Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nem tudnak már az emberek...

Nem tudnak már az emberek magázódni?

Figyelt kérdés

26 éves vagyok. Munkahelyemen rengeteg emberrel, "ügyféllel", vendéggel tartom a kapcsolatot. A "kultúrában" dolgozom, fehér ing, zakó, udvariasság.

És amikor korombeli, vagy nálam fiatalabb egyének lépnek be az ajtón, egyszerűen nem bírják ki, hogy ne tegezzenek. Látszik, hogy zavarba is jönnek tőle egy pillanatra, de kínszenvedéssel tudnak csak magázni.

Az idősebbek tudnak.

A fiatalabbak az idősebbekkel szemben tudnak így viselkedni kényelmesen.

De két felnőtt ember, akik fiatalok, már nem.


Én sem vagyok sznob, nyilván nem magázódom a kollégáimmal, vagy sörözés közben, de a munkakörnyezet megköveteli ezt a formát. Nekem ezzel nincs problémám, alapvetően szeretek magázódni. És nem is arra vonatkozik a kérdés, hogy más szeret vagy nem szeret.

Valójában azt látom, hogy egyszerűen nem is tudnak.



2021. dec. 30. 12:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Hozzád hasonló korú vagyok és gyakorlatilag mindenhol letegeznek, szóval tényleg fura már két huszonéves közt a magázódás. Vannak olyan esetek, amikor a protokoll megköveteli, de legtöbb esetben még a negyvenesek is megsértődnek, hogy nem nézem őket fiataloknak. Nekem amúgy hivatalos helyen nem esik nehezemre magázódni, férfiaknak egyértelműen "Jó napot kívánok", de nőknél nem mindig tudom hogyan illene köszönni. Legtöbbször nekik is csak jó napot kívánok.
2021. dec. 30. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Nőknél is jó napot kívánok, vagy "kezét csókolom". De azt inkább már nagyobb korkülönbség esetén. Amikor már vagy én leszek öreg, vagy a hölgy öreg most.

Egy huszonéves lánynak mondani ezt kicsit esetlen lenne számomra is. :D

de a jó napot kívánok helyénvaló szerintem.

Ha postára megyek ott sem fogok agyba-főbe letegezni mindenkit, hiába fiatal postáskisasszonyok ülnek ott.

2021. dec. 30. 13:27
 3/12 anonim ***** válasza:
85%

Egyszerűen kiveszett az illem. Nemhogy a formális/informális megszólítás sokszor még az is gond, hogy adott szituációban kinek illik először belépni az ajtón, hogyan illik utat engedni.


Egyszerűen felnőtt két generáció, akik közül az elsőt a tévé nevelte lazáskodó műsorvezetőkkel, a másikat pedig a félrenevelt első, illetve saját kortársai a neten keresztül. Nem volt kitől illemet tanulni, nem szokták meg, nem gyakorolták, ezért kényelmetlenül érzik magukat, ha használniuk kell ezt a megszólítást. Amit pedig ők sem tudnak, továbbadni sem tudják.

2021. dec. 30. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
13%

Azért tegeznek a huszonévesek, mert az a természetes. Ma már 40-től lefelé mindenki tegeződik, sokkal egyszerűbb, könnyebb, és természetesebb, nem kell gondolkozni a megszólításon.Tudnak magázódni persze a fiatalok is, de meglepődnek azon, hogy ez még elvárás, főleg a saját korosztályukban.


Amúgy én 41 vagyok, tudok tegeződni és magázódni is, de gyakran nehéz eldönteni, hogy kivel melyiket érdemes választani, és nem várom el senkitől, hogy feltétlenül magázzanak, nem is értem, mi jár azoknak a fejében, akik ezt elvárják másoktól. Azt sem értettem soha, és még most sem, hogy miért van külön tegezés és magázás, miért nem elég csak az egyik, és nem tudok mit kezdeni azzal, ha nálam fiatalabbak magáznak. És nem azért, mert nem tudok magázódni, hanem azért, mert kellemetlen a helyzet.

2021. dec. 30. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
84%

"mindenki tegeződik, sokkal egyszerűbb, könnyebb, és természetesebb"


Pontosan ugyanolyan egyszerű és természetes a formális megszólítás is, ha valaki tudja használni.


"Tudnak magázódni persze a fiatalok is"


Nem tudnak, csak tudnak róla, hogy van olyan. Ha tudnának, nem lepődnének meg és használnák.


"tudok tegeződni és magázódni is, de gyakran nehéz eldönteni, hogy kivel melyiket érdemes választani"


Akkor te sem tudsz, csak tudsz róla.


