Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi ez a hülye szokás, hogy...

Mi ez a hülye szokás, hogy tegezésre nevelik sokan a kisgyerekeiket?

Figyelt kérdés

34 éves férfi vagyok, nem az a bratyizós fajta. A szomszédaimmal is magázással indítottam, aztán kezdtünk el tegeződni, de a 7 és 10 éves gyerekeik a kezdetektől tegeznek. Sőt, a becenevemen amit senkinek nem engedtem meg! A szüleik nem mondanak erre semmit. A feleségemet is tegezik. Annyira belejöttek amúgy hogy a 60 éves szüleimet is elkezdték letegezni mindannyian, engedély nélkül. Én a gyerekeimet arra nevelem, hogy a szomszéd 30 éves nő az néni és csókolommal illik neki köszönni. Ilyenkor mindig zavarba jönnek a szomszédok. Mert állítólag az ő gyerekeik mindenkit tegeznek. A háziorvost, a tanárnőt, mindenkit. Mert ez a 21. Század. Még előadást is tartottak, hogy ezzel a magázódással hülyének nézik a gyerekeimet és komoly lelki problémáik lesznek emiatt a távolságtartó viselkedés miatt.

Tényleg ez a normális manapság? Nekem az ikrek idén mennek oviba. Erre számíthatok majd?


2020. jan. 23. 11:14
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
66%
Hulyet kapok attol, ha magaznak a kisgyerekek. Ha lesz gyerekem, maximum az 50-60 felettieket magaztatom vele. A tegezodes nem egyenlo a bratyizassal.
2020. jan. 23. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
54%
Az angolban nincs magázodás, a tiszteletet ki lehet mutatni magázodás nélkül is.
2020. jan. 23. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
87%

"Az angolban nincs magázodás, a tiszteletet ki lehet mutatni magázodás nélkül is."

Igazság szerint az angolban pont magázódás van, a megszólítások bizalmasabb alakjai - thou, thee, stb - koptak ki a nyelvből. Azaz maradtak meg egyfajta archaizálásként.

2020. jan. 23. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
60%

Igen, erre számíthatsz, és évről évre rosszab lesz.

Amikor a fiam kezdte az óvodát hat éve, én megtanítottam, hogy "Csókolom X néni"-vel köszönjön, de már másnap szóltak, hogy ezt hagyjuk, a "szia" tökéletesen megfelel. Egy idő után, engem utánozva elkezdett idegeneknek Jó napot kívánokkal köszönni, de ismerősöknek maradt a szia.

Ő most harmadikos, a kislányom másodikos. A tanítónőket tegezik, és senki nem szól rájuk. És náluk még annyiban normális a helyzet, hogy legalább a Csókolom vagy Jó napot kívánok köszönést elvárják, úgyhogy úgy néz ki, hogy "Csókolom, Marika néni, te..." de más osztályok tanulóitól simán hallom, hogy sziázzák a tanítónőt. És ez nem a szülők hibája. Hanem a tanítóé, akinek ez tetszik.

Dolgoztam amúgy magánoviban, ahol még néni se volt. Jött be az ötéves, és úgy köszönt az ötvenes óvónőnek, hogy "Szia, Éva!" Ettől érezte magát az intézmény modernnek, vagy nem tudom.

Szerintem is rettenetes, de nem tudsz az árral szemben úszni. Ha minden gyerek tegezi a tanítónőt, a tied sem fogja magázni. Ez van.

2020. jan. 23. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
63%
Hogy itt mindenkinek milyen okos a gyereke hogy kapásból magázódva tanul meg beszélni! Szép munka! Mi a titok?
2020. jan. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem egy kisgyereket, aki még óvodás kor előtt van, elsősorban arra kell tanítani, hogy köszönjön. Az majd később jön, hogy kinek, hogyan. Azzal nem értek egyet, hogy hivatalos helyeken tegeződnek (gyerekek, felnőttek), pl. óvodában, ügyintézés során.

De egy lakóközösségben, szomszédok között, akik hozzám hasonló korúak, szerintem nyugodtan lehet. Felesleges merevség. Persze a 70 éves Mari nénit nem kell tegezni.

Amit meg már írtak, teljesen igaz. A tisztelet nem ettől függ. Lehet valaki bunkó magázódva is. És lehet kedves tegeződve is.

2020. jan. 23. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
79%

2: De van, csak nem úgy mint nálunk.

Pl. "Hi Dave" teljesen más viszonyt feltételez, mint a "Good morning Mr. Smith".

2020. jan. 23. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
70%
kérdezővel értek egyet. anyám tanár, falra mászik az engedély nélküli tegezéstől, és igaza van. ő tanár, egy tekintély a gyerekeknek, nem a haverjuk, igenis magázzák.
2020. jan. 23. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 Metionin ***** válasza:
81%
Nem tudom, nekem is fura hogy az óvónőt meg a tanárnőt meg az orvost tegezik. Én se vagyok egy öreg valaki de nekünk eszünkbe se jutott volna, alap volt hogy magázzuk ezeket az embereket. Más az amikor velem találkozik egy gyerek a lépcsőházban vagy akárhol, persze lesziázhat mert én nem vagyok a "főnöke", de az óvónő, tanárnő az.
2020. jan. 23. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
59%
Ez az egyszerűsítésre törekvés az emberi élet más területeire is érvényes. Nyelvileg az jelenti a nehézséget, hogy a kisgyerek agya még nem eléggé fejlett ahhoz, hogy a szocializálódási folyamat során azonnal két különböző megszólítási/társalgási módot sajátítson el. Az utánzásból indul ki a beszéd, márpedig a gyerekhez tegeződve szólnak a körülötte levők, tehát a gyerek is ezt a hangalakot ismétli. Kisgyerek nem tud különbséget tenni a fiatal és öreg, vele társadalmilag/szociálisan egyenrangú vagy nem egyenrangú személyek között, ez a lelki fejlődésnek csak későbbi időszakában alakul ki. Az már más kérdés, hogy egy 5-6 éves gyereket a szülei vagy az óvodapeadagógusok miért nem tanítják meg a kérdező által felvetett probléma áthidalására. Tagadhatatlan, hogy ez a nyelvhasználatban bizonyos nehézséget jelent.
2020. jan. 23. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!