Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért idegenkednek sokan a...

Miért idegenkednek sokan a hamvasztásos temetéstől?

Figyelt kérdés

Nem egy embertől hallottam már (főleg idősektől), hogy ők meghagyták a gyerekeiknek, hogy a haláluk után el ne merjék hamvasztatni őket. Egyszer egy nénit meg is kérdeztem, hogy miért gondolja ezt, és azt mondta, hogy azért mert a hamvasztás emberhez nem méltó, elégetik, mint egy darab fát. Elég furcsa felfogás.

Szerintem egyébként pont, hogy jobb a hamvasztás, egyrészt mert mégsem egy holttest fekszik ott a ravatalon a koporsóban (voltam már olyan temetésen, ahol még nyitva is volt a koporsó...hátborzongató volt), hanem "csak" egy urna, másrészt a temetés közben nincs ott a látvány, ahogy leeresztik a föld alá a koporsót, meg a hang, ahogy rádobálják a földet. Nekem egy hamvasztásos temetés sokkal kevésbé megrázó, mint egy koporsós. Arról is nem beszélve, ha belegondolunk, mi történik a testtel utána a föld alatt.

Szóval nem értem, hogy egyesek miért ragaszkodnak annyira a koporsós temetéshez, de kíváncsi vagyok, szeretném tudni.

Szóval ha Te vagy valamely ismerősöd ezt a formát preferálja, akkor kérlek indokold meg, hogy mégis miért? Miben előnyösebb egy koporsós temetés?



2021. nov. 10. 13:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
87%

Régen az volt a tisztelet adás hogy elhamvasztották.


Felfogás kérdése. Engem egyáltalán nem érdekel mit csinálnak velem halálom után. Ha már biztos nem élek.


Lehet valami Frankenstein szerű embernek kéne adományoznom a testem halálom után hogy kísérletezzen rajta. :D


Én egyébként pont a koporsós temetés ellen halottam azt az érvet hogy

Nem akarják hogy kukacok mászkáljanak a testükben és rágcsálják.


De amúgy a hamvasztásnál néha szerintem az is felmerül hogy akkor nem feltétlen a földben lesznek. Hogy nem akarnak a földben lenni hanem inkább szórják szét valahol a hamvaikat és akkor szabadon szálnak a szélben vagy úsznak a vízben.

2021. nov. 10. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Mindig is hamvasztást szerettem volna magamnak, ezt többször kikötöttem a családnak, hogy el ne felejtsék.

Több okból is. Hülyén hangzik, mert már nem élünk akkor, de kiráz a hideg a gondolattól, hogy lent vagyok a föld alatt egyedül a sötétben, bezárva és kukacok rágnak. Másrészt sokkal gazdaságosabb a családnak is, nem mennek anyagi csődbe egy temetés miatt, de a Föld-nek is jobb szerintem, mert iszonyú sok helyet foglalnak a temetők. Így is úgy is "porból lettünk-porrá leszünk", de hamvasztással hamarabb és tisztábban. Egyébként nem a testet égetik el, hanem 800 fokos kemencébe tesznek, ahol spontán öngyulladás történik a testedben.

2021. nov. 10. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Régen nem volt hamvasztás. Felénk inkább újabban hamvasztanak, és egyre többen szóratják szét a hamvakat.

Akik a koporsós temetéshez ragaszkodnak, vallásosak lehetnek, De lehet az is, hogy szeretnek kijárni a sírokhoz.

2021. nov. 10. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
83%

3.

Attól még hogy valakit hamvasztanak lehet sírja.

2021. nov. 10. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
3: a vallási okokra nem is gondoltam, de ez is lehet egy megközelítés. Egyébként melyik vallás tiltja a hamvasztást, és miért?
2021. nov. 11. 11:06
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Az ortodoxok ha jól tudom. De mi keresztény reformátusok vagyunk és sajnos anyu sem akarja. Csinált egy végrendeletet és kikötötte hogy koporsós temetése legyen mert nem akar elégni halála után. Én se értem miért nem akar hamvasztást. Annak örülnék ha jól tudnám hogy az ortodox egyház tiltja, vigasztalást jelentene nekem hogy nem egyedül.anyu van Romániában hanem mások is úgy gondolják.
2021. nov. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
50%

Én speciel környezetvédelmi okokból meg se engedném a hamvasztást.

Rengeteg energiát emészt fel a holttest elégetése - nézz csak utána milyen sokat - a koporsós temetkezés környezeti terhelése ehhez képest nulla.

Ha komolyan vennénk a klímavédelmet, már rég megszüntettük volna a hamvasztást...

2021. nov. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
72%

Akkor nézd meg ezt a grafikont! Semmivel sem környezetkímélőbb a koporsós temetés.

[link]

2021. nov. 12. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
70%

#8 Meg kell tiltani a nem lebomló cicomákat, egyszerű karton koporsóval temetkezni és kész. Hely van - ha mind a hétmilliárdan meghalnánk, akkor is mindanyiunk sirja elferne Hawaii szigetén...


A koporsós temető pedig nem más mint egy park vagy egy liget. Minden földet úgy sem lehet mezőgazdasagi termelésre használni, mert összeomlana az ökologiai rendszer. A kaliforniai okostojás a cikkben maga sem tudja milyen hülyeségeket beszél. A koporsós temetkezés a legkörnyezetbarátabb!

2021. nov. 12. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
84%

Felénk katolikus vidéken is új szokás a hamvasztás, szerintem még 30 éve is csak hallomásból ismerték az emberek, hogy létezik ilyen.

Az én családom nem különösebben vallásos, de még nem fordult elő hamvasztás a rokonságban. Egyszerűen a koporsós temetés a megszokott, és a holttest meggyalázásának tekinti a többség, ha elégetik. Ebben nem realista gondolkodást kell keresni, hogy így a jobb vagy úgy, hanem egyszerűen érzelmi megközelítést.

Tibetben meg a holttestet kirakják a keselyűknek, és ha a csontokat lecsupaszították, még azokat is összetörik, hogy azt is megegyék a madarak. Ott meg az a megszokott és elvárt. Itt meg az ember beleborzong, ha elképzeli, hogy a hozzátartozója szemét szedegeti ki, vagy a belét húzigálja egy madár.

2021. nov. 12. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!