Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ki tanult latinul Hans Ørberg...

Ki tanult latinul Hans Ørberg módszerével (Lingua Latina per se illustrata)?

Figyelt kérdés

Mennyire elterjedt ez itthon az oktatásban? Hatékonyabb-e a hagyományos módszernél?


Személyes tapasztalatokra lennék kiváncsi.



#nyelvtanulás #latin nyelv #Lingua Latina per se illustrata #Hans Ørberg
2019. ápr. 11. 21:25
 1/1 Garpe ***** válasza:

Salve! :)


Ecce homo, qui per hunc librum discit.

Egyetemen tanultam latint a történészekkel, végíg vittem a kurzust I-IV.-ig (tehát 4 félév). Párhuzamosan az órán használtam a "per se illustrata"-t (avagy LLPSI-t). Rengeteget segített.


Nyilván a latin nyelv oktatása az jó rég óta úgy zajlik, hogy az ember megtanulja a szabályokat (coniugatio, declinatio...). Ez egyébként nem egy rossz rendszer, mert igen logikusan jelennek meg a szabályok. A probléma ezzel, az, hogy igen száraz, s nem igen kapcsolódik össze az elmélet a gyakorlattal. Lássuk be, kb.: 5 perc megtanulni azt, hogy -us, -um, -i, -o, -o majd -i, -os, -orum, -is, -is; azonban, hogy ez kapásból menjen, hogy a "video Iulium" az ott bizony "IuliusT látom"-at jelent vagy, hogy a "domus Iluii" az "Iulius háza"-t jelent, az a komoly munka és az az, amire a legtöbb tankönyv/óra nem ad elég gyakorlási idiőt. A LLPSI nagy előnye, hogy ezt áthidalja, szépen, aprólékosan, és nagyon szórakoztatóan ránevel ezekre, gyakorlatilag azzal, hogy egy "mesekönyvet" olvasol.


Én úgy látom, hogy a kettő együtt jó. Például megnézed az első leckét a Ferenczi-Monostoriban ez az első 2 delcinatioval és a preasens imperfactummal foglalkozik (mind a négy conigatioban). Megpróbálod megérteni leginkább a nyelvtani részeket, s kb. memorizálni ezeket az, -o, -s, -t, -mus, -tis, -unt stb. dolgokat (az olvasmányt szerintem kezdetben engedd el, iszonyat nehéz). Aztán elkezded a LLPSI-t ez kb. ott az első 4-5 fejezet témája, azokon végig mész. Aztán vissza mész a Frenczire (megint az első fejezetre). S ha minden megvan, (még a feladatok is mind a két könyvben), akkor mész a következő Ferenczi fejezetre, majd a LLPSI fejezetei s így tovább. (itt lehetnek pontatlanságok rég olvastam mind a két könyvet).


Szerintem, hasznos a LLPSI nekem sokat segített.


És igen azért discit, mert még most is tanulok latinul (ahogy professzorom mondta: "Én 20 éve tanulok latinul") és épp a LLPSI-t készültem olvasni mikor megláttam a kérdést. :)

2019. dec. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!