Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért hívják a köznyelvben a...

Miért hívják a köznyelvben a tulajdonostól közvetlenül bérelt lakást következetesen albérletnek?

Figyelt kérdés
Arra a kultúrális történeti háttérre lennék kíváncsi amire magam sehol nem találok választ, hogy hogyan alakult ki a magyar történelem során az a következetes szóhasználat, hogy a lakások bérletét (ami a tulajdonostól való bérlést jelenti) albérletnek nevezzük (ami pedig a bérlőtől való bérlést jelenti).

2021. ápr. 20. 13:57
 1/6 A kérdező kommentje:
Olyasmire gondolok pl. amit én tippelek, hogy a dualizmus idején amikor a pesti bérlakások nagyrésze épült akkor még nem adták el a lakásokat hanem házanként adták bérletbe hogy ne kelljen egy 10 bérházat kitevő magánvagyon tulajdonosának lakásonként baszakodni a bérbeadásokkal, hanem akkor az egész körgangos bérházat kiadta egy bérletbe aki lett a főbérlő, és a főbérlő pedig lakásonként adta albérletbe és így lett a köznyelvben a bérelt lakás albérlet. De ez csak egy tipp amiről fingom nincs hogy ténylegesen így zajlott e ez le a magyar történelemben lehet hülyeséget beszélek és akkoriban is rögtön kiárulták a lakásokat nem tudom, remélem valakinek van erről infója.
2021. ápr. 20. 14:04
 2/6 anonim ***** válasza:
87%
Az albérlet eredetileg azt jelentette, hogy a bérbeadóval együtt laktak abban a lakásban. Tehát 1-2 szoba és a közös használatú helyiségek bérlését jelentette. Manapság valóban nem így kellene hívni, de már nem fogod tudni kigyomlálni a nyelvből az albérlet szót. Illetve létezhet még elvétve valódi albérlet is.
2021. ápr. 20. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Javítsatok ki ha tévedek, de ahogy én tudom a bérlet albérlet fent vázolt jelentései Róma óta ugyanezt jelentik, tehát ha én a bentlakó tulajdonostól bérlek szóbát az szintén bérlet, és ahogy én tudom a régi ptk, meg az azt megelőző magánjogi szabályozás is így használta ezeket a fogalmakat. Magyarán ez már akkor is egy anomália volt, szóval szerintem ennek más gyökerei kell legyenek.
2021. ápr. 20. 14:34
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem véletlen hívják bérházaknak a régi társasházakat.

Cirka 30 évvel ezelőttig nem voltak magántulajdonban azok a lakások.

Magyarán az albérlő azért volt ALbérlő, mert a FŐbérlőtől bérelte a lakásrészt. Azaz a főbérlő nem a tulajdonos. Ezáltal ki is rajzolódik az struktúra, amelyben az albérlő a harmadik szintet képviseli:

1. tulajdonos

2. (fő)bérlő

3. albérlő

2021. ápr. 20. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ennél több érvet kár mögötte sorakoztatni, kérdező, mint amit leírtál. Régen minden bérlemény albérlet volt a bérházak miatt, így lett a köznyelvben bevett a szó, ami a mai napig megmaradt: bérelt lakás = albérlet.


Érdekes ebben szerintem az, hogy a főbérlő/tulaj különbséget már jobban tudják az emberek. :)

De amiatt mindenki furán nézne, ha te azt mondanád, hogy bérletben laksz.

2021. ápr. 20. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
18%
Kérdezö! Jol ismered a fogalmat, megfelelöen határozod meg. Az ilyennek: "Régen minden bérlemény albérlet volt a bérházak miatt" nem igaz és semmi értelme. De, hogy miért ragadt meg a fejekben az "albérlet" szo a bérleményekre nem tudom. Talán a divatos becézgetési stilus (burgi, pöri, ...., albi) is lehet az egyik okozoja. Bosszanto nyelvi sajátosságnak fogd fel!
2021. ápr. 20. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!