Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Minden csaladtagot 6 honapig...

Minden csaladtagot 6 honapig kell gyaszolni? ! Vagy a gyasz kozben hordhatok szurke esetleg sotet ruhakat is nem pont feketet? !

Figyelt kérdés
2009. ápr. 6. 21:48
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
83%

Mi az, hogy 'kell'? Ki írja elő, és milyen kötelezettségekkel járna szerinted?


Gyászolj, ahogy a szíved diktálja.

2009. ápr. 6. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
75%
Nincs olyan, hogy bárkit feketében KELL gyászolni. Nekem nagymamám mindig azt mondta, hogy visszajön fenéken billenteni minket, ha bárkit meglát feketében odafentről. Az ember a szívében gyászol, ez a feketébe öltözködés csak valami régi paraszti szokás.
2009. ápr. 6. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 A kérdező kommentje:

Nem kell igy beszelni !!1

kerlek titeket..

nem ugy ertettem hogy kell.. de pl nagyszuleimnel flaun az a szokas hogy 6 honapig feketebe oltozni..

az masik dolog hogy majd vbele halok en is a gyaszba annyira faj a kozeli csaladtag elvesztese..

nem arrol beszelek most hogy milyen mely fajdalmakkal van tele ilyenkor az ember.. hanem hogy kinel mi a szokas ?!

es nem paraszti sozkas!!!

kerlek azert mar megse igy beszelni..

miert te temetesre piros sargaba mesz vagy gyaszolni is zoldbe vagy hogy :O ?!

2009. ápr. 6. 21:56
 4/39 anonim ***** válasza:
66%

Azért nyugodj már meg egy kicsit. Ha a nagymamátoknál a falun ez a szokás, akkor ez a szokás. Nálunk képzeld el, nem. Nem is kell, nem is szokás.

De Te most tök másról beszélsz, mert temetésre természetes, hogy feketében megy az ember, de a kérdésben hat hónapról beszélsz.

2009. ápr. 6. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
78%

temetésre feketében megy, de utána nem a ruha teszi azt hogy gyászolok. Sőt ha mindig ebben a színben vagyok, akkor még lehangolóbb.

És valóban falusi szokás, mert ott ha nem hordod ameddig elő van írva szerintük, akkor nem is gyászolsz és nem is szeretted az illetőt....szűk látókörű parasztos felfogás.

Attól hogy temetés után pirosban vagyok, még fáj.

Az ember a szívében gyászol, nem a ruhájával...kellene jó pár öltözet fekete ruha...

2009. ápr. 6. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
96%

Közvetlen családtagot egy évig, gyermeket, férjet 3 évig.Nagyszülőt, nagynénit 6 hónapig. Gyermekek, férfiak csak 3 hónapig, vagy rövidebb ideig gyászolnak.

Az első hetekben kell fekete ruhát hordani, később inkább csak sötétet, fehéret feketével vagy szürkét. Fél év után sötétkék, barna, drapp, stb. is lehet csak ne pont piros meg sárga legyen!

Az első időben a mulatságot is kerülni kell, de fél év múltán pl. ha egy esküvőre hívnak, szerintem el kell menni.

Én azt hiszem, manapság már a temetés után nem szoktak teljesen feketébe öltözni, a sötét ruhák is megfelelnek. De pl. egy télikabátot gyásszalaggal, ha nem túl élénk, azt akkor is lehet hordani, ezért nem mindenki vesz újat.

Kendőt csak az idősebbek kötnek, a fiatal nők, gyerekek csak a temetésre.

2009. ápr. 6. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
88%

Van, ahol a fehér a gyász színe, ha már szokásokról beszélünk. És sokan vannak, vagyunk, akik gyász nélkül is szeretjük hordani a feketét.

Nem tudom, hol szokás ez a 6 hónap, én már úgy nőttem fel, hogy nem szokás családon belül az ilyen külsőség a gyászt tekintve, illetve hittanon is úgy tanultam, hogy nem a külsőség a fontos, hanem ami a szívedben van.

Van egy idős bácsi ismerősöm, aki azt mondta egyszer egy éppen akkor gyászoló néninek, hogy ne legyen szomorú, mert a férje jó helyre került. És hogy ő megmondta mindenkinek, hogy ha a halála után siránkozni fog bárki is, akkor visszajön és felpofozza. Egy másik ismerősöm, aki éppen haldoklik, azt mondta, hogy nem akar siránkozós borúlátó temetést, hanem egy reménybe tekintőt, pont emiatt előre elrendezte, hogy ki temesse, és ki zenéljen, énekeljen a temetésén, azért, mert ezzel is tanúságot akar tenni arról, amit ő egész életében képviselt.


Ezek a gyászról szóló szokások nem mindig a mutatják a szív valódi érzéseit, valakik behozták, emberek, népek, nem tudom, de ha valaki nem őszintén teszi, az csak magamutogatás és álszentség.

2009. ápr. 6. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
88%

Senkimért nem hordtam feketét. Ahogy egy előttem szóló is írta, vissza is jöttek volna nyakoncsapni. A fekete még jobban lehangolja az embert. Gyászolsz, meghalt valakid. Magadat sajnálod, mert nélküle kell tovább élned. Ezen csak ront a fekete. Az élet megy tovább. Ők is azt akarnák, hogy éljem tovább az életem és legyek boldog vidám. EZért is jó szokás pl. a tor, ahol a temetés és nagy sírás után az emberek összejönnek, esznek, isznak, beszélgetnek. Kicsit oldódik a hangulat, és amikor hazamennek, már mehet az élet tovább.

Tehát én egy percig sem hordanék feketét.

2009. ápr. 6. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
91%

Hogy beszélhettek így egy gyászolóval?

Én Győrben élek, mégis meggyászoltam a nagynénit is.

A kolléganőim közül kettő is feketében jár most is.

A gyász megjelenése segít enyhíteni a fájdalmat. Nem mindenki gyászol, de nem illik kritizálni azt, aki megtartja. Szerintem kegyetlenség.

Én biztosan rendesen meg fogom gyászolni, ha meghal valakim. Ha Pesten fogok élni, akkor is.

De tartják a gyászt, ha véletlen feketébe öltözöm, minden alkalommal volt aki ijedten megkérdi, kit gyászolok.Akkor csak gondolnak rá? Pedig miniszoknyában, hasig kivágva, vagy bőr karkötőben, nyilvánvaló, hogy nem, mégis mindig van, akinek ez ugrik be.

2009. ápr. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
79%

Kéri, hogy a hónapokról írjatok!!!

Itt Győrben ez a szokás. Férjet szülőt mindenki gyászol egy évig (aki gyászol)

Makón, Békéscsabán ugyan ennyit szoktak.Az asszonyok. Férfi kevesebbet vagy semmit.


[link]

Aki nem gyászol, az kérem, ne ide írjon! Van szivetek?!

2009. ápr. 6. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!