Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Minden csaladtagot 6 honapig...

Minden csaladtagot 6 honapig kell gyaszolni? ! Vagy a gyasz kozben hordhatok szurke esetleg sotet ruhakat is nem pont feketet? !

Figyelt kérdés
2009. ápr. 6. 21:48
1 2 3 4
 21/39 anonim válasza:
97%

Nekem kereszt szülőm halt meg eddig sajnos, és "szerencsére", a temetésén feketében voltunk, utána a közeli család hordott feketét egy hétig, a lánya csak egy fekete szalagot. És nem a ruhája alapján ítélték meg őket, hogy nem gyászolnak.

Ha fáj, és hiányzik, akkor a pirosban is fog, és a feketében is. Mon a fekete a hagyomány... És minden ember maga dönti el, hogy mit tart meg belőle.

2009. ápr. 7. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 A kérdező kommentje:

nagyon kosoznom a 22:05 os ironak!! erre votlam oszinten kivancsi!!

es koszonom a 22:10 es 22:15 osnek is !!

Nagypapam halt meg :((( Es igenis tudom mi a gyasz... hidjetek el oszinte szivembo lgyaszolom.. es mikor megtudtam a hirt hogy a mentobe meghalt mikor haza akartuk vinni.. kezeim lezsibbadtak remegni kezdtem es 4 napig folyton sirtam..

vasarnap volt a temetes es en mar pentek ota ( akkor hunyt el szeretett nagypapim:(( ) feketebe jarok..

jo hogy nem vidam szin meg minden de engem nem hangol le sot erzek egy megnyugvast hogy ha o most lattna mennyire orulne hogy tisztelem es tiszteletben tartom a gyaszt is !!!

nagyon sertonek talaltam a "nem ide illö " valaszokat.. foleg hogy zomokba hever a lelki allapotom.. es 16 evesen azt hittem hopgy en is ott halok meg a temetesen.. szornyu volt vegig nezni.. azt hittem nem birom ki !!

visszaterve a kerdesre orok eletemben gyaszolni fogom a szivemben.. mert azt hogy kitepodott o az eletembo lsoha nem felejtem el !!!

a fekete oltozkodest pedig meg csak tiszteletbol is megfogadom es viselem !!

koszi a kedves valaszolok valaszait :(

2009. ápr. 7. 11:51
 23/39 A kérdező kommentje:

a 22:39 es ironak is kosoznom!!

es tenyleg nem agressziv voltam..

de mikor lehetetlen feldolgozxni egy ilyen tenyt.. es ilyen valasozkat kapok ne haragudjatok de eleg nehez szo nelkul hagyni..

Ma megint temetesre kell menjek.. kozeli baratunk 1 eves gyermeke meghalt..

ezekutan ne varjatok hogy az igen durva elitelendo megveto valaszokra jopofizzak..

lehet nem helyesul irtam le a kerdest.. ezert bocs.. de osszevagyok zavarodva es nagyon rosszul vagyok..

amugy meg en ilyen lelki allapotba szivem szerint fel sem tudnak venni valami mast feketen kivul..

mert az ember mindig ugy oltozik amilyenek erzi magat..

pl ha sozmoru akkor sotet szinekbe.. ha vidam kihivo vidam szinekbe..

2009. ápr. 7. 11:57
 24/39 anonim ***** válasza:
74%
Kérdező, szerintem a válaszolók közül SENKI nem ítélt el vagy hasonlók, légyszíves higgadj le, és olvasd végig újra a válaszokat. Részvétem, de azért még nem kell így kikelni magadból.
2009. ápr. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:
99%

Én inkább egy kis gyász-szalag viselését javaslom, addig,ameddig gondolod. De kit érdekelnek ilyenkor a szokások, meg hogy ki mit mond? A fájdalom a gyász a Tied, és Neked kell vele megküzdened, nem vállalja ét az, aki megszól, hogy hogy viselkedsz, milyen ruhában vagy.

