Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Milyen ember az, akire azt...

Milyen ember az, akire azt mondják, hogy hippokrita?

Figyelt kérdés

Mit jelent a szó?

És hogy viselkedik, vagy milyen ember az akire ezt mondják?


2012. jún. 11. 22:50
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az hipokrata, és jelentése álszent, képmutató, kétszínű.
2012. jún. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem hipokrita?

Én eddig úgy tudtam.


És azért kérdezem a viselkedést, mert eddig csak gyerekes anyára hallottam, hogy ezt mondják, akinek kis gyereke van.

2012. jún. 11. 23:09
 3/6 anonim ***** válasza:

Megnéztem googlet, a hipokrita verziót is sokan használják, de a hipokratát is, én azt ismertem. Mindkettő helyes.


A jelentése az az amit írtam, attól még lehet hipokrata nőszemély valaki, hogy gyereke van, mert lehet azért mondják rá, hogy attól még h kicsi gyereke van, nem úgy viselkedik, mint egy anyuka. És akkor már is képmutató.

2012. jún. 12. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 hollófernyiges ***** válasza:
17%
Csak a hipokrita a helyes, és az a jelentése amit az első írt.
2012. jún. 12. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
hypocrite (angol) = képmutató
2012. jún. 12. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
89%

Semmi köze az angolhoz ennek a szónak, az angolok is a görögből vették át (latin, majd ófrancia-normann közvetítéssel).

A "hipokrita" kifejezés (így, egy p-vel, mert a hippo- előtag azt jelenti: ló-, lovakkal kapcsolatos), mint rengeteg más tudományos kifejezés, ugyanis a görög nyelvből származik. Eredeti alakja hüpokritész, ami a hüpokrinomai ('válaszolgatok', 'párbeszédet mondok' jelentésű) görög kifejezésből származik, és színészt, színjátszó embert jelentett. Következésképpen aki hipokrita, az megjátssza magát, színészkedik, álszent, képmutató módon viselkedik.

A "hipokrata" forma helytelen, és valószínűleg hiperkorrekció útján keletkezett (amikor valaki nem ismeri egy szó jelentését, eredetét, ezért megpróbálja általa ismert és értelmezhető formák alapján elferdíteni. A "-krita" és "-krata" utótag két teljesen különböző kifejezésből ered, és utóbbi uralmat, hatalmat jelent (vö: "demokrata" = 'a népuralom pártolója').

2017. jan. 17. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!