Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Jól gondolom-e, hogy a tanár-d...

Jól gondolom-e, hogy a tanár-diák viszonyban, mindig a tanár az, akinek felajánlhatja a tegeződést?

Figyelt kérdés
Röviden összefoglalva 28 éves matek és németszakos tanár vagyok, és én igazából szeretem a magázódást. A kérdésem nem arra irányul, a tegeződéssel meg lehet-e adni a tiszteletet vagy nem. Én szeretek a tanítványokkal magázódni, meg mindazon emberekkel, akik nem tartoznak a szorosabb ismerettségi körömbe. Amikor gimnáziumba tanítok ott is megázom a tanulókat szerintem, ez így van rendjén. Azonban nyelvtanfolyamokon, meg esti iskolában, meg magánórán, rendszeresen előfordul, hogy a egyes tanulók letegeznek, ráadásul, úgy, hogy én előtte magáztam és minden kérdés nélkül letegeznek. Vannak akik legalább megkérdezik, az azér valamelyest udvarisabb, de igazából annak se örülök, mert arra meg elég nehéz nemet mondani. Valaki tudja esetleg ennek az etikai szabályát, hogy egy nyelvtanfolyamon, esti iskolákban, meg a magánórákon a tanár az aki felajánlhatja a tegeződést? Mert szerintem más szituációkban is így van , pl ha én rendszeresen járok egy fogorvoshoz, akkor is a fogorvos az aki feljánlhatja a tegeződést vagy ha egy ügyvédhez megyek, ott is az, aki felajánlhathatja a tegeződést.Szerintem itt a korkülöbség se számít, mert pl egy 50 éves se hiszem, hogy csakúgy letegezhet, egy 35 éves ügyvédet vagy fogorvost. Bár minden korosztályt tanítok de a legtöbben 14 és 40 év között vannak. Szerintem pusztán korból csak a jóval idősebb tegezhetnek le megkérdezés nélkül egy tanárt, orvost, vagy ügyvédet. Pl ha egy 79 éves, tehát a nagyszüleim korosztálya letegezne, azt még megértem, dehát nem ezta korosztályt tanítom.
2020. jún. 1. 23:23
 1/6 anonim válasza:
63%
Szia, nem teljesen ismerem ennek a hagyományát, de én igazat adok neked, tényleg nem kellene csak úgy letegezniük téged. Én nem érzem udvariasnak a tegeződést egy tanárral szemben, még akkor is kényelmetlen, ha ő ajánlja fel. És én azzal sem értek egyet, hogy a tanár tegezi a diákot, mert mindketten ugyanolyan emberek, kortól függetlenül. Ezt a kor alapján való megítélést sem díjazom, mert lehet valaki hetven éves, attól még nem biztos, hogy megérdemli a tiszteletet, és a fordítva is igaz, lehet, valaki tizenöt éves, attól még megérdemelheti a tiszteletet. Ez csak az én véleményem, nem akarok megsérteni senkit
2020. jún. 2. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A leírtakkal egyetértek, csupán azon akadok ki, hogy tanárként éppen azt nem gyakorlod, amitől (igazi) tanár lehetnél: a pedagógiát.

Illemkönyvben ez nincs leírva, mert akkor egy illemkönyv 12 kötetes lenne. Az csak a fontosabb szabályokat sorolja, a többit az emberekre, főleg az intelligenciájukra és a jóérzésükre bízza. Tanárként a tanításon kívül nevelned is kell. Ha tudod, hogy ki ajánlhatja fel a tegeződést, akkor kötelességed szólni, felvilágosítani, figyelmeztetni azt, aki kettesben "sunyin" letegez. Annak a 30 vagy 40 éves nebulónak is hasznára válik az életben, hogy jóérzés híján a tanártól tanulja meg a tudnivalót ? Hogyan ? Udvariasan, megalázás nélkül, de határozottan, kb. így: Bocsánat, mi mióta tegeződünk ?

