Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Le tudja ezt valaki fordítani...

Le tudja ezt valaki fordítani latinra? (2019-07-22)

Figyelt kérdés

"Önzéstől fuldokló ember" / "Saját önzésétől haldokló ember" valamilyen sapiens-re végződő hosszú szó összetételt kellene belőle gyártani.


Hashtag lenne belőle, amit Darwin-díjas ízű kritikának lehetne szánni eszement üzletfejlesztési gyakorlatra (startup világ), ha sikerül normálisat alkotni belőle.


Akárkinek van ismerőse felsőfokú latinnal (én nem tudom, talán gyakorló katolikus papok? kik használnak még holt-latint?), és nagyon jó érzékkel szóviccek gyártására, legyen szíves továbbítsa neki a problémát. Inkább stílusos eredmény kellene, mint precíz.


Bármilyen tippet köszönök.



2019. júl. 22. 00:20
 1/6 anonim ***** válasza:
53%
A sapiens az értelmes / bölcs. A homine az ember.
2019. júl. 22. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

(Sua) pjilautia absumptus homo?

(Az 1-es jól mondja: a sapiens nem embert jelent, mindazonáltal felhívnám a figyelmet arra az apróságra, hogy a homine ugyan valóban a homo egy szóalakja, de ablativusban.)

2019. júl. 22. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
(A pjilautia természetesen philautia-nak olvasandó.)
2019. júl. 22. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
(Illetve: az absumptus szó szerint inkább `felemésztett` (vagy akár `megölt`) mint `haldokló`.)
2019. júl. 22. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
(És igen, ez jobban belegondolva sok minden csak nem szóösszetétel, de a latinnal az a helyzet, hogy az ilyen számú elemből álló összetételeket annyira azért nem szereti.)
2019. júl. 22. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippeket mindenkinek.


Lévén a cél a hashtag hype világ lenne, szerintem az egészen precíz részleteken senki sem akad majd fent. A kimondhatóság és akusztikai dallam a fontosabb, nem a precíz nyelvtan. Csípős kritikát gyártani csak azzal lehet, ami igazodik a köztudat által emészthető elvárásokhoz. Igen, én is tudom, az nem mindig a legintelligensebb mérce, de olyan világban élünk. Ha csak nem kirívóan értelmetlen valami, már bőven elmegy. Fontosabb, hogy könnyebb hangzása legyen.


Ha "homo", akkor azzal kellene kezdődnie, ha "sapiens", akkor azzal végződnie. Ha nem is nyelvtanilag valóban összetett szó, 4-5 szó egymásba ragasztva még átmegy a hashtag-filteren, ha egyértelmű, hogy direkt kritikának van szánva, és azért hosszú. A környezetet azért említettem meg, mert nem a szavak precíz jelentése számít. Bármilyen gondolat ábrázolása elfogadható, amiből értelmezhető a jelentés. Nem ragaszkodom pont azokhoz a szavakhoz, és talán még jobb is, ha egy kicsike hiba van a precizitásban - aki azt szóvá meri tenni, csak még jobban kiröhögi majd a mai fiatalság. És az mind reklámérték.

2019. júl. 23. 10:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!