Lényeg, senki nem értette meg őket, haverom oda ment pár cigányhoz, cigányul elkezdtek beszélni (neki a lovári megy perfect) és már egyből helyben is voltak.

2018. dec. 29. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
Utolsó,ebben nagyot tévedsz.Nemhogy a 9000 lelket számláló városunkban,aminek kb 10-15%-a cigány,de a környező falvakban sem beszélnek cigányul,senki,abszolút.Viszont kb 60-70 km-re található kis városban már az utcán hallottam hogy lovári nyelven beszélnek a romák egymás között.Érdekes,de így van.Leginkább az oláhcigányoknál szokás hogy őrzik a hagyományaikat,és persze alap hogy a nyelvet megtanulják.A magyar cigányoknál egyre kevesebben foglalkoznak ezzel a dologgal,nem tanítják már meg a gyerekeiket a lovári nyelvre.Pont ezért is mondják az oláhok a romungrókra hogy el vannak "gádzsósodva",és nem kedvelik a magyar cigányokat,mivel ők az a réteg akik próbálnak normális életet élni,beilleszkedni a társadalomba,és ezt az oláhok "magyarkodásnak" titulálják.A városunkban sem volt soha probléma a romákkal,a helybeliekkel,az itt születettekkel,sem lopás,betörés,bántalmazás nem történt,békesség volt.Addig míg be nem költöztettek 3 oláhcigány családot Szabolcs megyéből,na attól kezdve elszabadult a pokol...de nehezen,és sokára kitelepítette őket a polgármester a városból,azóta megint béke van.Jelzem a helyi romák szorgalmazták a minél hamarabbi kitelepítésüket..eltértem a témától,a leírtakkal az első hozzászólónak jelezném hogy hidd el,nagy különbség van cigány és cigány között.
2018. dec. 29. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

#5

Kb 4-5 cigányt ismertem egész életembe aki nem beszélte. Szóval saját tapasztalataim alapján nem tévedek nagyot. Külföldön is és az ország több pontjain is hallottam már, hogy cigányul beszélnek. Ismerőseim közt is rengeteg cigány van(koli, suli és az évek), legtöbb mondjuk csak félvér, de beszélik a nyelvet. Egyszerüen érdekli őket mint egy "divat nyelv". Páran csak átkozódni meg köszönni tudnak, de sokan folyékonyan beszélik társalgási szinten.

Hogy te nem ismersz ilyet attól még nem én tévedek. De suliba is úgy láttam, hogy akiket érdekel azt tanították, vagy úgy mint a kérdező vagy én, hogy pár szót szerettem volna tudni (én persze nem vagyok cigány és csak kb 10 mondatot tudok).

Van olyan full magyar haverom is, aki rasszista is, de ő is beszéli a nyelvet. Kolis volt és szobatársa (félvér) tanította meg, mert érdekelte. Pontosabban úgy vogalmazott, hogy jó tudni, hogy mit beszélnek néha és jól látni a cigányok arcát mikor szidják őt és megszólal cigányul. (Egy 190magas, 100kilós, kigyúrt kopasz "úriemberről" van szó.)

Szóval tényleg sokan beszélik ismeretségi köreimbe és feltételezem nem csak én ismerek olyan embert aki beszél cigányul.

2018. dec. 29. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Én társas házban lakom, itt is él több cigány család is. A gyermekeiket rendesen nevelik, bármikor be lehet menni hozzájuk, olyan tisztaságban élnek. Előre köszönnek . Viszont elég temperamentumosak, így mikor csak beszélgetnek, akkor magyarul, viszont mikor már kezdi valamelyik kimutatni a nem tetszését valami iránt, akkor cigányul beszélnek. Ill. Kiabálnak.
2018. dec. 29. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Azért nem tudok cigányul beszélni mert ahogy irták is magyar cigány vagyok. Nem őrzünk hagyományokat.. Viszont nagyon jo lenne hs valamilyen szinten beszélném a nylevet.nem tudom melyiket beszélik mert városonként is külömböző. Mégegyszer kérem ne legyen rasszizmusba torkollo vita a kérdésemből.
2018. dec. 29. 08:02
 6/20 A kérdező kommentje:

Azt még kihagytam, igen értettem amit írtam.

