Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A kérdésem nem kamu! Csillám...

A kérdésem nem kamu! Csillám az emberek véleményére vagyok kíváncsi. A lopás (multi üzletláncok) valóban olyan nagy bűnnek számít?

Figyelt kérdés

Példa: Ha van egy adott illető, aki amúgy az élet különböző területein tisztességes, dolgozik, segítőkész, nem csal, emberektől nem lop, nem hazudik, viszont a milliárdos üzletláncoktól lop, akkor az mennyire számít tisztességtelennek?

Pl bemegy az Auchanba bevásárolni, de nem vesz meg mindent mert 1. borzasztóan túlárazottnak tartja, szerinte lopás (többszáz százalékos profit) a multik részéről 2. ő egyénileg nem árt ezzel senkinek, főleg az üzletláncoknak nem.

Pl: bemegy az illető az xy nevezett nemzetközi üzletlánc lokális boltjába, vesz 10.000ft értékre élelmiszert, viszont a táskájába is tesz húst, tonhalat, konzerveket.

Itt nem a lebukasról van szó, mert tegyük fel, hogy az őrök nem jönnek rá, hogy a boltból éppen lopnak/tak.

Miért számít ez olyan nagy bűnnek, mikor ezek az üzletláncok az esetek 90%ban nem etikusak. Az üzletláncoknak ezzel a piti bűnözéssel nem ártanak.

Emberektől lopni szerintem bűn, és morálisan helytelen.

Kérem a kedves kommentelőket fejtsék ki véleményüket a témáról!

A kérdésem nem provokatív szándékú, valós kíváncsiság hajtott a kérdés feltételére.



2020. jan. 25. 19:11
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
100%
Ha én úgy gondolom, hogy te nem vagy etikus, akkor lophatok tőled?
2020. jan. 25. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 A kérdező kommentje:

Csupán*

Nem, mert nem lenne bizonyítékod arra, hogy etikátlan voltam. Továbbá, próbálok etikus lenni a környezetemmel.

A multik azonban nem is titkolják, hogy nem etikusak, ne tévesszen meg téged az egyes termékeken feltüntetett"fair trade" címke mely a vásárlók kis lelkét simogatja, nagyon ritkán pedig tényleg etikus a termelőkkel. Valamint azt se felejtsük el, hogy élelmiszer túltermelés van a világon majdnem mindenhol, a fejlődő országokat figyelmen kívül hagyva. Évente több tonna ételt dobnak ki, úgy, hogy a lejárati dátuma az adott terméknsk meg nem is jött el. Még azt is megemlítenem, hogy ezt a sok kidobott élelmiszert nem adományoznák szegény családoknak és hajléktalanoknak, mert hát miért is.

2020. jan. 25. 19:22
 3/41 anonim ***** válasza:
100%
Es hol a bizonyítéknh az üzletlánc nem etikus???
2020. jan. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
100%
Nem árt a lopással?? És ha minden vásárló ugyanezt csinálná?
2020. jan. 25. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 A kérdező kommentje:

Melyik üzletlánc etikus? Miben rejlik az etikusság, ha egy üzletláncról beszélünk? A különböző marketing fogásaik szerinted etikusak? A 400% profit etikus a vasarlokkal szemben? Ja igen, ha 500.000 keresel havonta, de már nem annyira ha 100.000-et keresel nettó.

Környezetvédelmi szempontból szerinted etikusak? A búza, krumpli és kukorica megtermelése, a termőföldek tönkretétele a vegyszerek és műtrágya túlhasználata, ezáltal az adott ország termőföldjének hosszútávú tönkretétele (az adott ország engedélyével) etikusnak számít? A fejlődő országok munkásainak kifizetése -napi 1-4 dollár között mozog- szerinted etikus?

És akkor most térjünk egy fokkal magasabb szintre. A természetet és környezet nem befolyásolja a ruhák gyártása, ezáltal szennyezett és mérgező víz befolyatása a folyókba, vizekbe? A sweatshop dolgozók tartása etikus? Az agyonreklámozott ruhák 2000+% profitot biztosító ruhák eladása etikus lenne?

A kérdés az, hogy miben etikusak?

Pl a dmben vannak etikus termékek. Egyes high-end szintén borzasztóan túlárazott márkák etikusak pl: Dior.

2020. jan. 25. 19:40
 6/41 A kérdező kommentje:
Nem csinálná ezt minden vásárló, mert a többség betartja a sokak által vélt morális szabályokat.
2020. jan. 25. 19:40
 7/41 anonim ***** válasza:
100%
Miféle 400%-ról beszélsz? Egy kisboltban negyedannyiba kerulnek a cuccok? :-DD
2020. jan. 25. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 A kérdező kommentje:

Továbbá ha valamilyen csoda folytán "minden" (ez egy kicsit tág) vásárló ugyanezt csinálná, akkor több mint valószínű, hogy a tárgyalt multik kevesebb pénzért adnak ugyanazt a terméket.

Szerinted az idény végére nem eladott ruhadarabok 80%os arleszallitassal nem biztosítanak profitot az adott márkának?

2020. jan. 25. 19:48
 9/41 anonim ***** válasza:
100%

Ha meglátok a vkezedben egy nejlonzacskót es kornyved szempontból nem tartalak etikusnak, akkor kilophatom a pénztárcádat a farzsebedből??

:-)))))

2020. jan. 25. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 A kérdező kommentje:
Nyilván tuloztam, elnézést. Nem vagyok tisztában a valós szamokkal, nem olvastam tanulmányt, nem tudom mi az átlag profit. Azt azonban tudom, hogy egy helyi kisboltot annak ellenére, hogy drágább, mint egy szupermarket
2020. jan. 25. 19:57
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!