Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért terjed jobban online a...

Miért terjed jobban online a tegeződés, mint személyes érintkezésben?

Figyelt kérdés

Azt mondják az emberek, hogy a személyes érintkezés közvetlenebb, mint az online kommunikáció. Ebben lehet is igazság.

De azt is mondják, hogy a tegeződés közvetlenebb, mint a magázódás. Ezt én is így érzem, közvetlenebbnek, praktikusabbnak és természetesebbnek gondolom a tegeződést.


Ennek ellenére mégis az online térben terjed jobban a tegeződés. Vagyis a kevésbé közvetlennek mondott közegben terjed jobban a közvetlenebb társalgási mód. Sőt, a netikett kifejezetten ajánlja is a tegeződést. Ha az online térben már majdnem megvalósult a kizárólagos tegeződés, akkor a közvetlenebbnek mondott személyes érintkezésben miért fordul elő még olyan sokszor a magázódás is? Nincs ebben ellentmondás?



2021. dec. 30. 20:39
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A neten szerintem két okból terjedt el: 1) nem látod, ki hány éves, 2) eredetileg főleg fiatalok körében kezdett terjedni a net, az idősebb nemzedékek már készen kapták a kialakult szokásokat.
2021. dec. 30. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
91%
15-20 éve jártam csetelni egy iRC-szerverre, ott az egyik szobában rendszeresen magázódtunk. Persze főleg ketten voltunk, meg néha jött egy haverja a beszélgetőpartnernek. Igaz, hogy poénból csináltuk, de úgy megszoktuk, hogy hónapokig így cseteltünk. Egyszer aztán találkoztunk személyesen is a Sziget fesztiválon, ott már tegeződtünk. :)
2021. dec. 31. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%
Ez szerintem olyan, mint zárt közösségben a tegeződés, pl. munkahelyen. Itt 99,9% volt a tegeződés az elmúlt 25 évben, nem terjed ennél jobban...
2022. jan. 1. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
90%

Kb. '92-től egy apróhirdetési újságban volt egy netes fórumhoz hasonló dolog. Az újságban lévő kuponnal lehetett feladni hirdetést, és az egyik hirdetési részlegben kizárólag ilyen fórumos dolgok voltak, tetszőleges szöveget meg lehetett jelentetni. Volt, hogy 4-5 ilyen A3 méretű oldal is tele volt írva ezekkel az apró betűs üzenetekkel, saját agyszüleményekkel, stb.

Na, ezt csak azért említem, hogy már ott is általános volt a tegeződés, mert ugye senki nem tudta, hogy a másik 10 éves vagy 80. (Mindkettőre volt példa.) Aztán néha voltak fórumtalálkozók, ott aztán meg lehetett lepődni, hogy akit az ember egy hülyegyereknek gondolt és tegezett, az egy jó fej nyugdíjas... De az idősek is természetesnek vették a kölcsönös tegeződést, még személyes találkozásnál is, pedig az akkori világban azért nem volt elterjedt a generációkon átnyúló tegeződés. A fiatalok akkoriban nyilván nem tegezték volna le a 30-50 évvel idősebbeket, ha legelőször nem a virtuális térben kortalanul, hanem személyen találkoznak, és tudják, mennyi idős a másik.

2022. jan. 2. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A netikett része a tegeződés. Itt ez a szabály.

[link]

A tegeződés pedig nem közvetlenebb, csak informális.

2022. jan. 2. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Még annyit hozzátennék, hogy a netes kommunikációban is létezik magázódás, de van egy gúnyos felhangja. Főleg FB kommenteknél figyelhető meg, hogy azt magázzák, akit hülyének néznek.

Viszont akivel élőben magázódom, azzal értelemszerűen neten is. Pl.a gyerekem osztályfőnökének magázva írok Messenger-üzenetet.

2022. márc. 5. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
66%

#6 Amikor neten valaki megsértődik a tegezésen, mindig direkt valami ultraudvarias szöveggel szólok vissza :D

„Elnézést, nem tudtam, hogy Kegyed nem szereti a tegezést.”

„Igaza van Nagyságodnak abban, hogy nem őriztünk együtt libát, csak a netikett értelmében vettem a bátorságot, hogy tegezzem Méltóságodat.”

2022. márc. 5. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 NTBS ***** válasza:
70%
Mert jobban használják a fiatalok.
2022. aug. 25. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%
7-es - A stílusod nem ultraudvarias, hanem egyszerűen bunkó.
2023. márc. 15. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
37%
#9 Mivel hogy ez volt a szándék, Nyilvánvaló kapitány.
2023. márc. 15. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!