Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha egy nyelvművelő intézet,...

Cristo kérdése:

Ha egy nyelvművelő intézet, ami a nyelvtani szabályok helyes használatát, helyesírási szabályokat stb. rögzíti, létrehoz egy nyelvtani szabályt, akkor azt mi alapján teszi? És egyáltalán helyesen hozzák-e a szabályokat?

Figyelt kérdés

Természetesen kell, hogy valahol le legyen írva a hivatalos nyelv nyelvtana, de van, amikor az emberre erőltetnek nyelvtant, holott azt a köznyelv nem, vagy máshogy használja, és természetesen ilyenkor van az, hogy "hibásan használ" valaki valamit. Természetesen ez előfordul, de nem ilyenről beszélnék, mint pl.: feltételes mód E/1-ben a -nák rag: én olvasnák, tanulnák, stb., hanem régen (tán még most is) van egy olyan szabály, hogy az ikes igéket csak tárgyas ragozásban helyes használni, vagy vannak szavak, amiknek még megmaradt a mai alakjab de szinte már senki nem úgy használha, ahogy azt "kellene". Pl az idejekorán helyes használati jelentése, hogy "időben", de a mai generációk már abban a jelentésben használják, hogy idő előtt, (túl) korán, stb... Persze, van ilyen, hogy egy nyelv fejlődik, de pl olyan nyelvtani szabály módosításról is hallottam, ami totálisan az eddigi logikát megborította: a csodaszép mai helyesírása külön, tehát csoda szép a helyes változat, viszont pont azért volt egybe írva, mert általában ha egybeírunk egy szót, átvitt értelmúvé válik a jelentése, mint különírva. Szerintem ez pl. egy baklövés volt, de ez csak az én véleményem...


Szívesen fogadok ellenvéleményt természetesen megfelelő érvekkel. :)



2019. jan. 12. 11:52
 1/4 A kérdező kommentje:
*Jó, kicsit nem pontosan fogalmaztam az előbbiekben: nem feltétlen válik átvitt értelművé, de megváltozik a szó jelentése egybe/külön írva.
2019. jan. 12. 11:58
 2/4 anonim ***** válasza:
52%
A nákozás az egyes vidékeken szokás, és azt a civilizált világban nem tekintik hibának, ami egy tájegységen szokás.
2019. jan. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
84%
Általában egy politikailag/kulturálisan fontos terület viszonylag művelt beszélők által használt nyelvváltozatának tulajdonságainak adaptálásával jelölnek ki egy "standard" nyelvváltozatot. Nyelvészetileg semmivel sem jobb vagy több egy olyan nyelvjárás, amiben úgy mondják, hogy -nák, mint egy másik, ez teljesen egyéni szubjektív döntés eredménye. A helyesírási szabályokat szintén emberek hozzák ilyen-olyan általuk meghatározott elvek mentén (a magyar esetében ez azt jelenti, hogy tesznek magasról arra, hogy az emberek hogyan használják és írják a nyelvet, szóval gyakorlatilag széllel szembe pisálnak). Ha arra vagy kíváncsi, a te véleményed számít-e a helyesírásról, igen, teljesen megvan a jogod, hogy kritizáld, szerintem is teli van illogikus baromságokkal. Csak ugye olyan alacsony színvonalú a nyelvi oktatás az országban, hogy ott megáll a tudomány, hogy a magyartanár elmondja (tévesen), hogy a -nák, az helytelen, és hogy ha te a csodaszépet egybe írnád, akkor hülye vagy, így az átlagos magyarnak kedvenc elfoglaltsága mások helyesírásának kritizálása oly vehemenciával, mintha ez által jutna elégedettséghez a kicsi szürke világában.
2019. jan. 12. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A nák használata egyes szám első személyben hibás, tudniillik az a többes szám harmadik személyhez illő rag. Meg tudnák oldani a rejtvényt – ők tudnák. Meg tudnám oldani a rejtvényt, vagy meg tudnék oldani egy rejtvényt, de semmiképp sem a nák rag az odaillő.
jan. 25. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!