Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Minden csaladtagot 6 honapig...

Minden csaladtagot 6 honapig kell gyaszolni? ! Vagy a gyasz kozben hordhatok szurke esetleg sotet ruhakat is nem pont feketet? !

Figyelt kérdés
2009. ápr. 6. 21:48
1 2 3 4
 31/39 anonim ***** válasza:
93%
Kedves kérdező, a paraszt szó földművelőt jelent. És vannak paraszti szokások, ez nem sértő kifejezés. Az, hogy vannak olyanok, akik a paraszt szót a műveletlen bunkóval azonosítják, még nem azt jelenti, hogy ez így is van.
2009. ápr. 8. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/39 anonim ***** válasza:
83%
Kedves Kérdező! Jól fogalmaztad meg a kérdést. Sokan félreértették, és a saját gyásszal kapcsolatos gondolataikat írták le - szerintem azért, mert őket is felzaklatja, és ezért nem értették meg pontosan, hogy te mire gondolsz Számomra is bántó volt a gyászról szóló vitákat itt olvasni. De biztosan nem volt szándékos. Talán ki kellett volna írni ugyanakkor egy olyan kérdést, amire lehet írogatni a gyászról. Nem neked, csak úgy gondolkodom a megoldáson. Gyászold meg, neked is megnyugvás. Nem véletlenül szokás.
2009. ápr. 8. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/39 anonim válasza:
97%
Nekem nagyon sok rokonom meghalt de nem jártam soha a temetésen kivül feketébe mert nem a külső számit, a férjem 38 éve halt meg még mindig örzöm a fényfépét és ha rá gondolok mindig könny szökik a szemembe nagyon sok rokonnal is igy vagyok.Belül fáj az ami történt bármilyen szinűruhát is vesz fel az ember.
2009. ápr. 8. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/39 anonim válasza:
95%
A gyászod nem a ruhád színétől függ hanem attól,hogy bent a kis ketyegődben mit érzel.Mindkét szülőm meghalt és még élek a fájdalmamat nem enyhítheti semmi.
2009. ápr. 10. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/39 anonim válasza:
81%
Ne legyél képmutató!!! A gyász messze nem a ruházatod szinén alapkszik! A Bibliában a Máté 6, 16-18-ban irja, hogy ne úgy böjtöljünk mint a képmutatók, akik szomorúan néznek, és koplalnaik, hanem titokban böjtöljünk. Ugyan ez a helyzet a gyásszal is.A lelkedben mindig gyászolni fogod szeretteid. Öltözködéseddel csak másoknak "szereplesz".
2009. ápr. 10. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/39 anonim ***** válasza:
94%

Egyetértek azokkal,akik szerint nem a ruha fontos,hanem az emlékezés.Fogadjuk el,hogy a szerettünknek már nem fáj semmi,és lélekben velünk van.Amíg friss a fájdalom,nincs is kedvünk élénk színű ruhákban járni.

Amúgy pedig a gyászolási szokások nem csak a parasztokra volt jellemző.Általában midenütt egy évig gyászolták a közeli hozzátartozót.Fél évig csak feketében jártak,fél év után fekete-fehér pöttyösben,a jobb módúak szürkében.A mély gyász idején a fejet be kellett kötni,vagy kalapot hordani.Az úriasszonyok a mély gyász idején a kalappal együtt sűrű fátylat is viseltek a fejükön, a férfiak pedig a kalapjukra tettek fekete szalagot.( Régi filmekben láthatsz ilyeneket )

A temetésen pedig illett sírni,jajveszékelni,esetleg összeesni,mert különben megszólták . (Egyes cigányközösségeknél még ma is él ez a szokás.)

Ezek a szokások ma már legfeljebb eldugott falvakban,és az öregek között él.,másutt nem.

2009. ápr. 14. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/39 A kérdező kommentje:

Tudom hogy nem a ruha szamit !!

de ugy ertettem hogy kinel mi a sozkas hogy pl nagypapat meddig gyasozlnak vagy apat.. ?!

nem arra hogy nem a kulso szmait meg ilyenek.. nagyon is tudom ezt!!

azert koszi

2009. ápr. 14. 20:37
 38/39 anonim ***** válasza:
89%

Ez a legidiótább szokás,az egész családom tartja,pedig tényleg hülyeség,ezzel az erővel a homlokodra is írhatnád,hogy: "Hé,hahó,meghalt a férjem,vagy nemtom ki",

Nem a ruháddal kell gyászolni,hanem a szíveddel,de persze ez egyéni szociális probléma.(bocsánat a kifakadáért.


Én úgy tudom,hogy férjet,feleséget,szülőt,gyermeket egy évig.

Apóst,anyóst,nénikét 3 hónapig

Nagyszülőt egy hét,legalábbis mi így csináltuk.

2009. ápr. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/39 anonim válasza:

Tényleg elég rossz némely válaszadó hangneme :(

Én is Győrben lakom, de faluról származom. Édesanyám is egy évig gyászban volt édesapám halála után (még 1987-ben). Mi úgy tudjuk, az egy év az úgymond "kötelező". A gyászév letelte előtt nem is igen lehetett sehova se menni (mondjuk nem is akart, nyilván). Most hogy ő meghalt, egyszerűen eszembe se jutna felvenni színes ruhát, nem bírom elviselni magamon :( próbáltam, de nem. Csak a fekete, szürke, esetleg fehérrel párosítva. Ameddig így érzem magam, addig így fogok öltözni. Emellett a szokás még itt, városon is általában az egy év, ha közeli a hozzátartozó.

Egyébként egyetértek azokkal a véleményekkel, miszerint mindenki addig és úgy gyászol, ahogy akar és képes rá. Nincs kötelező előírás, természetesen. Aki viszont azt írta, hogy "szűk látókörű paraszt" szokás, annak üzenem, hogy amit írt, bizony arra vonatkozik ez a megjegyzés... Szomorú :(

2012. nov. 8. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!