"és nem tudok mit kezdeni azzal, ha nálam fiatalabbak magáznak"


Pedig el a legegyszerűbb helyzet. Felajánlod a tegeződést vagy visszamagázod. Viszonylag kevés olyan alkalom van korkülönbségnél, amikor ez nem a te dolgod (pl. ha a fiatalabb magasabb státuszú, de az egyértelmű).


"nem azért, mert nem tudok magázódni, hanem azért, mert kellemetlen a helyzet"


Megint csak, ha tudnál, nem lenne kellemetlen. Simán jönne magától.

2021. dec. 30. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
7%

Tudok magázódni, csak kellemetlen. Tudok, mert helyesen ragozom az igéjét, ha magázni kell valakit. De ettől még nem természetes, és nem kényelmes.


Ahhoz hasonlítható, hogy pl. te is bele tudsz lépni eső után egy pocsolyába, de gondolom, inkább kikerüöd, mert kellemetlen. De abból, hogy kikerüöd, nem következik, hogy nem tudsz belelépni.


Mit gondolsz pl. a Mensában miért tegeződnek a tagok (akik teszttel bizonyítottan intelligens emberek, tudnak tegezni is, magázni is)? Éppen azért, mert intelligensek, és rájöttek, hogy sokkal könnyebb tegeződni kortól és nemtől függetlenül.

2021. dec. 31. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
22%

5. válaszolótól kérdezném: Miért látsz összefüggést a képességek és az érzések között? Az, hogy valaki tud magázódni, az egy képesség. Az, hogy valakinek kényelmes-e a magázódás, az egy érzés. Nincs összefüggés, kifejtettem a 6. válaszban.


Mindenki mástól kérdezném: Miért 0% és 4. és 6. válaszom?

2021. dec. 31. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
87%

#7

Mert amivel kapcsolatban magabiztos az ember, azzal kapcsolatban nem érzi magát kellemetlenül. Olyan ez, mint közönség előtt beszélni. Elvileg mindenki tud beszélni, elvileg mindenki tud embrek előtt állni, de azt, hogy valaki jó előadást tudjon tartani közönség előtt, ne legyen ideges, ne essenek szét a gondolatai, ►►ne érezze magát kellemetlenül◄◄, az egy teljesen más kérdéskör. Pedig elvileg ehhez is mindenkinek megvan a "tudása".


Nem ugyanaz, mint pocsolyába lépni. Ez inkább olyan, mint valamit tanulni és csinálni. Az elméletet lehet, hogy tudod, és ha hirtelen csinálnod kell sután, esve-kelve meg tudod csinlni, de ami hiányzik, az a gyakorlati tudás. Olyan ez, mint egy nyelvtudás. Elvileg iskolában megtanul angolul/németül, szerzel egy nyelvvizsga bizonyítványt, vagy legalább egy érettségit, "a képesség birtokában vagy", de a valóságban bizony még igen sokat kell gyakorolnod, hogy ne kínosan makogj, hanem magabiztosna, készség szinten használd a nyelvet.


Egyszerűen a szociális képességek ilyenek. Elvileg mindenkinek van, mindenki tudja, de tudni és gyakorolni két alapvetően eltérő dolog. Ezért mondom azt, hogy aki nem tudja használni, az nem 'tudja' a formulát, hanem 'tud róla'.

2021. dec. 31. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. :)


A hármas válaszolóval értek egyet, illetve a többi, ezen szemléletben íródott hozzászólással.


7-es: azért, mert bár itt a válaszhasznosságot lehet értékelni, de inkább egyfajta like-dislike gombként vannak használva a jelek. És az emberek többségének nem tetszettek a válaszaid.

2022. jan. 2. 09:31
 10/12 anonim válasza:
100%

Én huszonéves vagyok és bizonyos foglalkozások művelőit munka közben ismeretlenül nem tegezném akkor sem, ha tőlem fiatalabbak. Ilyen például egy rendőr, katona, kalauz, orvos, de még a banki ügyintézőt is ide sorolnám. Bár banki ügyintézővel volt, hogy ő tegezett le én meg visszategeztem, de máskor már ő is magázott.

Viszont egy pénztárost, kozmetikust, futárt gond nélkül letegezek, ők is engem. És nem csak én vagyok így, úgy érzem, ez az általános.


Azzal nem értek egyet, hogy kiveszett az illem. Csak átalakult.

Nem bunkók a mai fiatalok, csak nem azokat a szabályokat követik, mint 100 évvel ezelőtt. Ahogy a magyar nyelv sem veszett ki és nem felejtettünk el magyarul csak azért, mert nem használunk sok régi szót. Változnak a szokások, ez természetes. Annak például, hogy milyen sorrendben menjenek át az emberek egy ajtón, nem igazán van létjogosultsága.

2022. jan. 8. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!