Ezek a "jelzések" annyira jelentéktelen dolgok, ennyi erővel én egész életemben viselhetnék két szalagot. Én mindkét halál után röviddel már elmentem egyetemre, dolgozni, társaságba is, igen, vállalom, el akartam nyomni a gyászt, mert ha teljes erővel rámzúdul és csak otthon ülök, bediliztem volna, és nem bírtam volna elviselni. Senki nem szólt meg érte, így is tudták, hogy az őrület kerülget.

Ha egyébként nem jársz feketében, szerintem a temetés után már nem "kell" viselned. Még ha hupisárgát veszel is fel, a gyász a lelkedben van - és jogod van nem folyton erre emlékeztetni magad, jogod van megpróbáni elfelejteni, mert a gyászra nincs más vigasz, csak a figyelemelterelés... :( (Illetve a kedves emlékek felidézése az elhunytról - de azt se lehet a végtelenségig)

2009. ápr. 7. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
98%

Nálunk erdélyben (városon és falun egyaránt) az a szokás hogy csak a szűk család gyászol. A férjet egy évig gyászolja az asszony akkor feketében, sötétkékben, barnában jár, a "gyerekek" fél évig hordják a gyászt (és ez nem függ attól, hogy ki mennyire érzi át vagy nem).

Amennyiben a férj/feleség közeli hozzátartozója gyászol, úgy nekünk sem illik esküvőre és más vidám mulatságba menni (tekintve, nekünk hogy esne mindez fordított helyzetben) fél évig. A meghívók elutasítását teljesen természetesen fogadják.

2009. ápr. 7. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim válasza:
77%
nem külsőleg kell gyászolni , hanem belsőleg sokan nem értik...
2009. ápr. 7. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim válasza:
97%

Nekem januárban halt meg a nagytatám, akit nagyon szerettem és egy házban is éltünk, így nagyon sokszor eszembe jut. Én kb 6-7 hétig jártam csak feketében. Nem azért mert kell vagy nem kell, hanem egyszerűen azért mert nem éreztem jól magamat színesben. A színeket azért általában a jókedvvel, vidámsággal kötik össze, és szerintem ha az embernek nem jó a kedve, vagy fájdalma van ösztönösen nem öltözik virítós színbe. Ahogy enyhül a fájdalom, vagy talán nem is ez a helyes kifejezés, ahogy egyre inkább képes az ember a szerettét elengedni, majd jobb lesz egy kicsit a kedve, és ösztönösen kicsit jobban nyúl más ruhák felé is. Nálam legalábbis így volt. De az édesanyám pl még most is csak feketét hord, neki úgy a jó.

De vannak olyan napok amikor felkelek és eszembe jut és rosszabb lesz a kedvem, akkor előfordul, hogy csak feketébe öltözök megint. Mert akkor az tükrözi a hangulatomat.

2009. ápr. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 A kérdező kommentje:

tenyleg koszike a valaszokat!!

kerdes irant wen irtam rosszul ugy akartam kerdezni hogy kinel mi a szokas hogy meddig oltozik feketebe ?!

amugy meg nem voltam egyaltalan aghressziv csak rossz neven vettem hogy egyesek lenezik a regi falusi szokasokat es rogton mar parasztnak nezik az embert.. hogy parasztoknal sozkas.. hat igen aki nem tudja mit jelent a paraszt szo nem kene hasznalja!!

2009. ápr. 7. 17:43
 30/39 anonim ***** válasza:
100%

"Nálunk az a szokás hogy csak a szűk család gyászol. A férjet egy évig gyászolja az asszony feketében, a "gyerekek" fél évig hordják a gyászt (és ez nem függ attól, hogy ki mennyire érzi át vagy nem)."

"Amennyiben a férj/feleség közeli hozzátartozója gyászol, úgy nekünk sem illik esküvőre és más vidám mulatságba menni (tekintve, nekünk hogy esne mindez fordított helyzetben) fél évig. A meghívók elutasítását teljesen természetesen fogadják."

Nálunk a családban ugyanez a szokás.

De példáúl Zita az utolsó magyar királyné egész életében gyászolt. A király(IV.Károly) 1922-ben halt meg, a krályné 1989-ben.Zita egész idő alatt 1922-1989 feketében járt.

2009. ápr. 8. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!