2020. jún. 2. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
40%

igaz, hogy körülbelül 25 év fölött nem illik letegezni valakit, akkor sem, ha a másik 90 éves

de szerintem ez az alá-fölé rendelés egy kicsit erős.. én nem azért magázom az orvosomat, az ügyvédemet, a tanáromat, a pszichológusomat, mert úgy gondolom, hogy ők vannak a fölérendelt pozícióban (főleg, hogy belőlem élnek, de ezt most hagyjuk), hanem mert megadom az alapvető tiszteletet, ami mindenkinek kijár, és ezért ugyanúgy magázom a postást, a bolti eladót, a biztonsági őrt és a portást is

alapvetően annak kell felajánlani a tegezést, aki nem köszön előre (tehát a hierarchiában feljebb lévőnek, az idősebbnek, a nőnek -> bár vannak nem egészen egyértelmű helyzetek pl. ha van egy 65 éves beosztott, akinek 25 éves a főnöke)

egy középiskolában természetes ez a nem egyenlő tanár-diák kapcsolat, de egy nyelviskolában azért korántsem ez a helyzet már, oda - ahogyan írod is - felnőttek is járnak, itt nincs ilyen felborult egyensúlyú kapcsolat, én azt mondom, hogy egy nálad fiatalabb és egy hasonló korban lévő ne tegezzen le, de aki jóval idősebb nálad, annál nem hiszem, hogy ekkora ügyet kell belőle csinálni, de mint írtam az első mondatomban, az illem azt diktálja, hogy senkit ne tegezzünk le kb 25 év felett már

2020. jún. 2. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Általában a sulik végeztével a tanár szokta felajánlani.
2020. jún. 2. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Megértem, hogy mi a problémád ezzel, ugyanakkor szerintem ez a hozzáállás kissé elszigetelt.

Nem azt mondom, hogy baj van a hozzállásoddal, de az emberek többsége nem így gondolok. Azt szerintem biztosra veheted, hogy nem tiszteletlenségből tegeznek le és szinte arról is meg vagyok győződve, hogy csupán arról van szó, hogy nekik ez a norma.


Én személy szerint furcsának találom, ha 2 egykorú és azonos nemű fiatal magázza egymást. Fiatalon meg igazából elég széles réteget értek, nem csak a 30 év alatti kategóriát. Nyilván nem mindenhol, de ha én egy 30-as magántanához megyek (22 vagyok), gondolkodás nélkül letegezném, mert azért egy magánóra nem egy túl hivatalos esemény.


Az egyetemen is tanítanak 30 alatti tanárok, nem egy. És mindenki felajánlja a tegezést, ez sem a te helyzetedet segíti. Az már más kérdés, hogy ennek ellenére renteg csoporttársam nem viszonozza vagy inkább úgy mondom, sokszor nehezünkre esik visszategezni a tanárt, főleg elsőévesként, de ezt utána megszokja az ember és ha belegondolsz egyre közvetlenebb világban élünk, ahol a magázódás egyre jobban háttérbe szorul, de ennek nem kellene azt jelentenie, hogy a tisztelet is odavész. Igen, van az a szitáció, amikor a tegezés tiszteletlenségnek minősül, de a legtöbb esetben szerintem tegezve is megmaradhat ez az alá-fölérendelt viszony.


Hogy a kérdésedre is válaszoljak, igen, meg kellene várniuk, hogy te milyen megszólítási formát választasz, de manapság nem ez a szokás.

Egyébként szerintem tanulni is sokkal jobb egy közvetlenebb közegben.

2020. júl. 20. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha tanítasz esti iskolában, és magázod a tanítványodat, aki visszategez, az egyértelműen az illemszabályokat sértő szituáció. Más szóval: igen, a tanár az, aki kezdeményezheti a tegeződést, a tanítványnak nem illik.


Sőt, ha csak úgy letegez, hogy meg sem kérdez (ismétlem, még a kezdeményezés sem illene a részéről), az már az illetlenségnek egy újabb szintje.

2020. aug. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!