Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Melyik rokon halála után...

Melyik rokon halála után mennyi ideig tilos az élénk színek hordása, illetve az eljegyzés?

Figyelt kérdés

- szülő

- nagyszülő

- testvér

- nagynéni/nagybácsi/keresztszülő



2022. febr. 28. 20:22
1 2 3 4
 1/36 anonim válasza:
24%
Én úgy tudom, hogy rokontól függetlenül 1 hónap a gyász ideje. Természetesen ez változó és egyénfüggő.
2022. febr. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 anonim ***** válasza:
92%
Nincs tiltva. Csak nem szokás. Egy évig általában, főleg, ha közeli hozzátartozó hunyt el. Minél távolabbi, annál kevésbé szokás betartani az egy évet.
2022. febr. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
93%
Nem tilos. Régen volt szokás, szerintem jórészt ma már csak az idősek tartják. Lassan ki fog kopni.
2022. febr. 28. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 anonim ***** válasza:
91%
Nem tilos. Nem mindenki kifelé, kirakatban gyászol.
2022. febr. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
86%

Teszek az illemre.

Sose gondoltam volna, hogy egyszer feketét hordok, de apu halálakor automatikusan azért nyúltam a szekrénybe, pedig a nyár kellős közepe volt éppen. Aug végén nyaraltunk, oda direkt nem vittem feketét, de ahogy hazajöttünk, újra előkerült. Karacsony előtt jutottam el oda, hogy már nem csak azt akartam felvenni.

2022. febr. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
73%
Egy évig biztosan nem szokás. Maximum néhány hónapig.
2022. febr. 28. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
90%
Nincs olyan, hogy tilos. Nem azzal gyászolsz, hogy mit veszel fel. Nagyon közeli rokon halála után ugyanúgy öltöztem, mint máskor. Nem ezen múlik.
2022. febr. 28. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
81%

Én úgy tudom, szülő és házastárs halála után 6 hétig volt szokás tiszta feketében járni és egy évig egy gyászszalagot hordani a kabát hajtókáján. Mármint kb. 40-50 évvel ezelőtt. Ma nemigen tartja ezt senki.

Más rokonra tudomásom szerint nem volt ilyen öltözködési illemszabály.

Az eljegyzési tilalomról: én esküvői tilalomról hallottam, eljegyzésiről nem. Csak szülő halála esetén volt ilyen. Nem tudom, mennyi ideig tartott, legrosszabb esetben egy évig.


Ezeket egyrészt ma már jóformán senki se tartja, másrészt lehet, hogy országrészenként nem is teljesen ugyanazok voltak a szabályok.

2022. febr. 28. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
78%
Ahogy a 2# irta!
2022. febr. 28. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim válasza:
81%

Már nem tartják ezeket a szokásokat az emberek, de nyilván az ember nem megy el temetésre élénk színben hacsak nem kifejezett kérése volt az elhunytnak.

És hát kedve sincs a hétköznapokban egy darabig így öltözködni, mégha az illem mást is diktálna.

2022. febr. 28. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!