Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Igaz a híres arab vendégszeret...

Igaz a híres arab vendégszeretet? (többi lenn)

Figyelt kérdés
Igaz, hogy az utazót simán befogadják és etetik-itatják és semmit nem kérnek? Honnan jött ez és mi miért nem vagyunk ilyenek?

2021. dec. 16. 09:27
 1/4 anonim ***** válasza:
74%
Ez így nem igaz.
2021. dec. 16. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Voltam Dubaiban, de egy arab sem hívott meg a házába.
2021. dec. 16. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Régen igaz volt, most is igaz, de rettenetesen kis mértékben. Több oka is volt, hogy így alakult. Elérte keletet is a globalizáció, a fiatal felnőttek/középkorúak már nem feltétlen úgy szocializálódtak, ahogyan nagyszüleik/szüleik. Ezzel együtt rengeteg a visszaélés a vendégszeretetünkkel (egy idő után "elvárás" lesz, hogy mi fizessünk; ha valamilyen oknál fogva nem tudunk segítséget nyújtani, nem egyszer előfordul a felháborodás/számonkérés, ami valljuk be, teljességgel indokolatlan, csak pusztán a sztereotípiák miatt nem kell nekünk az égadta világon semmit sem csinálnunk, vagy szívből jöjjön vagy sehogy.). Valamint ugye itt az előttem válaszoló említette, hogy Dubaiban senki nem hívta meg a házába: nos, a nagyvárosokban ez már a modern világban nem szokás. Dubai hagyján, de se Bejrútban, se Bagdadban, se Moszulban, se Riyadhban és sorolhatnám. Kisebb falvakban/apró városokban még előfordul, de ahogy cserélődnek a generációk, egyre kevésbé lesz jellemző.

A szokás onnan jött, hogy alapvetően a régi időkben nagyon összetartó társadalmak formálódtak ott. Szeretjük a társaságot, barátkozós típusok vagyunk (nyilván vannak egyéni különbségek, de én az átlagról beszélek), és hogyan lehetne jobban kapcsolatokat teremteni, ha nem az étkezőasztalnál? Úgy vagyunk felnevelve, hogy a vendéglátás és a segítőkészség fontos aspektusa annak, ahogyan majd később a környezetünk meg fog minket ítélni. Én pl. rendszeresen akaratlanul is zavarba hozom a magyar barátaim azzal, hogy "drága" ajándékot adok nekik (van, hogy alkalomtól függetlenül), vagy hogy megdicsérnek egy tárgyat (nyilván nem egy plazma TV szinten, de a lényeg szerintem érthető) és közlöm, hogy megtarthatják. Ugyanez, ha vendég érkezik olyan nincs, hogy nem kínáljuk étellel-itallal bőségesen. Ráadásul ha visszautasítja, többnyire elől hagyjuk, hogy ha mégis meggondolja magát, tudjon bátran venni (nem nagyon szoktuk szeretni, ha visszautasítják, és ezzel vissza is kanyarodtam arra, hogy ez egy ilyen baráti gesztus, akaratlanul is úgy érezzük tőle, mintha nem kérne a barátságból(?) vagy távolságtartó lenne velünk)

2021. dec. 16. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Sokat változott a világ, önzőbbé vált. A 3# válaszadónál jobban nehéz lenne kifejteni. Annyit hozzá tennék, ma már általánosan nem igaz ez a vendégszeretet. A gazdag keleti régiókban (Dubai) hasonló képp bezárkózottabbak lettek az emberek mint a nyugati világban . A szegényebb országokban pedig valamilyen módon de ára van a vendégszeretetnek. Én jártam Líbiában(nem volt szegény ország, most sok a gond ott is), Tunéziában is például, de kifejezetten ezt vendégszeretetet nem kaptam meg, legfeljebb akkor ha olyan valakivel találkoztam aki még a szoci ban Magyarországra járt egyetemre, vagy valamilyen más kötődése volt irányomban. De ez már valamiféle "ismeretséget" is jelentett annak irányába aki abból az országból jött ahonnan a diplomája van, vagy ahonnan a vendége jött, Sokan voltak/vannak ilyenek. Szeretik, szerették Mo.-ot. Érdekes, hogy Magyarországon belül is sokat utaztam és Borsod vagy Szabolcs megyékben sokkal, de sokkal vendégszeretőbbek voltak az emberek. Meghívtak, asztalukhoz ültettek, míg a nyugati országrészben sokszor a kapuig jutottam csak. Ezt mondjuk kicsit képletesen kell érteni de jól leirja a különbséget! De erre magyarázatként is jól kifejtett bejegyzés a 3# válaszadónál megfogalmazottak.
2021. dec. 17. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!