Néhány szót tudok. Sőt vannak mondatok is amit megértek. Mert mint írtad kértem, hogy tanítás gyanánt beszéljen hozzám az egyik munkatársam cigányul és bizony volt amit értettem de válaszolni nem tudtam

2018. dec. 29. 08:08
 7/20 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Cigány nyelv nem létezik. Létezik viszont a beás, a lovári és az oláh, igen sok nyelvjárással. Lovári nyelvből államilag elismert nyelvvizsgát is tehetsz. Romológiai szakkönyveket olvass először, ha érdekel a nyelv bármilyen okból is.


Sok sikert!

2018. dec. 29. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Melyik cigány nyelv érdekel?

Beás, vagy lovári?

Szerintem neked inkább a lovári kell, nem a beás, ami egy román nyelvváltozat.

Lovári nyelv a keresőbe, és sok találatot kapsz.

2018. dec. 29. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Egyébként biztos, hogy egyik cigány nyelvjárást beszélték? Mert felénk is volt egy-kettő, de nekem akkor is erős gyanúm volt, hogy csak arcoskodtak és az egész halandzsa volt.

Szerintem előbb erről győződj meg. Például nézz ki pár szót egy ilyen szótárból, mondjuk "könyv" és kérdezd meg tőlük, hogy nem tudják-e véletlenül, hogy a "könyv" szó miként van. Így könnyen és gyorsan ellenőrizheted.

2018. dec. 29. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

#6

" De még a legtöbb putris cigány is beszél cigányul, nem hogy még a műveltebje."

Az én szemszögemből nézve tévedsz.

Te a saját,én is a saját tapasztalataimat írtam le.40 éve itt élek,itt soha senki nem beszélt cigány nyelvet.

Mellettünk Szabolcs megyében vannak falvak hol szinte csak cigányok élnek,ők lovári nyelven beszélnek,és teljesen más mentalitásúak,életfelfogásúak és viselkedésben is nagyban eltérnek a mi környékünkön élő romáktól.Az ottaniak segélyekből élnek,nem dolgoznak,rendszeresen járnak fát lopni,betörnek házakba,akár egymáshoz is stb..Természetesen a mi városunkban is vannak lecsúszott,szegény romák,akik szerény körülmények között élnek,de azok sem viselkednek így.A szemben lévő szomszédom cigány,nagyon jó viszonyban vagyunk,egy közeli város ipartelepén dolgozik egy autó alkatrészeket gyártó vállaltnál,cnc gépbeállítóként és egyben műszakvezető is.A fia informatikus,szoftvertesztelőként dolgozik,a lánya fogorvos mellett asszisztens.Teljesen normális átlagos életet élnek,jó körülmények között,példamutatóan.

Visszatérve az eredeti témához,természetesen tisztában vagyok vele hogy sokan beszélnek különböző cigány nyelveket országszerte,én is sok mindent megértek lovári nyelven.Nehézgépész vagyok,amikor Szabolcsban dolgoztunk mellémosztottak lapátosnak 2 cigány srácot,akik szinte csak cigányul beszéltek,7 hónapot dolgoztak mellettem,ezalatt még ha nem is állt szándékomban,sokat tanultam tőlük,vicces volt,jól elvoltam velük.Mindig mosolyogtak amikor reggel mondtam nekik(nem tudom helyesen írom-e le) baktáli detehárá te delo del,annyit tesz adjon az isten szerencsés reggelt.Egyébként meg tetszik a csengése a lovári nyelvnek,tetszett amikor beszéltek egymás között.

2018. dec. 29. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!